17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası kapsamında Şed Kuşatma töreni gerçekleşti. 1.küçük Sanayi Sitesi Sosyal Tesisleri Keyif Düğün Salonunda gerçekleşen törene, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Vali vekili Dr. Yusuf Güler, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (EDESOB) Kemal Cingöz, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş,  Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan CAN, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, 2016 yılının AHİSİ Kazım Gilan, 2017 Yılının Ahisi Hasan Yılmaz, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı,  Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Edirne İnşaat ve Sanatkârlar Odası Başkanı Tezcan Liznak, Edirne İli Tüketiciler Derneği Başkanı Murat Kocabaş, Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hakan Fındıklı, Edirne Berberler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanı Selçuk Gül, Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Birol Özbaş, Havsa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yıldırım Sain, 1. Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Erol Özçakır ve yönetim kurulu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Çağrı Muştu, Edirne Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özçuhacı, STK Temsilcileri, oda yöneticileri ile birlikte çok sayıda esnaf katıldı.

Tören ile ilgili programın tamamını aşağıdaki Videodan izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/necmi.engin/videos/10216187057841691/

 

Ahilik Haftasının 31. Kutlama programı Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından törene katılanlara Ahilik konulu kısa film izletildi.

Daha sonra konuşmalara geçildi. Günün ilk konuşmasını Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz yaptı. Cingöz konuşmasında; “Ahilik sanat ve ticaret mesleğinin olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alışımıdır. Ahi diye anılan bir kişi bir ticaret, sanat ya da meslek sahibidir. O onurla birlikte iyiliksever, ahlaklı, dürüst ve her işinde güvenilir bir kişidir. 13. Yüzyılın ilk yarısında Anadolu Selçuklu Türklerinin ekonomik yaşamında çok etkin bir rol oynadığını gördüğümüz Ahilik uzun yıllar boyu Türk ahlakının da simgesi olmuştur. Ekonominin en önemli yapı taşları olan Esnaf ve Sanatkarların tarih boyunca çok önemli etkileri olmuştur. Sadece iktisadi manada değil, Toplumun her durumunda ve kesiminde etkindirler. Ahilik haftası kapsamında bizi yalnız bırakmaya herkese teşekkür eder, bu yılın ahisi seçilen Fikret Üstev’i de tebrik ederim.”dedi.

İlimizde Ağustos sonu itibarıyla 15 bin 200 esnafın faaliyet gösterdiğine dikkat çeken İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun yaptığı konuşmada; “Türkiye nüfusunun ortalamasının üstünde bir esnafımız var. Ahi Evran tarafından Anadolu’da kurulan Ahilik Teşkilatı ve bu teşkilat kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkarlar ile bunların teşkilatlarında yaşarılması ve gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla Ahilik Haftası Kırşehir merkez olmak üzere her yıl 81 ilimizde kutlanmakta ve bu yıl da 17-23 Eylül 2018 tarihleri arasında 31. Si kutlanmaktadır.

AHİLİK Haftası Kutlamaları kapsamında; mesleki hayatında başarı gösteren esnaf ve sanatkarlar arasında Ahilik Kültürüne hizmet etmiş kişiler Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından İl Kutlama komitesine sunulur. İl Kutlama komitesi tarafından uygun nitelikte olan adaylar arasından ilin Ahisi, İlin kalfası ve İlin Çırağı seçilir.

Edirne Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından İl kutlama Komitesine sunulan adaylar arasında İlin Ahisi Saraçlık mesleği ile meslek hayatına başlamış, günümüz şartlarının değişiklik göstermesi sebebiyle brandacılık mesleğiyle meslek hayatını devam ettirmekte olan Sayın Fikret Üstev yılın Ahisi, Özgür Çavuş İlin Kalfası, İlin çırağı ise Doğukan Ilgan seçilmiştir.Gerek ilimiz Ahisi gerekse kalfa ve çırağı çalışkanlıkları , dürüstlükleri ile işlerinde gösterdikleri özenle etraflarında takdir kazanmışlardır” dedi.

Gürkan; “Bir memleketi memleket yapan en önemli şey o memleketteki bütün zenginliklerinin süreklilik arz etmesidir, geleceğe taşınabilmesidir.”

Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan;  “Elbette usta çırak ilişkisi hangi sahada olursa olsun, ister örgün eğitimle kazanılmış, isterse  Sanayi Sitelerinde sanayi esnafımız gibi  yerinde öğrenmiş olsun,  öğrenmenin en doğru ve kesin yöntemi. Çünkü okullarımızda  maalesef  sadece bizde de değil, Dünyanın bir çok yerinde öğrenmeyi sadece akademik bilgi olarak adlandırıyoruz. Oysa  pratiğini yapmadığımız

yaşama geçirmediğimiz, bir eğitim ifadesiyle yaparak yaşayarak öğrenmediğimiz hiçbir şeyi kalıcı olması, kalıcı olmayınca da ustalaşması mümkün değildir. Bu bağlamda Ahilik geleneği çıraklıktan başlayarak kalfalığa, kalfalıktan pekiştirerek, pişirerek, geliştirerek ustalığa dönüşmesi bütün sanat dalları ve bütün zanaat dalları için mutlaka olması gereken bir sistemdir. Sık sık esnafımızla bir araya geliyoruz. Bütün esnafımızın en büyük şikayeti “Artık eskisi kadar çırak bulamıyoruz” sözü oluyor. Tabi ki çırak olmayınca kalfa, kalfa olmayınca da usta sayısı gittikçe azalıyor. Oysa bir memleketi memleket yapan en önemli şey o memleketteki bütün zenginliklerinin süreklilik arz etmesidir, geleceğe taşınabilmesidir. Bunu da ancak o sanatkarların hünerli elleri ve bilgelikleriyle, bilgileriyle yapabiliriz.Ben bu yıl Yılın çırağı seçilen, yılın kalfası seçilen kardeşlerimizi kutluyorum Fikret ustamızın Yılın Ahisi seçilmesinden dolayı kendisini, ailesini bir kez daha tebrik ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

“Ahi Evran’ın mirasını gelecek nesillere aktarmak bizim için en görevdir.”

Ardından konuşan Edirne Vali Vekili Dr. Yusuf Güler; “Öncelikle bu yıl Yılın çırağı, Yılın kalfası seçilen kardeşlerimizi ve Yılın Ahisi seçilen Fikret Üstev’i tebrik ediyorum. Gerçekten bizler Ahilik teşkilatını modernize edip, Atatürk’ün kurmuş olduğu modern Türkiye’nin dileriz yaşaması için Ahilik teşkilatına benzetmeliyiz. Devlet olarak, belediyeler olarak, yerel yönetimler ve Esnaf odaları olarak üzerimize düşen o kadar çok görevler var ki, son günlerde yaşadığımız ekonomik dalgalanmalar ve istifçilerin fit-yatları arttırmasını sizler de üzülerek izliyor ve görüyorsunuz. Bu konuda devletimiz ve Ticaret İl Müdürlükleri gerekli önlemleri alıyor.  Ahi Evran’ın ve eşi Fatma bacının bize mirasını gelecek nesillere aktarmak bizim için en önemli misyonlardan birisidir. Bu bağlamda Esnafımızın var olması için onları korumalıyız ve kollamalıyız.” dedi.

“AVM’ler konusunda esnaflarımızı korumak zorundayız”

Daha sonra konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; “Bende bir esnaf çocuğuyum ve bir terzinin oğluyum. Hatta kalfa oldum, usta olamadım. Onun yerine hoca oldum, milletvekili oldum. Bu da Cumhuriyet sayesinde oldu. Esnaflarda ülkemizin temel direğidir. Ahilik bugünkü anlamıyla esnaflık yani ticaret yaşamalı. AVM’ler konusunda esnaflarımızı korumak zorundayız.Esnaflarımız yaşamalı.  Çıraklar kalfa olmalı. Kalfalar usta olmalı. Evlerine ekmek götürmeli. Ben evlenirken Kayınbirader beni esnaflara sordu. Yani esnaflar o derece güvenilir insanlardır. Türkiye’de 2 milyona yakın  bir esnaf var, aileleri ile birlikte 7-8 milyon dur. Ancak bugün baktığımızda çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduklarını biliyoruz” dedi.

 

“Şed Kuşatma töreni gerçekleşti”

Daha sonra Yılın Ahisi seçilen Fikret Üstev’e Şed kuşatma töreni gerçekleşti.  Yılın ahisine Şed kuşatmasını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan gerçekleştirdi. Ardından Ahi Evran’ın fotoğrafının çizildiği özel bir tablo hediye edildi. Edirne Vali vekili  Dr. Yusuf Güler de Yılın Ahisi seçilen Üstev’e plaket verdi. Daha sonra Yılın kalfası seçilen Özgür Çavuş’a  Şed kuşatmasını CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu yaparak teşekkür plaketini verdi. Ardından İlin çırağı seçilen  Doğukan Ilgan’a Şed kuşatmasını İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun gerçekleştirip kendisine Teşekkür plaketi verdi.

“Yılın Ahisi Üstev’den Anlamlı konuşma”

Törenden sonra basına toplu fotoğraf pozu verildi. Törenin son konuşmasını yapan Yılın Ahisi Fikret Üstev; “Hak ile sabır deyip, bize gelen bizdedir,Akıl ve ahlakla çalışıp bizi geçen bizdendir, Dürüstlüğü ticareti, ahlakı, yardımlaşmayı ve dayanışma gibi ilkelere dayanan felsefeli günümüzde esnaf ve sanatkarlarımıza klavuzluk eden Ahi Evran’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Ahilik kardeşlik ve doğruluk demektir. Ahiliğin temelinde millet ve vatan sevgisi, kardeşlik ve doğruluk sevgisi vardır. Bu vesile ile şahsımız AHİLİK mertebesine uygun gören komisyon üyelerine teşekkür eder, Esnaf ve Sanatkarlarımız olmak üzere bütün halkımıza şükranlarımı sunarım.” Dedi.  Törenin sonunda misafirlere pilav ve ayran ikram edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz