Hoşgeldiniz  

Avrupa’nın en büyük Olimpik yüzme Havuzu Edirne’de açıldı

admin | 20 Haziran 2018 | Eğitim, Genel, kültürel, Magazin, Sağlık, Siyaset, SPOR, turizm A- A+

Edirne’de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan Türkiye ve Avrupa’nın en büyük olimpik yüzme havuzu hizmete açıldı.

Yeni Devlet Hastanesi yanında inşa edilerek yapımı tamamlanan Olimpik Yüzme Havuzu hem mimarisi hem de sahip olduğu özellikler itibari ile ülkemizde ve Avrupa’da  ilk olma özelliğine sahip,  aynı zamanda Uluslararası düzeyde bir havuz olma özelliğini taşıyor.      8.000 m² arsa üzerine inşa edilen ve bina kullanım alanı 5.000 m² olan havuzun içerisinde 1 adet olimpik, 1 adet yarı olimpik ve 1 adet çırpınma havuzu ile adeta göz kamaştırıyor.  Edirne’nin yüzme dalında ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak olan tesisimiz 1000 kişilik seyirci kapasitesi ile büyük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek niteliktedir.

KDV Dâhil 23.252.412,00 TL’ye mal olan Olimpik Yüzme Havuzu’nun teknik özellikleri ise şöyle;

 

Tribün Kapasitesi            : 1000 Seyirci Kapasiteli

Toplam İnşaat Alanı        : 5000 m²

Özellikleri                       : Olimpik Havuz, Yarı Olimpik Havuz ve Çırpınma Havuzu

Olimpik Havuz Ölçüleri    : 50 X 25 X 2,20 mt.

Yarı Olimpik Havuz Ölçü. : 25 X 13,50 X 1,80 mt.

Çırpınma Havuzu            : 13,50 X 6,00 X 1,00 mt.

 

Kente yeni kazandırılan havuzda incelemelerde bulunan AK Parti İl Başkanı Nesim İba, sonrasında ise gazetecilere havuz hakkındaki düşüncelerini sordu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapımına 2015 yılında başlanan ve 2018 yılı Nisan ayında bitirilen olimpik yüzme havuzunun tanıtımı gerçekleştirildi. Türkiye ve Avrupa’nın en büyük olimpik yüzme havuzu vatandaşların hizmetine girdi.

Olimpik Yüzme Havuzu tanıtımında gazetecilere açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Nesim İba, ‘Onlar konuşur AK Parti yapar’ diye başlayan sözlerine şu şekilde devam etti; “ İçeriye girdiğimde göğsüm kabardı ve gurur duydum. Bir Edirneli olarak ve çorbada tuzu olan bir insan olarak, geçmiş dönem il başkanlarımızdan Avukat Müjdat Kahve ve o dönemin hem Edirne milletvekili hem de Sağlık Bakanı olan Sn. Dr. Mehmet Müezzinoğlu bu havuzun yapımında birebir her şeye şahit olmuşlardır. Çok ciddi katkıları var. Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız da şahitler. Yapıldı ve bitti. Bir inşaatçı gözüyle bakacak olursam da yapımcı firmanın eline sağlık diyorum.”

“Bir şeyi gördüm ve üzüldüm.”

Devletin yatırımları ile yerel yönetimlerin yaptığı yatırımların birbiri ile parelel yürümediğinden üzüntü duyduğunu söyleyen İba; “Malum havuza bakın bu havuz Türkiye ve Avrupa’nın en büyük havuzu oldu. Kapasite olarak en büyük havuzdur. İçinde bir tane tam olimpik havuz, bir tane yarı olimpik havuz ve bir çırpınma havuzu olan bir tesistir” dedi.

“Belediyenin yapması gereken yolları gördünüz”

Belediyenin yapması gereken yolların ve sorumluluk alanlarının görüldüğünün altını çizen İba; “Yollar perişan halde çok üzüldüm ve çok utandım. Devlet hastanesinde de aynı şeyi yaşamıştık. Maalesef bugün yine aynı şeyi yaşıyoruz. CHP’nin İl Başkanı atıp tutacağına buralara da baksın. Bunlarıda söylese eleştirse ya. Ancak Muharrem İnce’nin mitingine adam toplama derdinde. Facebook’tan yayın yapıyor toplanın gidelim kalabalık yapalım. Yazık günah. Bunu artık kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi.

“Seçim kampanyamızla alakalı ziyaretler yapıyoruz”

Seçim kampanyaları kapsamında çeşitli kurumları, köy ve mahalle ziyaretleri yaptığını dile getiren İba, “ Bugün buranın sisteminin nasıl çalıştığını merak edip tanıtımı yapılacağını duyduk. O yüzden buradayız. Milletvekili arkadaşlarımız ve teşkilatımız ile birlikte gelip görmek istedik. Hem burada görev yapan arkadaşlarımızı ziyaret edip onların desteklerini istedik hem de havuzu görmeye geldik. Edirne halkına hayırlısı olsun. Güle güle kullansınlar. Bu yaz çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak 8’bin metrekare üzerine kurulmuş 24-25’milyon liralık devasa bir tesis. Bacasız bir sanayi burası. Edirne halkı da bölge halkı da gençlerimiz de bundan ciddi anlamda faydalanacak buna vesile olduğumuz için gururluyuz. Bunlar yetmez. Sn. Başbakanımız ile Edirne mitingi öncesinde kendisiyle yaptığımız istişareler sonucunda bu tesisin devamı olan bir kapalı

spor salonu ve biliyorsunuz Edirne’de buna ciddi anlamda ihtiyaç var. Elimizdeki olan binanın fiziki durumu yetersiz. Devletimizin üst kademesinde olan bir düşünce var. Hemen bunun devamında bir kapalı spor salonu ve 15’bin kişilik şuanda projesi devam eden bir stadyum. Burayı böyle devasa bir spor tesisi haline getirmek gibi bir düşünce var. Yer tahsislerinde hiçbir problem yok. Her şey bitmiş durumda. İnşallah bu yoğunluk dönemi bittikten sonra bunların takibini yapmaya başlayacağız. Bunları Edirne’ye kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. Güzel sporcular yetişsin Edirne için güzel şeyler olsun hayırlısı olsun diliyorum” dedi.

Bir gazetecinin resmi açılışı ne zaman olacak sorusu üzerine cevap veren İba, “ 14 Haziran itibariyle açılışlar yasaklandığı için resmi bir açılış yapamadık. Başbakanımız ile ve gençlik spor bakanı ile görüştüğümüzde bu kadar dar bir zamana sıkıştırılsın istemediğimizi geniş ve rahat bir zamanda olmasının daha iyi olacağını konuşmuştuk. Biz sadece yapımına vesile olduk. Açılışı daha sonra geniş zamanda yapılacak” dedi.

AK Parti Edirne İl Başkanı Nesim İba, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Çağrı Muştu, milletvekili adayları İlyas Akmeşe ve Erdem Güyümgüler, hizmete açılan yeni olimpik yüzme havuzunda incelemelerde bulunarak Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Zekeriya Bayrak’tan yapımı tamamlanan havuzla ilgili bilgi aldılar.

Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Zekeriya Bayrak da havuzun teknik özellikleri hakkında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Eski havuzumuzu bayram öncesinde kapatmıştık. Yeni havuzumuza geçtik. Yeni havuz 50’metrelik olimpik bir havuzu içerisinde barındırıyor. Ve aynı zamanda 25’metrekarelik bir havuz var. Ve çırpınma havuzu dediğimiz yüzmeye yeni başlayanlar için olan bir havuzumuz var. 8’bin metrekarelik bir alana kurulu tesisimiz. Havuzda, olimpik havuz, çırpınma havuzu ve ısınma havuzu yer alıyor. Temmuz ayı içerisinde su topu federasyonu ile görüşmeler neticesinde burada balkan şampiyonasını icra edeceğiz. Daha sonrasında Edirne Yüzme İl Temsilcisi ve rekortmen milli yüzücü Güven Duvan ile beraber burada Avrupa şampiyonalarını yetiştirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

“Çocukluk hayali gerçek oldu”

Çocukluğundan beri hayalini kurduğu tesiste yer almanın mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Edirne Yüzme İl Temsilcisi ve rekortmen milli yüzücü Güven Duvan da, “ Bu tesis bizim çocukluğumuzda hayalini kurduğumuz bir tesisti. Şuan ne mutlu bana ki böyle bir hayalimiz olan tesisin açılışını gördük. Burada yer almak ayrı bir mutluluk vericidir. 2000’li yılların başında Edirne yüzme büyük bir başarı kazanmıştı. Bununla birlikte pek çok milli sporcu yetişmişti. Müdürümüz ile federasyonumuz ile tekrar o eski günlerimize dönme amacındayız. Bununla ilgili projelerimiz de var. Türkiye’nin yüzmede markası olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

2198 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,2814
EURO 5,9676
BIST 102.715
ALTIN 224,3274

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle