3 Aralık Engelliler günü nedeniyle basın açıklaması yapan CHP Edirne Milletvekili Erdin BİRCAN, Türkiye Cumhuriyet bir sosyal hukuk devleti olduğunu belirterek , “. Sosyal devlet ve çağdaşlık, hiçbir ayırım gözetmeksizin tüm yurttaşlara insanca yaşayabilecekleri ortam ve olanaklar sunan, toplumsal yaşamda eşitliği ilke edinen, insanı dünyadaki en yüce değer kabul eden bir devlet anlayışını gerektirmektedir.

ERDİN BİRCAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Engelli bireylerin yetenekleri ve becerileri doğrultusunda üretkenliklerini sürdürmeleri, üstlendikleri sorumlulukların gereğini yerine getirerek, ülkelerinin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunmaları büyük önem taşımaktadır.

Devletin başta engelli eğitim ve istihdamı konusunda çalışmalarını artırmalıdır. Engelli çalıştırma zorunluluklarını iyi denetlemelidir. Özel sektörün bu konudaki bilinçlenmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Her alanda çağdaşlığı hedefleyen Türkiye, sosyal devlet ilkesinin gereği olarak, engelli yurttaşlarının sorunlarına çözüm üretmek, onların yaşam kalitelerini artıracak çeşitli olanaklar sunmak durumundadır.

Engelli-engelsiz tüm yurttaşlarımızın, sağlık, eğitim, ulaşım, barınma ve istihdam sorunlarının çözülmesi, sosyal haklarının güvence altına alınması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi yönündeki çabalar, mutlu ve huzurlu bir toplumun temelini oluşturmaktadır.

Bugün amacımız, önemli bir bölümü üretime katılamayan, sosyo-kültürel sorunları bulunan, kimi hizmetlere ulaşmakta zorlanan engellilerimizin toplumsal yaşama etkin kalıtımlarını sağlamaktır.

Engelli yurttaşlarımızın başkalarına bağımlı olmadan yaşamlarını sürdürmeleri, çalışma olanaklarına kavuşturulmaları, sorunlarını dile getirmeleri ve çözümünde etkin rol oynamaları büyük önem taşımaktadır.

Yaşamın çeşitli alanlarında, engelli yurttaşlarımızın gereksinimlerine göre düzenlemelerin yapılması, çağdaş kentlerin, sokakların, yapıların, toplu taşım araçlarının, engellilerin kullanımına uygun olarak düzenlenmesi, engelli yurttaşlarımızın haklı beklentilerine yanıt oluşturacaktır.

Engellilerimizin hiçbir olanaktan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Onlara sevgiyle kucak açılmalı, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşılmalıdır. Bu amaçla gerçekleştirilecek çalışmalar, engellilerimizin yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır.

Engellilerimizin sorunlarının çözümü için atılacak her yeni adımın, sergilenecek duyarlı yaklaşımların, toplumun mutluluğu ve huzuru için önemli olduğunu anımsatıyor, tüm engelli yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum”

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz