fikri_yalin_kose          Bayanların siyasi partilerimizin yönetimlerinin üst kademelerinde görev alması demokrasimizin geleceği açısından da önemli bir adam olacağı siyasi çalışmaları tetikleyeceği bu arada erkeklerin yıllardır devam eden yönetimlerine de hareketlilik getireceği kanısındayım.

Bugüne kadar erkek siyasetçiler tarafından temsil edilen, kadınlara öncelik tanınmayan siyasi partilerimizin il ve ilçe yöneticiliği için bu kadınlarımızın talip olma cesareti gösterdiğine tanık olduk.

            Bir süre önce AK Parti Edirne İl başkanlığı görevine getirilen Avukat Yasemin Meral’in bu göreve seçilmiş başkan olarak da getirilmesinin yararlı olacağı inancındayım.

Edirne AK Parti İl başkanlığının ardından CHP’de de bir kadının merkez ilçe başkanlığına aday olması ile iki büyük parti yönetiminde kadınların etkin olması kadınların siyasete ilgilerini arttıracaktır Edirne dışında bu değişim başka iller için de örnek oluşturacaktır.

            Ülkemizin nüfusunun yarısını oluşturan bayanların ülke yönetiminde siyasi parti kadrolarında özellikle il ilçe yönetimlerinde bu yönetimlerin  başkanlık  görevlerine  gelmesiyle  siyasetimizi ve demokrasimizi daha saygın hale gelecektir.

Yönetimlerde bu cinsiyet değişiminin tüm meslek kuruluşlarımızda, odalarımızda mülki yönetimlerde de gerçekleşmesini ve yaygınlaşmasını bekliyoruz.

Bayanların bir Ticaret Odasında veya Borsamızın etkin görev almaları yönetimlerinde söz sahibi olmaları bu kurumlar açısından da çok yararlı  bir değişim  olacak ve saygınlıkları daha da  artacaktır.

Kadınların bulunduğu yönetimlerde her zaman toplantılar daha verimli olur.  Erkekler de kadınların olduğu toplantılarda daha saygın ve seviyeli konuşmalar yapmak zorunda kalırlar. Bu kadınlara yönelik değişim tüm meslek kuruluşlarımızın örgütlerine de yaygınlaşmalı.

            Aynı şekilde sendikalarımızda da kadınlarımız ağırlıklarını hissettirmeli, yönetimlerin üst kademelerinde yer bulmalı

Bu gerçekleştiği zaman demokrasimiz daha da uyumlu hale gelecektir.  Bu günlerde Avrupa insanlarımıza serbest dolaşıma izin verdi diye göbek atanlar var.

            AB’nin serbest dolaşımın gerçekleşmesi için bizden istenen talepler incelendiğinde bu yolun o kadar kolay olmadığını, çetrefil olduğunu görüyoruz.

Ülkemizde kadın hakları konusunda sağlanan gelişmeler kadına yönelik şiddetin son bulması ve benzeri kadın hakları ihlallerinin önlenmesi Ülkemizin Avrupa Birliğine girişinde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Yoksa kamuoyuna duyurulan haberleri dikkate alarak “serbest dolaşım için Avrupa kapıları açılıyor” diye müjdeler vermek inandırıcı olmayacaktır.

Bilindiği gibi daha önceleri de “AB’ye girdik” söylemleri üzerine gündüz saatlerinde halkı meydanlara toplayıp maytaplı kutlamalar yapmıştık.

Daha sonra bu söylemler aslı olmayan müjdeli haberler fos çıkmıştı. Tabii ki dileğimiz bir an önce AB üyesi olmak.

Fakat adamlar bunun için önümüze öyle engel getirmişler ki bugün için bu engelleri aşmamız  çok güç görülüyor.

Bir de işin içinde Kıbrıs meselesi olduğu zaman iş daha da zora girmiş oluyor.

YOLLARIN EMNİYET ŞERİDİ

Edirne merkez Ana caddede trafik ışıklarının olduğu yol kavşaklarında güvenlik açısından emniyet şeridi mevcut. Bu yol acil durumlarda ambulansın ve acil durumda araçların geçişi için kullanılıyor.

            Yolda normal seyreden araçların bu yolu kullanması trafik kuralları açısından sakıncalı. Buna rağmen bazı açıkgöz sürücüler diğer araçlar kavşaklarda kırmızı ışık nedeniyle  sırada bekledikleri  halde   onlar  emniyet şeridine  girerek akıllarınca  geçiş üstünlüğü sağlamak istiyorlar. Birkaç saniye gecikmeli geçiş için normal yol yerine bu yolu kullanmaları şehir içi trafik açısından olumlu görüntü sergilemiyor. Trafik ekiplerince defalarca uyarılması ve ceza yazılmasına karşın bu trafik ihlali devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz