fikri_yalin_kose         Bugüne kadar seçim dönemleri haricinde 3 bakanın aynı günde Edirne’ye geldiklerini gün boyu Edirne’de kaldıklarını ve çeşitli toplantılara katıldıklarını hatırlamıyorum.

Üç Bakanın Edirne’de bulunması aslında kentimiz açısından çok önemli bir fırsattı.

Bu amaçla bakanlara bu ziyaretleri sırasında Edirne’nin sorunlarını, acil olarak çözümlenmesi gereken konuları, beklentileri kendilerine iletmek bakımından bulunmaz bir imkân yaratabilirdi.

            Sanırım bu konuları özellikle iktidar partisi Milletvekili Rafet Sezen ve parti yetkilileri ile İlimizde meslek kuruluş temsilcileri, Belediye Başkanımız Recep Gürkan, bakanlarımızla gerekli görüşmeye yapıp bölgemizin sorunlarını iletme imkânı bulmuşlardır.

Üç bakanımız Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Sağlık Bakanı, eski bölgemiz milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, törenlerde yaptıkları konuşmalarında Bakanlıkları ile ilgili yatırımlara önümüzdeki yılda da hız vereceklerini ifade ettiler.

Özellikle Kültür ve Turizm Bakanından Edirneliler olarak beklentilerimiz daha kapsamlı olmalı.

Avrupa kapısında adeta ülkemizin bir vitrini ve turizm kenti olma koşulları bulunan, bir dünya mirası Edirne için turizm konusunda Edirne’ye daha çok destek verilmesi gerekir.

            Bunun sağlanması turizm konusunda yatırım yapılmasıyla hem bölge insanımız hem de devletimiz yararlanmış olacaktır.

Öyle umut ediyorum ki,  önümüzdeki dönemde Turizm Bakanlığının turizme yönelik yatırımlar konusunda kentimize daha kapsamlı yatırımları olacaktır.

Ayni şekilde Edirne’de tarihi binalarımızın restore edilmesi ile Kaleiçi ve çevresi bir turizm bölgesi haline dönüşecektir. Bu işleri yapmak için mahalli idarelerin yetkisi olmadığı gibi maddi güçleri de bulunmamaktadır. Böyle büyük yatırım gerektiren konulara devletimizin, hükümetimizin el atması, sahiplenmesi gerekir

Başka illerin mahalli idarelerine sağlanan desteğin Edirne’ye de sağlanması halinde Edirne Balkanların ve ülkemizin örnek bir yıldız kenti haline gelecektir.

            Sağlık Bakanımız Müezzinoğlu’nun Edirne’den milletvekili olduğu dönemde böyle bir iddiası vardı. Bakanımız her konuşmasında Edirne’nin Balkanların ve bölgemizin en önemli tarihi ve turizm kenti olması için ne gerekirse yapılacağı vaadinde bulunmuştu.

Müezzinoğlu bu dönem her ne kadar Bursa milletvekili olsa da, bize göre Rumelili hemşerimiz olarak Edirne’nin sorunları ile her zaman yakından ilgilenmeyi sürdürecektir.

            Seçimden hemen sonra Edirne’yi ziyaret etmesini bunun göstergesi olarak görüyoruz.

Bakanımızın Edirnelilerin bu beklentisini ilgisini boşa çıkarmayacağını umuyoruz.

            Bu arada üç bakanımızın Edirne’yi ziyareti sırasında bölgemizin en önemli sorunlarının da bakanlarımızın görevlerini ilgilendirmiyor olmasa da,  bölge halkının acil talepleri olarak sunulmasını,  bunların çözümü konusunda yardım talebinde bulunulmasını beklerdik. Sanırım bakanlarla yapılan bire bir görüşmelerde bu sorunlar kendilerine iletilmiştir.

Türkiye genelinde Edirne’nin konumuna bakıldığında ülkenin bir dizi iç ve dış sorununun bulunduğu bir dönemde üç bakanın aynı günde Edirne’yi ziyaret etmeleri bizler için çok anlamlı ve önemlidir.

            Edirne ziyaretleri sırasında bakanların yaptığı konuşmalarında genellikle tarihi eserlerin onarımı, turizm konusunda yapılacak yatırımların yanında Edirne’nin tarihi değeri gündeme geldi. Bakanlar bu konuşmalarının dışında son günlerde Güneydoğuda terör olaylarında tahrip edilen camiler ve okullar üzerine odaklandığını gördük.

Bunlar toplumun her kesiminin nefretle karşılayacağı hiçbir zaman olmaması gereken girişimler.

            Biz bakanlarımızdan bunların haricinde Edirne’de istihdam yaratacak bölgemizin en önemli sorunu olan işsizliği giderebilecek müjdelerin verilmesini de beklerdik.

Bazıları bu görevlerin Edirne’yi ziyaret eden bakanlarımızın değil yatırımcı bakanlıkların görevi olduğunu söyleyebilir.

            Bakıyoruz bakanlarımız gittikleri bazı illerde yaptıkları konuşmalarında bölge halkına kendi görevleri haricinde de olsa ilgili bakanlarla istişarede bulunarak halkı mutlu edecek müjdeler verebiliyor.

Tarihi eserlerimizin onarılması turizme kazandırılması kuşkusuz Edirne’miz açısından önemli bir kazanım olacaktır.

            Kentimizi daha cazip bir il olmasına katkı yapacaktır. Onun yanında ekonomik beklentiler halkın biriken sorunları da en azından onlar kadar önem taşımaktadır.

Edirne’de yapımı tamamlanan modern Tarım İl Müdürlüğü binasının yapılmasında Sağlık Bakanımızın büyük katkıları olduğunu biliyoruz.  Bakanımızın iki bakanla birlikte bu modern binayı kısa bir süre ile de olsa ziyaret etmelerini,  yapılmasına büyük katkı sağladığı bu eseri görmelerini beklerdik.

Bu ziyaret beklendiği için bina çevresinde hazırlıklar da yapıldı. Elektriği ve doğalgaz bağlantısı sıka sürede sağlandı,  çevre düzenlemesi ile bina ziyaret hazır hale geldi.

Bakanların Edirne’deki programlarının yoğunluğu nedeniyle bu ziyaret gerçekleşmedi. Öyle sanıyorum ki,  yeni binanın açılış törenine Tarım Bakanı gelerek açılışı o gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz