Hoşgeldiniz  

Belediye Meclisi Kasım toplantısını yaptı

admin | 03 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Belediye Meclisi Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında saat 14.00’te toplandı. Belediye meclisinin kasım ayı toplantısında 12 gündem maddesi ile bir gündem dışı madde görüşüldü. Belediye başkanı toplantının açış konuşmasında bu ay belediye meclisinin bütçe nedeniyle ayda iki kez toplanacağını o nedenle Çarşamba günü yapılacak toplantıyı pazartesi gününe aldıklarını söyledi. Belediye Başkanı yoklama öncesi Pazar günü yapılan genel seçim hakkında bilgi verdi. Seçimin ülke için hayırlı olması dileğini sundu.

Belediye Başkanı Gürkan İçki ruhsatı ile ilgili 5. maddeyi geri çektiğini söyledi. 2. Madde ile belediye yanında emniyete tahsis edilen binadan emniyet kendi binasına çıktığı için emniyet ile 25 yıllık mukavelenin sona erdiğini bu binanın belediye birimlerine hizmet vereceğini ifade etti. Oylanarak kabul edildi.

Görüşülen bir diğer madde ile 2016 yılı performans programı oylanarak kabul edildi.

Belediye Meclisi Kasım toplantısını yaptı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüşülen 4. Madde ile Mahalli İdareler bütçe ve muhasebe yönetmeliğinin 27. Maddesi4. Bendine göre Edirne belediyesinin 2016 mali yılı gelir-gider bütçesinin ve bütçe tarife cetvellerinin görüşülmesi ilgili toplantı 11 Kasım 2015 Çarşamba günü yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Geri çekilen 5. Maddeden sonra görüşülen 6. Madde ile ilgili olarak açıklama yapan Gürkan, “Fırınlar sırtı ve TOKİ’de bulunan bütün sokak ve caddelere isimler verildi. Bu isimler güreşler ve pehlivanlarla ilgili sokak isimleridir. Bu isimler verilirken 7 metrelik taşıt yolunun ismi unutulmuş. Karanlık olan elektrik direği dikilen bu yola da Başpehlivan Yusuf Bozkurt adının verilmesine karar verildiğini söyledi ve bu kabul edildi.

7 madde ile UNESCO miras listesinde yer alan Selimiye Camisi çevresi kentsel tasarım ve peyzaj projesi için Trakya Kalkınma ajansından bir miktar para arttığı, bir kısmı Trakya kalkınma ajansından karşılanmak üzere bir proje yapıldığı, yapılan projenin bir bölünün kalkınma Ajansından hibe olarak alınması, bu konuda belediye Başkanı Recep GÜRKAN’a yetki verilmesi oylanarak kabul edildi.

8 Madde ile imar komisyonuna havale edilen kıyık yolunda tarihi eserlerin bulunduğu iki bina yanında yeni yol için plan tadilatı yapılması benimsendi. Görüşülen madde ile Edirne’nin güney sahil yolu çalışmaları gerçekleşmiş olacak.

  1. madde komisyona havale edildi.
  2. madde Belediyeye ait gayrimenkulün kiralanması kabul edildi.

Görüşülen 11. Madde hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Recep GÜRKAN bir önceki yıl başlattıkları Edirne’ye katkısı olan ve olacak kişilere fahri hemşehrilik beratı verdiklerini belirterek, “ geçen yıl rahmetli Edirne Valisi Fahri Yücel ile  ile işadamı Kemal Şahin’e vermiştik. Bu yıl yine benim teklifim var. Kardeş belediye ilişkimizi yürüttüğümüz  bugüne kadar belediyeye çok katkı yapan Sivrisinek projesinde bizi doğru yönlendiren bizim projelerimize destek sağlayan Prof.Dr.  Manfret Rupp’a fahri hemşehrilik beratı verilmesini ikincisi de Kapıkule’nin modernizasyonu ,Hamzabeyli sınır kapısının yapılması, İpsala gümrük kapısının yapılması, tır parkının hizmete girmesi  konusunda bugüne kadar yaptıkları ,bundan sonra da ilişkilerin sürmesi  hem de Edirne’nin özelliklerine uygun çevre ve doğa ile sorunu olmayan sanayinin Edirne’ye  olacak katkıları nedeniyle TOBB Başkanı Rıfat HİSARCIKLIOĞLU’na fahri hemşerilik  beratı verilmesini tarafımdan teklif ediliyorum, meclisimiz onaylarsa 25 Kasımda yapılacak toplantıda her iki berat sahibine  de beratlarını sunacağız” dedi.  Guruplar adına yapılan konuşma ile bu kararın desteklendiği benimsendi. Belediye Başkanı Gürkan 25 Kasım Edirne’nin Kurtuluş yıldönümüne katılacak olan meclis üyelerinin simokinle gelmeleri önerisinde bulundu.

Belediye Meclisi Kasım toplantısını yaptı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Gündem için son maddede Güdümlü proje kapsamında Trakya Kalkınma ajansına sunulan Kırkpınar Alanı rekleasyon projesi ( Sular Üzerinde Yükselen Şehir)isimli projenin Edirne belediyesi tarafından uygulanması söz konusu proje kapsamında  4.125.000.00  Tm tutarına kadar  eş finansman sağlanması projenin uygulama sırasında öngörülen bütçeden  daha yüksek bir meblağ ile  gerçekleşmesi halinde  kalan kısmının tamamının karşılanması  proje yürütümü sırasında proje hesabını açma  proje hesabına para aktarma  bu hesaptan harcama yapma  sunulan projede Edirne’yi temsile  ve benzeri  belgeleri imzalama  konularında  Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN’a yetki verilmesi  kabul edildi.

Gündem dışı görüşülen bir madde ile ilgili olarak açıklama yapan Belediye Başkanı GÜRKAN, belediyelerin en önemli görevlerinden birinin sosyal yardımlar olduğunu belirterek, Yasa gereği bu yardımların nakdi olarak yapılabileceği gibi ayni olarak da yapılmaktadır. Kişisel olarak maddi yardımları özel durumlar haricinde doğru bulmuyorum. Bu yardımın sınırı yoktur. Ben istiyorum ki birçok şehirde olduğu gibi Edirne’de de yardıma muhtaç vatandaşlarımızın belli bir disiplin içinde bu yardımlardan faydalanmaları. Sosyal devlet ilkesi gereği bu anlayışı savunan bir belediye olarak, bunu yapmak zorundayız. Bu kapsamda bir proje geliştirdik.Eski İstanbul Caddesinde daha önce YKM olarak kullanılan bir üç katlı  bina var.Bu bina sahibi ile ön görüşmemiz oldu. Bu binanın giriş katını gıda bankası, ikinci katını ise kullanılmış ikinci el giysi  üçüncü katını ise kitap olarak düzenlemek istiyoruz. Buradan yararlanmak için ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacı kapsamında bir kart vermeyi düşünüyoruz. Bu karta her ay kredi yükleyeceğiz. Bu iş için ortada para olmayacak sadece kredi yükleyeceğiz. İhtiyaç sahipleri bu gıda bankasından ihtiyacı oranında temel ihtiyaç maddelerini alabilecek. Kart ile kredi kartı ile alır gibi ihtiyaçlarını alacak. İkinci katta ise bizlere vatandaşlarımızdan yardım malzemesi geliyor. Kadın ve erkek giysisi eşyalar geliyor. Bu eşyaların tekrar kullanılması gerekir. Bize teslim edilen eşyalar temizlenecek. Burada da belli kurallar çerçevesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sunacağız. Binanın üçüncü katında ise belediyemizin sağladığı veya vatandaşlarımızın bağışladıkları kitapları ve çocuk oyuncaklarını bu katta sergileyerek, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşmasını sağlamak amacındayız. Bize yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın yardımlarını burada vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” Dedi.  bu madde de oy birliği ile kabul edildi.

 

 

728 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle