Edirne Ticaret İl Müdürlüğü, gerek piyasadaki fiyat etiketi denetimleriyle gerekse Tüketici Hakem Heyeti çalışmalarıyla tüketicilerin çıkarlarını korumaya yönelik çabalarını sürdürmektedir. Tüketicilerin aydınlanmalarını sağlamayı amaç edinerek tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetlerini sürdüren Edirne Ticaret İl Müdürlüğü Bilinçli Tüket Bilinçli Harca programıyla kitlelere ulaşarak hem üretici/satıcılarda sorumluluk bilincinin oluşmasına hem de eğitimli, bilinçli tüketicilerin sayısının artmasına katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.

Unutulmamalıdır ki, ekonomik faaliyetlerin nihai amacı, tüketici ihtiyaçlarının maliyet, kar ve toplumsal fayda gibi unsurlar gözetilerek karşılanmasıdır. Rekabet koşullarının son derece zorlaştığı günümüzde bu hedefe ulaşmanın yolu, tüketici mutluluğunu en üst düzeyde tutarak onların güvenini kazanmaktan geçmektedir. Tarihimizde 700 yıllık geçmişe sahip Ahilik geleneğinde tüketici hakları korunduğu gibi bugün de birçok ülkede tüketici haklarının korunması, hem kamu idarelerinin hem de özel girişimlerin öncelikli ve temel politikalarından biri haline gelmiştir.

Tüketici Hakem Heyetlerinin genel yapısı, Tüketici İşlemlerine İlişkin Temel İlkeler, Devre Tatil Sözleşmeleri ve Abonelik Sözleşmeleri hakkında,12 Temmuz 2019 Cuma günü saat 17:00’ de  Edirne’ de dinleyici kitlesi en yüksek yerel radyolardan biri olan ve 92.2 frekansından yayın yapan Radyo Su’ da,  tüketicileri aydınlatmak üzere; Edirne Ticaret İl Müdürü ve aynı zamanda Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut ALTUN ve Raportör Canan ATASOYtarafından yapılacak canlı radyo programında yaklaşık bir saat süreyle aşağıdaki sorulara ve daha fazlasına cevap verecekler.

  • Devre mülk ve devre tatil satan şirketler bedava yemek veya bedava tatil vaadleri ile tanıtımlarına devam etmektedir. Bunlara karşı nasıl yaklaşmalıyız?
  • İmzaladığımız devre mülk sözleşmelerinden cayma hakkımız var mıdır?
  • On dört günlük cayma süresi geçti. Ancak devre tatil tesisinin inşaatı halen bitmedi. Bu durumda ne yapabilirim?
  • Devre mülk sözleşmesinden dönme hakkımı kullanmak istiyorum. Herhangi bir tazminat öder miyim?
  • Abonelik sözleşmeleri hangi alanda düzenlenen sözleşmeleri kapsamaktadır?
  • GSM operatörüne fesih talebimi ilettim. Kaç gün içerisinde fesih işleminin yapılması gerekir?
  • Bir GSM operatöründen hizmet alıyorum. Kullandığım hat üzerinden bir müzik veya oyun satın aldım. Bu durumda operatörün de sorumluluğu var mıdır?
  • Taahhütlü aboneliklerde hizmetin ayıplı ifa edilmesi durumunda tüketici herhangi bir bedel ödemeden taahhüdünü sonlandırabilir mi?
  • Tüketicinin bilgisi ve onayı olmadan abonelik sözleşmesi kurulması (hat açılması) durumunda ne yapılmalıdır?