Hoşgeldiniz  

ALTIN YILLAR

Fulya Çobanım | 13 Şubat 2018 | Yazar


Çocuğun ilk 6 yılı bireyin gelişiminin temelini oluşturur.  Bilgi ve becerilerin erken dönemde kazanılmaya başlanmasıbu dönemin önemini arttırır. 0-6 yaş, çocuk gelişiminin hızla yönlendiği ve değiştiği kritik yıllardır. Araştırmalar, çocuklukta kazanılan davranışların yetişkinlikte kişilik yapısı, alışkanlık, değer yargıları ve tutumlar şeklinde ortaya çıktığını bize gösterir. Bu derece önemli ve kritik dönemin 3 yaşın gelmesi itibariyle birleştiği bir kurum vardır: Okul.

Anneye tam bağımlı olan çocuğun zamanla özgürleşmeye başlaması, okul ile birlikte özerkliğin kazanılarak yeni bir dünyanın kapılarının açılmasıyla gerçekleşir. Farklı ortam ve kişilere güvenmeye çalışan çocukların bu dönemde alacakları okul öncesi eğitiminin de bazı amaçları vardır. Çocuğun özerkliğinin pekişmesi, kendine olan güven duygusunun artması, olumlu tutumlar geliştirmesi, akran grubu ile paylaşımlarda bulunması ve ilkokul hayatı için bazı olgunluk ve hazır bulunuşluğu edinmesidir.

Okulda mutlu, anlamlı, olumlu olarak kaydedeceği her anı çocuk için başarı ve alışma olasılığını arttıracaktır. Bu çağda en iyi öğrenme ve iletişime geçme yönteminin oyun olduğu bir gerçektir. Okul, çocuğun en iyi ve en uygun koşullu oyun ortamını sunan kurumudur. Oyun gibi diğer etkinlik, ders ve aktivitelerde çocuğun gelişiminde büyük önem taşır. Bu sebeple kurumlardan beklenilen bazı standartlar olmalıdır. Çocuklarımızın gelişimi için uygun anasınıfı ortamı; yemek-uyku-ders-ara süreleri belirlenmiş zaman dilimleri olan, çocukların hayal gücünü destekleyici eğitim materyalleri bulunan, çocuğumuzun özgün çalışmalar çıkarmasını destekleyici bir tutum sunan, çocuk merkezli bir eğitim belirlemiş olan ve akademik-sosyal-psikolojik olarak profesyonel destek sunabilecek kişileri içerisinde bulunduran kurumlar olmalıdır.

Çocuklara deneyler, alıştırmalar, oyunlar, eğitime yönelik çalışmalar sunan kısacası bakımdan ziyade eğitimi temel alan bir anasınıfı tercihi çocuğun gelişimi açısından hızlandırıcı bir etkiye sahip olacaktır. Çocuklarımızı, bir külçe altın olarak düşünebileceğimiz bu dönemde onların işlenmesine destekçi tüm ebeveyn ve öğretmenlerimize sevgilerle…

 

 

Safir Koleji Psikolojik Danışmanı

Fulya ÇOBANIM

670 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3128
EURO 6,0353
BIST 102.338
ALTIN 229,3684

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle