Atatürk’ün Edirne’ye gelişi çeşitli etkinliklerle kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

Ata’nın Edirne’ye gelişinin 85. Yıldönümü ile ilgili ilk tören İnönü İlkokulu önünde tören kortejinin toplanmasıyla başladı. Kortej Bando eşliğinde Eski İstanbul Caddesinden, Saraçlar Caddesini takiben Atatürk Anıtına geldi. Korteje Edirne CHP Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan,  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Garnizon Komutanı Tuğ General Hidayet Arı, Baş Savcı Muammet  Savran, siyasi parti temsilcileri, meslek kuruluş temsilcileri, okul müdürleri ile İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis Üyeleri ile Askeri Erkan katıldı.

Atatürk’ün Edirne’ye gelişi çeşitli etkinliklerle kutlandı (9)

 

 

 

 

 

 

 

Atatürk Anıtı önünde yapılan törende ilk olarak çelenk konuldu.  Daha sonra saygı duruşu yapıldı ve bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Anıtın önündeki törenin ardından kortej Edirne Belediyesindeki Atatürk odasına geldi.  Atatürk odasındaki Atatürk heykeli açılışı  yapıldı. Anı defterine Edirne Valisi Şahin duygularını yazdı. Şahin anı defterine, “Saygıdeğer Atam, Bugün huzurunda olmanın şerefini yaşıyoruz. Aydınlık Türkiye’yi bize bahşetmenin sevinci içindeyiz. Nice 85 yıllara diyor. Huzurunda hürmetle eğiliyorum ve ruhun şad olsun diyorum” diye yazdı.

Atatürk’ün Edirne’ye gelişi çeşitli etkinliklerle kutlandı (6)

 

 

 

 

 

 

 

Atanın Edirne’ye gelişi ile ilgili törenlere halk Eğitim Merkezinde devam edildi. Edirne lisesinin hazırladığı kutlama töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Atanın Edirne’ye gelişine simgeleyen Türk Bayrağı Edirne Valisi Şahin’e teslim edildi.  Daha sonra Edirne Lisesi öğrencisi Ecem Günay günün anlamını belirten konuşmayı yaptı. Ardından Edirne Lisesi Edebiyat öğretmenleri Canan Güngör, Tuğba Yavuz, Müzik Öğretmeni Uzay Issıgül ve Tiyatro Eğitmeni Erdoğan Eğmen’in düzenlediği “Atatürk’ün Edirne’ye Gelişi “adındaki söz ve müzik korusunun sunumu ile  program  sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz