fikri_yalin_kose          Bugün Atatürk’ün vefatının 77 yıldönümü. Yine böyle sisli bir sonbahar gününde yaşamını yitiren ulu çınar dünya çapında asrın en büyük devlet adamı olarak sarsılmaz sevgisi ile gönüllerde tazeliğini korumaya devam ediyor.

Onun bizlere emanet ettiği bu güzel yurdun insanları her zaman kurtarıcısına olan bağlılığını sonsuza dek devam ettirecektir.   Atatürk’e duyulan sevgi dünyanın hiçbir liderine nasip olmamıştır.

            Şöyle bir yakın tarihimizi gözden geçirelim. Zamanında dünyayı sarsan büyüklükleri tartışılmaz tüm liderler bugün unutulup gittiler.

Ülkelerinde heykelleri yıkıldı. Okul kitaplarından adları çıkarıldılar. Halkı o liderleri nefretle anıyor.

            Bizim önderimiz Atatürk ise gittikçe artan sevgisiyle unutulması bir yana, sevgi odağı haline gelmiştir.

Başımız sıkıştığında her zaman ona sığınıyoruz ona olan sevgimiz ve bağlılığımız artarak devam ediyor. Bugün değeri ve varlığı tartışılmayacak tek kişi Atatürk’ümüzdür. Hiçbir muhalif girişim ve karalama kampanyası onun değerini zedeleyemez.

            Bugün Atatürk’ü değersizleştirmek isteyenler etrafımızdaki ülkelere bakmaları gerekir. Eğer Kurtuluş savaşımız olmasa, Türkiye Cumhuriyeti kurulmamış olsaydı, bizler de Ortadoğu ülkeleri benzeri bir idare altında kalacaktık. Bugün hür ve bağımsız olarak yaşadığımız ülkemizde bunun çok azını dahi bulamayacaktık.

Esarete alışık olmayan Türk Milleti Atatürk gibi bir önderin etrafında kenetlenerek, zor koşullarda, üstelik ülkeyi yönetenlerin “hangi ülkenin denetimi altına girelim” diye adeta esareti savunduğu bir zamanda Türkiye’de kurtuluş savaşını başlatıp ülkenin bugünkü temellerini attılar. Türkiye Cumhuriyetinin hangi zor koşullarda kurulduğunu anlamak için tarih sayfalarına o günlerde ülkemizin çevresinde dönen entrikalara göz atmaları yeterli olur.

            Ülkenin dört bir yanını işgal eden bu işgalde Osmanlı devletinden tepki görmeyen emperyalist ülkelerin “ Hasta Adam” dedikleri Osmanlı Devletinin enkazı altında bir cumhuriyet yaratmak, yepyeni bir idare şeklini halka kabul, herkesin başarabileceği bir görev değildir.

Önderimizi asrın lideri yapan bu üstün başarısı ve zekâsı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti öyle sağlam temeller üzerine kurulmuş ki,  bugün herkes bir tarafından çekerek Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyeti yıkıp yok etme çabası içinde olsa da etkili olamamaktadır.

            Atatürk ve onun bize emaneti olan Cumhuriyet sevgisi halkımızca en köklü ve sarsılmaz sevgi olarak kabul edilmektedir. Bugün yine onu bir kez daha hatırlamış olacağız. Devlet büyüklerimiz resmi görevleri nedeni ile ona bağlılıklarını sevgilerini duyuracaklardır.

Atatürk’e gönülden bağlı olanlar ise Atamızın ölüm yıldönümünde yokluğunun acısını yüreklerinde hissedecekler “keşke biraz daha yaşasaydı” diyeceklerdir. Ülkemizde her zaman Atamızın varlığı Cumhuriyet, bayrağımız çağdaş ve bağımsızlığımızla birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır.

            Bu sevgi ve bağlılığı hiçbir güç yok edemeyecektir. Ülkemizde şu ve bu siyasi akım yetkili olabilir. Hükümetler değişebilir. Bu demokrasimizin gereğidir. Yalnız değişmeyecek ve değiştirilemeyecek bir şey varsa o da Atatürk’e olan sevgi ve bağlılıktır.

Bugün ülkemizin en ücra köşesinden yetişen bir insanımız devletin en üst kademelerinde görev alabiliyorsa, okullarımızda çağdaş eğitim eksik ziyade uygulanabiliyorsa, Türkiye’nin dünya üzerinde saygınlığı varsa, insanlarımız hurafeler yerine bilme inanıyorsa, bunu Atamız ve onun fedakâr kurtuluş kadrolarına borçluyuz.

            Ülkemizin kuruluş yıllarına mesnetsiz eleştiri getirenler onlara çamur atmak isteyenler o günün zor şartlarını,  hangi koşullarda bu zaferi kazandıklarını dikkate almak zorundadır.

Yedi düvele karşı savaşan yorgun düşen fakirleşen bu halkın yepyeni Ortadoğu’nun çağdaş bir cumhuriyetinin temelini atmasını tüm dünya ülkeleri hayretle karşılamıştır. Çanakkale savaşı ile başlayıp yüz binlerce şehidimize mal olan kurtuluş mücadelesi 30 Ağustos Zafer Bayramı ile noktalanmıştır.

            İş burada bitmemiş. Daha sonra gelen devrimlerle Türkiye tek adam yönetiminden kurtulmayı başarmıştır. Bu zorluklara katlanmak kolay olmamıştır. Cumhuriyet idaresini kabul etmek istemeyenleri bunun için isyan çıkaranları, yabancı devletlerle işbirliği yapanları aşa aşa bu noktaya gelindi.

Şu gün dahi Cumhuriyetimizi içine sindiremeyen, başka idarelerin özlemi içinde olanların bulunduğunu akıldan çıkarmamalıyız. Tüm bu zorluklara rağmen Türkiye Cumhuriyeti bu sağlam temeller üzerinde sonsuza dek yaşayacaktır.

            Onu yok etmeye çabalayanlar her zaman hüsrana uğrayacaklardır. Devlet adamlığında özel olan Atatürk, tüm çağdaş ülke yöneticileri tarafından örnek alınmıştır. Onun mücadelesi esir ülkelerin kurtulma mücadelesini ateşlemiştir. Bugün o ülkelerin ders kitaplarında Atatürk adı, saygı ile yer almaktadır.   

                           ATATÜRK’ÜN VECİZ SÖZLERİ

 

• İnsan topluluğu, kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?