????????????????????????????????????

17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Edirne’de tören düzenlendi. Buradaki törene ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun,  Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör,  Yılın Ahisi Yeni Sanayi Sitesi Başkanı / Saraç Branda sahibi Fikret Üstev, 2016 Yılının Ahisi Ciğerci Kazım Gilan, 2017 yılının Ahisi Hasan Yılmaz, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin,  Edirne İnşaat ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tezcan Liznak, Edirne İli Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş, Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hakan Fındıklı, Edirne Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanı Selçuk Gül, Edirne Demirciler Ve Kaynakçılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Birol Özbaş, Havsa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldırım Sain, STK ve Oda yöneticileri ile birlikte esnaf katıldı.

Ahilik Haftası etkinlikleri, Atatürk Anıtı’nda çelenk sunumuyla başladı. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun haftanın önemini belirten bir açıklama yaptı. Altun açıklamasında; “Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve Sanatkârlar ile bunların teşkilatlarında yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi için yapılan Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilimizde kutlanmaktadır. Bu yıl 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında 31.Ahilik Haftası kutlanmaktadır.

Ahi Evran tarafından Anadolu’da Ahilik Teşkilatı kurulmuş, Ahi birlikleri önceleri debbağ, kunduracı ve saraçları içine alan bir teşkilat şeklinde ortaya çıkmış ve Selçuklu Devleti döneminde 32 farklı mesleği içine almıştır. Ahiliğin temel amacı, zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak “Sosyal adaleti” gerçekleştirmektir.  Ahilik teşkilatı esnaf ve sanatkârların hak ve hukuklarını savunan, ticari faaliyetlerinde kolaylıklar oluşturan bir teşkilattır. Günümüzün işveren sendikaları, TSE, Esnaf Odaları, TOBB gibi bir çok teşkilatın temelini oluşturduğu gibi çağımızın bir çok kanun ve mevzuatının temelini de oluşturur. Ne yazık ki son günlerde bazı sektörler, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden, etkilenmemesine rağmen, bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yaparak  haksız kazanç elde etme çabası içindeler, Zor durumda iken ülkesinin, vatandaşının yanında olmayıp, fırsatı ganimete çevirenler bilsinler ki bu millet onları tanıyacak ve affetmeyecektir. Bunları vicdanlı olmaya Ahi ahlakı ve kültürü ile ticaret yapmaya davet ediyorum. Esnaf ve Sanatkarlarımızın Ahilik haftasını kutlar, hayırlı ve bol kazançlar dilerim” dedi.

“Şed Kuşanması Saat: 19.00’da gerçekleşecek”

Saraçlık mesleğine 1956 yılında başlayan Edirne’nin değerli esnaflarından ve aynı zamanda Yeni Sanayi Sitesi Başkanı olan yılın Ahisi seçilen Fikret Üstev de yaptığı açıklamada; “ Beni Yılın Ahisi seçen başta değerli esnafımıza, İl Ticaret Müdürümüz Mahmut Altun ve Sayın Valimiz Günay Özdemir’e, Oda başkanları ve yöneticilerine, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Ahilik demek dürüstlük demek, adam yememek, yalan söylememek, doğru ölçmek ve doğru tartmak demek. Bunlar bizim geleneğimizde vardır. Düsturuyla ticaret ahlakı, yardımlaşma ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefi ile günümüzde Esnaf ve Sanatkârlarımıza kılavuzluk eden Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle anıyorum. Ahilik kardeşlik ve doğruluk demektir. Ahilik aynı

toplumda bulunan insanları kaynaştıran, yakınlaştıran, dost edinen ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgudur. Bu noktada Ahilik kültürünü, bu değerleri özümsememiz, yaşamamız ve yaşatmamız gereklidir. Bu vesile ile üstün Ahilik mertebesine şahsımı uygun gören komisyon üyelerine teşekkür ediyor, Esnaf ve Sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün halkımızın Ahilik haftasını ve Esnaf bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Ahiliğe esas olan birlik, beraberlik ve  kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni ediyorum. Şunu da belirtmek istiyorum. Ahilik haftası kapsamında Şed kuşanması Saat: 19.00’da 1.Küçük Sanayi Sitesi düğün Salonunda yapılacak. Tüm halkımız ve esnaf arkadaşlarımız davetlidir.” dedi.   

Atatürk Anıtı önünde sona eren törenin ardından Ahilik Haftası kutlamalarına katılan heyet, ilk olarak Anadolu Ajansı’nı ziyaret etti. Daha sonra Edirne Dr. Vali vekili Yusuf Güler, ardında Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ziyaret edildi. Gününün anısına kendilerine Edirne Ticaret İl Müdürlüğü tarafından nostaljik radyo takdim edildi.

23 Eylül 2018 Tarihinde sona erecek olan Ahilik Haftası kutlama programı şöyle;

17-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan EDİRNE Valiliği İl Ticaret Müdürlüğü “AHİLİK HAFTASI” Kutlama programı şöyle;

18.09.2018 Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığınca oluşturulacak heyet ile İlimizdeki esnaf ziyaretleri.

19.09.2018 Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa HATİPLER tarafından “Ahiliğin Dünü ve Günümüze Yansımaları’’ konulu Radyo/Tv programı.

20.09.2018 Ticaret İl Müdürlüğü, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından saat:19.00’ de Edirne Sanayi Sitesi Sosyal ( Keyif Düğün Salonu ) Tesislerinde Şed Kuşanma Töreni. Tören sonrası Ticaret İl Müdürlüğü ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından ikram.

21.09.2018 Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Eski Camide Mevlit okutulması ve ikram.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz