Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında “Adli Vakalarda Maddi Delillere Yaklaşım Eğitimi ve İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

İmzalanan protokol kapsamında; Edirne İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı İl Ambulans Servisi Başhekimliği’nde görevli tüm 112 personelimize, İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekibi tarafından adli vakalarda maddi delillere yaklaşım ve hukuki sorumluluklar konusunda eğitim verilecektir.

112 Personelimize hafiyecilik eğitimi (2)

 

 

 

 

 

 

23 Kasım 2015 tarihinde Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde, Edirne merkezde görev yapan, 112 Acil Sağlık çalışanlarımıza Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan Olay yeri inceleme uzmanı yardımcısı Mustafa ÇETİN ve Yasemin CAN tarafından eğitim verilmiştir. Bir tam gün süren eğitimde öğleden önce teorik bilgiler, öğleden sonra da uygulamalı pratik eğitim verilmiştir.

112 Personelimize hafiyecilik eğitimi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğitim Edirne merkezde ve iki ilçemizde(Keşan ve Uzunköprü) toplam 250’ye yakın 112 acil sistemindeki çalışanımıza verilecektir. Bueğitim ile; cinayet ve intihar gibi olaylarda olay yerinde müdahalede bulunan 112 acil sağlık ekipleri tarafından doğru bir şekilde verilen tıbbi müdahale yanı sıra hukuki boyutta da hata yapmadan doğru davranışın gösterilmesi amaçlanmaktadır. Düzenlenen eğitim ile 112 Acil Ekiplerimizin olay yerindeki hasta ve yaralıya tıbbi boyutta tam anlamıyla hizmetini verirken bir yandan da hukuki boyutta hata yapmadan hizmet verebilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca eğitimizin bir amacı da olay yerinde çoğu zaman beraber çalıştığımız kolluk kuvvetleri ile iş birliği ve diyaloğumuzu arttırmak olup, söz konusu eğitimler tamamlandığında çalışanlarımızın kazazede ya da mağdurlara tıbbi müdahalelerini olay yerinde yapıp hastaneye intikal ederken, geride kalan delillerin daha özenli saklanmasını sağlayabilmektir.

112 Personelimize hafiyecilik eğitimi (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bu eğitimde aynı zamanda olay yeri, olayın özelliği, gelişebilecek tehlikeler, adli deliller, olayın üzerinden geçen zaman açısından değerlendirilmeler ile ilgili bilgiler verilmektedir. Söz konusu eğitimde yapay kan, insan maketi, halat, enjektör, boş ilaç kutuları gibi malzemeler kullanılarak gerçek bir olay yeri hazırlanarak,  personellere uygulama yapma ortamı oluşturulmaktadır.

Teorik ve pratik  eğitimler ile tam gün sürecek  eğitimin sonrasında, eğitime katılan tüm Sağlık Görevlilerimize katılımcı belgesi verilecektir.

 

112 Personelimize hafiyecilik eğitimi (4)

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz