fikri_yalin_kose            Belli aralıklarla köşe yazılarımda kurum ve kuruluşlarımız yöneticilerinin katıldıkları yurt içi ve yurtdışı etkinliklerde, panel ve açık oturumlarda yararlı bilgilerin tartışıldığı  bu bilgiler arasında  bölgemiz insanlarının da  yararlanacağı konuların gündeme taşındığını biliyoruz.

Böyle toplantılara katılanlar da  bunu  belirtiyorlar, çok yararlı toplantı oldu diyorlar. Bu türde etkinliklere genellikle   meslek kuruluşlarımızın ve odaların yöneticileri katılıyor. Bu burada edinilen bilgilerin kendilerine bu imkanı sağlayan  üyelerine ve kamuoyuna  da duyurulması gerektiği inancındayım.

            Yazılarımda  defalarca bu görüşümü  ortaya koydum,bu görüşümün yanlış olduğu izah edilsin ben de ikna olayım.

Bunda benim bir yararım yok. Tek arzum böyle yararlı etkinliklere giden yöneticilerin bu gezilerini turistlik bir gezi gibi algılamayıp oradaki materyalleri,  bölgemiz açısından yararlı olabilecek konuları belirleyip önce kendi meslek mensuplarına daha sonra da yararını daha geniş alana duyurmak için basın yoluyla kamuoyuna duyurmadaki ısrarım olmuştur.

            Kısaca diyorum ki bir panele ve bilimsel toplantıya giden kurum ve kuruluş yöneticilerimiz gittikleri yerlerde izlenimlerini bu toplantının amacını tekrar geriye döndüklerinde hiç olmazsa özet olarak halkın anlayacağı ve yararlanacağı tarzda kamuoyu ile paylaşmaları.

Bu zorunluluk olmasa da görevleri olması gerekmez mi. Böylece bilgileri  kendilerini o makama getiren insanları da mutlu etmiş olurlar.Komşu ülkelerden gelen heyetlerde bu konu ile görevli kişilerin elinden kalem eksik olmuyor toplantıları tüm detayları ile izliyor ve bilgi sahibi oluyorlar..

            Şimdi ben buradan merak ederek soruyorum. Meslek odalarımız ve diğer kuruluş yöneticilerimiz yıl süresince gerek devlet, gerekse ortaklarının imkanlarıyla bu tarz toplantılara katılıyorlar. Bugüne kadar kaç toplantıların sonunda “ değerli ortaklarımız ve Edirne kamuoyu biz şu etkinliğe katıldık burada yapılan panel ve açık oturumlarda şu konular gündeme geldi. Bunların arasında bizlerin de yararlanacağı konular vardı. Biz bunlar hakkında bilgi aldık burada sizlerle paylaşıyoruz” diye hangi kurumun  böyle  geziler sonunda bilgi paylaştığı oldu.

Bunlardan kaçı basına haber olarak yansıtıldı. Benim ısrarla üzerinde durduğum,böyle yararlı  etkinliklere katılanların buralarda edindiği bilgileri kamuoyu ve üyeleri ile paylaşmaları konusunda ısrarcı olmamda yanlış mı yapıyorum.

            Kimse kusura bakmasın, böyle geziler katılanların  gittikleri yerlerden fecabook sayfalarında  poz vermek,  halka caka satmaları için yapılmıyor. Bu etkinliklerde o kurum üyelerinin  çok emeği var.  Böyle faaliyetlerden kendileri de faydalanmak istemeleri hakları değil midir?

Ne yazık ki,  bölgemiz meslek kuruluş yöneticilerinin böyle bir alışkanlıkları yok. Bu türde toplantıların sonunda genellikle birkaç beylik lafla geçiştiriliyor. İşin özünden, toplantının ana temasından bahseden olmuyor.

            Bu talebimize kızıp akılları sıra bizlerin bu yaklaşımını doğru bulmayanlar olabilir. Bu durumda kendilerinden bir talebim olacak. Bir gün böyle konuları kendileri ve  o meslek kurum mensupları ile konuşmak isterim.  Dünyada gelişen teknolojiyi tarım ve sanayideki  yenilikleri  her meslek kuruluşu mensubunun görüp bilgi sahibi olma imkanı olamaz.

Ancak o kurumun temsilcileri böyle etkinliklere katılarak bilgilendirilirler. Onların da böyle yararlı bilgileri kamuoyuna ve üyelerine bildirmeleri gerekir.

Bugüne kadar böyle bir bilgilendirme sağlıklı bir şekilde yapılmadı. Ben sadece  halkın böyle  faydalı  bilimsel ve teknolojik etkinliklerde bilgilendirilmesinin yararlı olacağı inancıyla bu konuyu gündeme getiriyorum, başka bir hedefim olmadı ve olamaz da….

TOPRAKLAR ELİMİZDEN GİDİYOR

Binler değil, on binler değil Trakya genelinde yüz altmış bin dönüm  tarım arazisinin satıldığı söyleniyor. Dile kolay, her köy  için ortalama beş bin dönümlük tarla olduğunu düşünelim. Bir ilçenin köyleri ile birlikte  topraklarının tutarı kadar  toprak satılmış oluyor.

            Bu satışlar kış aylarında da artarak devam edeceği  söyleniyor. Bazı köylerde kahvelere toprak satın alma ilanları asılıyormuş. Bu tarlaları satın alan kimseler özellikle itilaflı  tarlalara alacı oluyormuş.  Bu tarlaların satışlarında gerçekten toprağa ihtiyacı olanlar müzayedeye girip  tarlanın fiyatının çok üzerinde fiyat vermiş olsalar dahi,  her satışta ot gibi biten  meçhul alıcılar onlardan daha yüksek fiyat verip toprak sahibi oluyorlarmış.

Bir hudut köyümüzde, mirasçılar arasında anlaşma olmadığı için  satışa çıkarılan bir tarlayı  o toprağın mirasçılarından biri “ ata yadigarıdır yüksek fiyat verip tarlayı alayım” diye  satışa katılmış. Tarlaların ederinden daha yüksek fiyat vermesine rağmen tarla tüccarlarının temsilcileri ondan daha yüksek fiyat verip toprağa sahip olmuş.

            Satılan tarlanın mirasçılarından biri  “ yüreğimiz yandı tarlanın satılması bize evlat acısı gibi geldi. Keşke mirasçılar arasında anlaşıp satışa çıkarmasaydık” diye pişmanlık duyuyor olsalar da iş işten geçmiş oluyor.

Hiç kimse bu tarla satışlarıyla bölgede bazı şeylerin tezgahlandığından haberdar değil. Bizler gibi iyi fiyat bulup tarlalarını elden çıkaran başka iller de var, oralardaki insanların toprakları elden çıktıktan sonra  ne duruma düştüklerini dikkate almıyoruz.

Bugün tarla satarak elimize geçen birkaç bin lira paranın peşinde koşuyoruz.Bu şekilde  çiftçilerimizin tarlasına sahip olup aslında onların başına  çorap “ÖREN” sermaye sahiplerinin gerçek amaçlarının ne olduğunu araştırmak halkı  tarlalarını  satmamaları konusunda uyarmak hiçbir tarım kuruluşu temsilcisinin aklına gelmiyor mu?

            Bu konuda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu kadar olamadık. Hisarcıklıoğlu Edirne Ticaret Borsasında yaptığı konuşmada çiftçilerin tarlalarını satmamaları konusunda uyarması boşuna değildir. Bu uyarı dahi aklımızı başımıza getirmeye yetmiyorsa yapacak bir şey yok demektir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz