Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kentin çeşitli yerlerine astırdığı Yunanca ve Bulgarca Yeni yıl kutlama afişleri tartışma konusu oldu. Edirne’ye alışveriş için gelen Yunan ve Bulgar vatandaşların Yeni yılını kutlamak için kendi dillerinden hazırlatılıp kentin çeşitli yerlerine asılan afişler ilk anda başta ulusal basın olmak üzere tüm kamuoyunda büyük takdir topladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu davranışını takdir eden aynı Ulusal basın ve kamuoyunun belli bir kesimi kısa bir süre sonra afişlerde Edirne’nin isminin “Adrianoupolis”  olarak yazılmasına tepki gösterdi.

Esnaftan Gürkan’a tam destek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu davranışını takdir eden Edirne’li esnaf, “Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan Yunan ve Bulgar vatandaşlara her zaman olduğu gibi yıllın son haftasında ince bir davranış göstererek onların yeni yılını kutlayan afişler astı. Bu konunun farklı yönlere çekilmesi, altında değişik sebepler aranması son derece manidardır. Biz esnaf olarak her gün ekonomik şartların ağırlaştığı bir dönemden geçerken ilimizi ve Belediye başkanımızı bu tür kısır çekişmelerin içine atarak gündem maddesi yapanları kınıyoruz. Edirne esnafı olarak Yunan ve Bulgar vatandaşlarımıza en güzel sıcaklığı ve en iyi ilgiyi, misafirperverliğimizi göstermeye devam edeceğiz. Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz.” dediler.

Öte yandan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kente gelen komşu Yunan ve Bulgar vatandaşlar için şehrin birçok noktasına astırdığı afişlerde,  (Yunanca hazırlanan afişte) Edirne’nin isminin “Adrianoupolis” olarak yazılması tartışmalara yol açmaya devam ediyor.

Gürkan’dan ilk açıklama;

Gazetemize açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Bu tartışmalar çok yersiz ve gereksiz. Yeni yıl öncesi birçok basın bizim bu davranışımızı boy boy haber yapıp sağ olsunlar bizden övgüyle bahsetmişlerdi. Şimdi ne oldu da aynı basın organları olaya farklı boyut getirdi. Yunanca yaptırılan afişte Edirne’nin isminin “Adrianoupolis” yazılmasını taraflı ve yönlü bir şekilde çarpıtıyorlar. Bu afişleri neden böyle yaptırdığımızı çok merak eden varsa gelsin esnafımıza sorsun.” dedi.

“Edirne Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün afişleri de gündeme damgasını vurdu”

Edirne’de yaşanan afiş polemiğine Edirne Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de dahil oldu. Edirne’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin alış verişlerde ve restoran gibi işletmelerde gördükleri aksaklıkların çözümü için oluşturulan Şikayet ve ihbar hattı bilgilendirme afişlerinde de EDİRNE isminin aynen  Bulgarcada “Odrin”, Yunancada “Adrianoupolis” olarak yazıldığı ortaya çıktı.

2 yıl önce bastırılan ve kentin değişik noktalarındaki reklam panoları ve alış veriş merkezleri, çarşı, Pazar ve iş yerlerine bastırılan tanıtım afişleri Edirne Valiliği’nin talimatıyla apar topar toplatıldı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz