Hoşgeldiniz  

Akardere’de Mera Gübreleme Çalışması

admin | 05 Nisan 2018 | BÖLGE, Tarım, yaşam A- A+

Edirne’nin Süloğlu ilçesine Bağlı Akardere köyü’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, üreticilerle birlikte 2 bin dönüm civarındaki mera alanında gübre uygulaması yaptı.  Köy halkının büyük çoğunluğunun, traktörleri ve gübre atma makineleri ile birlikte köy merasına gelerek,  büyük ilgi gösterdiği Mera uygulamasında yaklaşık olarak 5 ton gübre kullanıldı.

Köy Muhtarı İlhan Sürgülü yaptığı açıklamada; “Bu uygulama, meralarımızı korumak, meraların verimini arttırmak ve en önemlisi de hayvancılığımızı korumak için Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu çok güzel bir uygulamadır. Bugün burada tüm halkımızla bir araya  geldik. Herkes gördüğünüz gibi traktörlerini ve ekipmanlarını getirmiş. Gübremizi de kendi imkanlarımızla alıp meralarımıza Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün gözetiminde uygulayacağız. Dönüm başına 8-10 kg gübre atacağız. Toplamda 5 ton gübre atılmış olacak. Her yıl düzenli olarak yaptığımız mera gübreleme uygulamasını bundan sonra da her yıl düzenli olarak yapamaya devam edeceğiz. Burası köyümüzü için büyük bir zenginliktir. Ancak bizler bu zenginliği gözümüz gibi korumalıyız ve verimini artırmanın yollarını aramalıyız. Bu da meralarımızı korumakla olur. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı şekilde meralarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Mera gübreleme uygulamasının büyük yarar sağladığını belirten Akardere köyü sakinlerinden Mehmet Yeğitoğlu yaptığı açıklamada; Bu uygulama bizim için çok yararlı oldu. Kendi imkanlarımızla aldığımız gübreyi bugün burada kendi traktörlerimiz ve ekipmanlarımızla meramıza uyguluyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Köylünün kendi imkanları ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri önderliğinde yaptığı Mera Gübreleme uygulamasına köy halkının büyük ilgi gösterdiğini belirten Akardere köyü sakinlerinden Mehmet Sürgülü, Bu uygulama her yıl düzenli olarak devam edecektir. Meralarımız bizim her şeyimizdir. Sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bölgede kaba yem teminin en ucuz yolunun meralar olduğuna dikkat çeken Köy halkından Adem Yeğitoğlu yaptığı açıklamada; “Görüldüğü üzere Tarımsal potansiyelimiz ağırlıklı olarak hayvancılık faaliyetidir. Hayvancılıkta ise en büyük girdi kaba yem teminidir. Bölgede kaba yem teminin en ucuz ve mümkün yolu ise sahip olduğumuz meralardır. Bu uygulama bizim için önemli. Birlik ve beraberlik içinde gübre atma çalışmamızı yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Bugüne kadar Süloğlu ilçesine bağlı 8 köyde Mera Gübre uygulamasının yapıldığını belirten yetkililer,  uygulamanın, kalan son 2 köyde de gerçekleştirilip bugün sona ereceğini belirttiler.

 

 

 

 

 

 

929 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3431
EURO 6,0958
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2206

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle