fikri_yalin_kose          Mustafa Kemal Atatürk Edirne’nin de içinde bulunduğu Trakya’nın sınırları içinde yer aldığı Batı Trakya’da 1881 yılında Selanik’te doğdu.

Bu bölge insanının kültürü ile yetişti. Yurduna her şeyin üzerinde sevgi ile bağlı bir insandı.

Duruşu konuşması insani ilişkileri gelenekleri ve de özellikle mavi gözleriyle bölgemiz insanının genel görünüşünü yansıtıyordu.

Atatürk Cumhurbaşkanı olmadan önce de üç kez Edirne’ye geldi. Her defasında bölgenin sorunları ile yakından ilgilendi, halkla iç içe oldu.

            Edirne halkı her gelişinde kendisini kucakladı. Bağrına bastı. Atamız Edirne’ye her gelişinde Edirnelilerden bir başka ilgi ve sevgi gördü.

Ulu önder savaşların yoğun olduğu o günlerde de Edirne’den mutlu ve huzurlu olarak ayrıldı.

            Atamızın Edirne’ye son gelişi olan 21 Kasım 1930’da Trakya turunun son durağı idi. Atatürk bu gelişinde de daha önceleri olduğu gibi yine huzurlu ve mutluydu.

Ülkenin içinde bulunduğu huzursuzlukları kaosu unutmuş gibiydi. Edirne’de kaldığı sürede çevresindekilerle sohbet ediyor, şakalaşıyor eğlencelerine katılıyordu. Bu arada çevresindekilere askerlik anılarını anlatıyordu. Böylece ülkede rejime yönelik tepkileri ayaklanmaları unutmuş görünüyordu.

            Atamız Edirne’de kaldığı sürede, bugün Atamız gündeme geldiğinde ziyaretçi akınına uğrayan Edirne Belediyesindeki odada kaldı. Bu arada Edirnelilerle Belediye Meclisinde toplantı yaparak sorunlarını dinledi.

Edirneliler kendilerinden biri gibi kabul ettikleri Atasını gece gündüz terk etmedi. Şehir içinde yaptığı gezilerde bugünkü devlet büyükleri gibi yüzlerce koruma ile dolaşmadı. Halkla her zaman kol kola dolaştı. Onların yanlarında olmasından mutlu oldu.

            Edirne’de kaldığı süre zarfında nereye gitse ,Edirne ve çevreden gelen halk kendisini yakından izliyordu.

Bu seyahati sırasında Atamız camilerimizi de ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında din görevlilerine camilerdeki yazılar hakkında sorular yöneltti. Camilerin onarılmasına özen gösterdi.

            26 Temmuz 1930 günü Edirne’ye büyük zarar veren kasırga başta Sinan’ın şahesere Selimiye olmak üzere camilerde büyük hasar meydana getirdi.

Bunu gören Mustafa Kemal Atatürk, zamanın bayındırlık ve vakıflar müdürünü yanına çağırarak, üç gün zarfında Edirne camilerinde hasar tespiti yapılmasını istedi. Kısa sürede camilerdeki hasar tespiti yapıldı ve cami onarımları gerçekleşti.

Atatürk her zaman tarihi eserlere sahip çıktı. Onları geçmişin mirası olarak gördü.

            Bugün Edirne Belediyesi’nin dış duvarlarında bulunan Atamızın Edirne’ye gelişinin simgesi olan resimlere baktığımızda Edirnelilerin Atasını nasıl bağrına bastığını görürüz. O nedenle Edirnelilerde Atatürk’e bağlılık, sevgi o günlerden bu yana artarak devam eder.

Bugün Atatürk’ün adı anıldığında bölgemizde her yaşta insanımızın gözleri parlar. Atatürk aleyhinde konuşulmasına hakaret edilmesine asla izin verilmez.

Menemen’de meydana gelen irtica ayaklanması olmasaydı, Atatürk belki de bir süre daha Edirne’de kalacak, Edirnelilerle sevgisini paylaşacaktı.

            Menemen’de Kubilay’ın şehit edilmesi ile sonuçlanan ayaklanma Atatürk’ü ziyadesiyle üzdü.  Ulu Önder bu olaya büyük tepki gösterdi ve bu ayaklanmanın faillerinin bulunup kası sürede cezalandırılmasını istedi.

Bu elim olayın ardından sevinçle ve mutlu bir şekilde Edirne’ye gelen Edirne halkı ile huzurlu günler geçiren, hemşerileriyle buluşan Atatürk. Kubilay olayı sonucu hüzünlü bir şekilde Edirne’den ayrıldı.

            Atatürk daha sonraki yıllarda bir daha Edirne’ye gelmedi. O yıllarda ülkenin içinde bulunduğu sorunlar. Cumhuriyet İdaresine karşı bazı bölgelerde meydana gelen ayaklanmalar Atatürk’ü iyice yıprattı. Ülkesine daha çok hizmet edebileceği çağda 57 yaşında aramızdan ayrıldı.

Atamızın Edirne’ye gelişinin bu yıl 85. Yıldönümündeyiz. Bu sefer de daha önceki yıllarda olduğu gibi bildik törenlerle kutlanacak.

            Bu günde nutuklar atılacak. Atamıza bağlılık dile getirilecek. Bu arada Atamızın Edirne’ye gelişinde kaldığı oda ziyaret akınına uğrayacak. Bunlar yıllardır tekrarlana gelen törenler.

Atatürk sevgisi her ne kadar unutturulmak istense Atamızın bu ülkeye yaptığı hizmetler yok sayılması amaçlansa da ,halkımız Atasına olan bağlılığını ve sevgisini hiçbir sevgi ile paylaşmaz.

            Atamızın Edirne’ye gelişinin 85. Yıldönümünde; Ulu Önderimizi bir kez daha rahmet ve özlemle anıyoruz.

ATATÜRK HAKKINDA ÖZLÜ SÖZLER

            Mustafa Kemal Atatürk, o büyük insan, yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için en büyük önderdi. 

Afgan Kralı Emrullah Han

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz