fikri_yalin_kose          Bundan bir süre önce Edirne İl Genel Meclis üyesi Erdal Akgün, yaptığı açıklamada Edirne’deki toprak kaybına ve satılan yüz binlerce dönüm tarla konusuna dikkat çekmişti.

            Bu konunun sık aralıklarla gündeme taşınması ve dikkat çekilmesi gereğine inanıyorum. Mesele bölgemiz ekonomisi açısından çok önemli. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı tarımla sağlanıyor. Bu kaynağımızı yok eder topraklarımızı başkalarına kaptırırsak işimiz zora girer. Atamız, dedemizin yaşadığı bu topraklarda yaşayamaz duruma gelebiliriz.

Ne acıdır ki, bu denli hayati önemi olan topraklarımızın el değiştirmesi konusu kimsenin ilgi alanına girmiyor mu?

Buradan çiçeği burnunda yeni parlamenterlerimizin bir kez daha dikkatini çekmek istiyorum. Onlar bu konuların içinde yetiştiler Okan GAYTANCIOĞLU tarım konusunda uzman, Rafet SEZEN ise,  uzun yıllardan bu yana çiftçilik yapıyor. Ayrıca ülkemizin en önemli tarım kurumunun üst yönetiminde  yer alıyor.

Ne olursunuz bu toprakların ne olduğu bilinmeyen yerlere satışının engellenmesi konusuna kafa yorunuz. Mümkünse bugünden sonra toprak satışını engellemeye çalışınız.

Lalapaşa köylerini ziyaret ettim. Sınırdaki toprakların büyük bölümü satılmış, köy kahvelerinde tarla satın alma ilanları var.

            Köylerdeki insanlarımız geçim zorluğunu gerekçe gösterip ekmeğini elden çıkarıyor.

Tarlasını satarak aldığı para ile kaç yıl geçinebilir. Peki, sonra ne olacak. Tarlası olmayanın köyde ne işi var. Başka illere gitse iş bularak çalışmak bununla geçinmek çok zor.

            İş eskiden aslanın ağzında deniyordu. Şimdi aslanın boğazını girdi. Oradan çekip almak iş sahibi olmak gerçekten imkansız gibi.

Parlamenterlerimiz bu konuyu öncelikle ele alacağı konular arasına getirmeleri ve bölgemizde diğer kuruluşlarla birlikte gerektiğinde parlamento gündemine taşımalı bu sorunu na çözüm bulma yolunu aramalıdırlar.

            Bazıları “bugün satılan tarlaları eski sahibi işliyor bir sorun yok yeni sahipleri ortada görünmüyor” diyorlar. Yarın bir bakarsınız çıkagelir, üstelik sizden tarlayı işlediğinize dair icar da talep edebilir.

O olmasa dahi tarlanızdan dışlanır ata dede yadigarı tarlanıza adım atamaz karşıdan bakar hale gelebilirsiniz. Köylülerimizin toprağı olmazsa olmazıdır.

            Köylerde toprağını satan insanlar ayıplanır ekmeğine hıyanet etti diye nitelendirilir. Köylülerimiz tarlasından daha fazla ürün alma, veya alternatif ürün yetiştirme ve hayvancılığı değer verme, o olmazsa geçinemedikleri için yetkililere seslerini duyurma yerine en kolay yolu seçip ekmek teknesini elden çıkarma yoluna giderse kendi mezarını kazmış olur.

Tarımla ilgili kuruluş temsilcileri ne olursunuz bu konuya el atınız. Bugün tarlalar satılır, yarın bir bakarsınız adı sanı bilinmeyen bölge halkıyla uyum sorunu yaratacak kişiler bu toprakları yerleşim alanı olarak kullanır,  sizler bu toprakların çevresinden dahi geçemezsiniz, hayvanlarınız bu topraklara giremez hale gelir.

            Hiç kimse bu tarıma elverişsiz topraklar neden satın alınıyor diye fikir yürütmüyor. İnsanlar parasını boş yere harcamaz. Bir bildikleri vardır. Onun ne olduğunu toprakları satın alan kişi ve kurumların ilerdeki yararlarını dikkate alarak toprak satın aldıkları kimsenin dikkatini çekmiyor mu?

Bu topraklar Avrupa toprağı diğer topraklardan farklı bir özelliği var insanları da öyledir. Avrupa Birliğine girme aşamasında Trakya insanımıza kolaylıklar sağlanacağı öteden beri söyleniyor.

Bölgemizde bu kadar bilim adamlarımız var, bu konuyu araştıracak düzeyde uzmanlarımız var. Böyle konularda geniş kapsamlı araştırma yapmaları gerekmez mi?

Buranın ekmeğini yiyen, suyunu içen uzmanların bölge halkının yararına olabilecek konularda destek vermeleri gerekir. Üniversitemizden de böyle bir çaba gözlenmiyor. Edirne’de herkesin bu konuya eğilmesi kafa yorması zorunlu hale gelmiştir.

            İş işten geçmeden hiç olmazsa elimizde kalan topraklarımızı kurtaralım. Bunu tarihe bir not olarak düşüyorum.

ÇÖZÜM YOLU

            İki adam Allaha yalvarıyorlardı. Birisi  “ Allah’ım yarın ödemeye mecbur olduğum beş yüz lirayı nereden bulacağım. Siz her şeye kadirsiniz ne olursunuz bana yardımcı olunuz” dedi.

 İkincisi

“Fabrikam için üç yüz bin liraya ihtiyacım bulunuyor. Bana bir çözüm yolu gösterir misiniz Allah’ım ” diye yalvardı.

 Sonunda ikisi de yalvarmaya başladılar.

 Bu arada fabrika sahibi diğerinin kolundan tutarak, kendisine

“ Al şu beş yüz liraya hemen çek git buradan 500 lira için Allah’ı meşgul etme  aramızdan çekil, benim işim daha önemli” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz