Hoşgeldiniz  

657. Kırkpınar buruk başladı

admin | 09 Temmuz 2018 | BÖLGE, Genel, SPOR, yaşam A- A+

09-15 Temmuz Tarihleri arasında düzenlenecek olan 657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri festivali başladı. Çorlu’da meydan gelen Tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımız için düzenlenecek olan cenaze töreni nedeniyle saat: 18.00’de başlaması gereken Güreş festivali 1 saat ertelenerek saat: 19.30’da başladı.  Festival kapsamında, Edirne Belediyesi önünde Başkan Gürkan’ı bekleyen müzisyenlere, başkan Gürkan, Türkiye’yi yasa boğan tren kazası nedeniyle davul ve zurna çaldırmadı.  Öte yandan 09 Temmuz tarihinde düzenlenecek olan konserlerin ve eğlenceleri de iptal edildiği açıklandı.

Çorlu’da yaşan elim kazanın Tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirnelileri de yasa boğması Edirne’de Kırkpınar Yağlı güreşlerinin sönük başlamasına neden oldu.

Edirne Belediyesi önünden başlayan festival yürüyüşü ile başlayan etkinliğe Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan, Edirne Vali vekili Mustafa Karslıoğlu, 657. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Eski Kırkpınar Ağaları, Siyasi parti temsilcileri, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, STK ve Oda  yöneticileri, ilçe Belediye Başkanları ile birlikte güreş severler katıldı.  Yürüyüş esnasında Edirne Belediye Bandosu sadece rtim tutarak yürüyüşe eşlik etti. Hiçbir marş, davul ve zurnanın çalınmadığı yürüyüş Atatürk anıtı önünde son buldu.

Edirne Valisi Günay Özdemir’in şehir dışında olması nedeniyle vali vekili Mustafa Karslıoğlu Edirne Valiliği’ni temsilen törenlere katıldı.   Edirne Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve 657. Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin’in anıta çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, istiklal marşı okundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından  söz ve müziği Edirne sevdalısı Beyazıt Sansı’ya ait olan  “Kırkpınar Marşı” Edirne Belediyesi Bando ekibi eşliğinde seslendirildi. Beyazıt Sansı’nın da bando ekibine eşlik ettiği anlarda güzel görüntüler yaşandı

Seyfettin Selim “Kırkpınar olduğu müddetçe, Her zaman hazırım”

657.Yağlı Güreşlerin açılış konuşmasını 657. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim yaptı. Selim konuşmasında; “Çorlu’da yaşanan trafik kazasında ölmüşlerimize rahmet, ailelerine sabır ve yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum. Kırkpınar ağası olarak 657. Kırkpınar’ın hayırlı olmasını diliyorum. Bende Kırkpınar’ın abisi olarak Tüm Edirnelilere ve güreş severlere diyorum ki; “Kırkpınar olduğu müddetçe, Her zaman müdahale edeceğim. Her zaman hale hazırım. Bana layık olanı yapacağım” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise sözlerine; “Sadece güce değil; bilgiye, beceriye, yeteneğe, imana dayalı yegane ata sporu olan ve bu ata sporunun dünyadaki en büyük organizasyonuna 657 yıldır; savaşta-barışta, iyi günde- kötü günde hiç ara vermeden gerçekleştirdiğimiz 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılış törenine hoş geldiniz” diyerek başladı.

Çorlu’da meydana gelen tren kazasında yaşamını yitiren 24 vatandaşımıza Cenabı Allah’tan rahmet; yakınlarına ve Türk Milleti’ne sabırlar dileyen Gürkan, “ Yine bu kazada yaralanmış olan çok sayıda yurttaşımıza acil şifalar diliyorum. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ecdadımız tarafından da her yıl her şeye rağmen gerçekleştirilmiştir. Bundan 3 yıl önce fetocu teröristlerin gerçekleştirmeye kalktığı darbe girişimde dahi hemen ertesinde Kırkpınar Güreşleri’ni gerçekleştirdik. Bu yılda dün akşam meydana gelen kazadan sonra bugün sabah belediye başkanını karşılamakla başlanan geleneksel ritüelimizi, Kırkpınar davul zurnasını belediye binamızda tokmağın davula bir kez vurmasıyla geleneği yaşattık ama gün boyunca hiç davul zurna çalmayarak, hiç eğlence yapmayarak; hatta az önceki kortej yürüyüşünde de dikkatinizi çekmiştir, ne davul zurna ne de belediye bandosu tek bir ezgi dahi çalmadı. Bu bizim hem kaybettiğimiz vatandaşlarımızın aziz hatıralarına duyduğumuz bir saygı ama o tokmağın davula bir kez vurmasıyla yaşattığımız 657 yıllık muhteşem geleneğimizi sonsuza kadar ilelebet yaşatacağımızın da bir güvencesi. Bu akşam Saraçlar Caddesi’nde düzenleyeceğimiz konserimizi de erteledik, perşembe akşamı gerçekleştireceğiz” dedi.

Gürkan sözlerini “Şundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın dünya var oldukça Türk Milleti sonsuza kadar var olacaktır. Türk Milleti gelenekleriyle, görenekleriyle, sevinçleriyle, hüzünleriyle  göz yaşlarıyla, kahkahalarıyla büyük bir millettir, yiğit bir millettir. Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni

ilelebet payidar kılacak bir millettir” diyerek tamamladı.

Edirne Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu  da konuşmasında meydana gelen tren kazasında ölen vatandaşlarımız için Allah’tan rahmet, acılı ailelerine baş sağlığı diledi.

 

515 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle