AK Parti İl Binasında düzenlediği Basın toplantısında açıklama yapan AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Gurbetçilerin artık Edirne’ye girdiğini ve Edirne’den alışveriş yaptığını ifade ederek, Gurbetçilerin Edirne’de otopark sorunu yaşadığını söyledi.

Edirne’nin çok eksiği olduğunu ifade eden Akmeşe; “Çadır AVM’yi Edirne’ye kuran firma bu işlemi yaparken Edirne Esnaf Odaları, Ticaret Odası ve Belediye adeta uyuyordu.” Dedi. Akmeşe Açıklamasında; “Bu Çadır AVM’nin Edirne Kapıkule’de ihtiyaç olduğunu dışarıdan bir iş insanı görüyor da Ticaret Odası, Esnaf Odaları ya da Belediye göremiyor mu? Buna onlar öncülük yapabilirdi.  Biz hazırcıyız.  Bu konuda Belediye kendi de bir çadır kurabilirdi.  Bu çok zor bir şey değil. Belediye Başkanı Recep Gürkan önceki gün düzenlediği Basın toplantısında “Çadır AVM”de ki bütün esnafın Edirne’li olacağını ifade etti. Kendisini yanlış bilgilendirmiş olabilirler. Ben gidip gördüm. Bir tane yerli esnaf göremedim. Hepsi dışarıdan gelmiş. Edirne Esnafının gözü aydın hemen yanına 2. Çadır da kuruluyor. Hemen yanına yapılıyor. Belki de çoğunuzun haberi yok. Ben gittim onu da öğrendim. Tabi biz uyuyoruz.” dedi.

Akmeşe; “Bu zamlar Edirne halkına zulümdür.”  

Ak Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe düzenlediği basın toplantısında ETUS Zammı kararının geri çekilmesini talep etti. 01 Ağustos 2019 Perşembe günü  gerçekleşecek olan Edirne Belediye meclis toplantısında ETUS Zammının uygulanması halinde vatandaşa büyük zararı olacağını söyledi.

 “EDİRNE ULAŞIMDA EN PAHALI HİZMETİ ALIYOR..”

Haziran Ayı Meclis Toplantısında AK Parti olarak Meclise bir önerge verdiklerini ifade eden Akmeşe; “Biliyorsunuz birçok ilde ulaşıma indirim yapılmıştı. Bizde bu konu ile ilgili özellikle öğrencilere indirim yapılması konusunda meclise önerge verdik. O günde bu konu komisyona sevk edilmişti.  Biz de mutlu olmuştuk. Maalesef beklentimiz boş çıktı.  01 Ağustos 2019 Perşembe günü gerçekleşecek olan Edirne Belediye meclis toplantısında  ETUS’a zam olayı meclis gündemine geliyor. Burada önemli olan Edirne halkı ve onların menfaatleridir. Bugün ki toplantı da buna meclis üyelerinin “EVET”  diyeceğine inanmıyorum. Edirne Ulaşımda en pahalı hizmeti alıyor. Bu konuda Sosyal medyada da çeşitli kampanyalar var. Bakın şu anda öğrenciler Edirne’de yok. Geldiği zaman da bu zam olayına tepkileri olacaktır.  Bizim talebimiz, 1,80 TL olan öğrenci ücretinin 1,25 TL olarak düşürülmesini talep ettik. Ama maalesef son komisyonda alınan kararla indi bindi ücretinin 2,54 TL’den 3TL’ye, Nakitte de 3 TL’den 3,5 TL’ye bir zam olacağı söz konusudur. Bu zamlar Edirne halkına zulümdür. Ben buradan Belediye Başkanı recep Gürkan’ı ve tüm meclis üyelerini uyarıyorum. Bunu meclis üyelerinin tekrar gözden geçirmesi lazım.

“Edirne’de Ulaşım ETUS’un Tekeline girmiştir”

Edirnelilerin ETUS’a tepkili olduğunu da belirten AKMEŞE; “Edirneliler aldığı hizmetten de memnun değil. Diğer servis aylarına senede 1 kere zam verirken ETUS’a neden 3 kere zam veriyorlar. Edirne’de ulaşım ETUS’un tekeline girmiştir. İndirim kararı uygulanması varken % 18 zam nerden çıktı?  Birine analık birine babalık yapamazsınız. ETUS batmıştır ve Edirneli vatandaşların üzerinde bir kamburdur. Bunu kurtarmak için Edirnelilerin cebinden bu parayı alamaya hakkınız yok.” Dedi.