CHP Edirne Milletvekili  Erdin Bircan,, 5 Aralık, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 81’inci yılı. 81 yıllık bir gururu yaşadıklarını belirterek, “, 5 Aralık’ı kutlamanın heyecanı, mutluluğu ve kıvancı ile doluyuz. Kurtuluş Savaşı sonrasında Cumhuriyetimizin ve Cumhuriyet Halk Partimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, savaşın kazanılmasında büyük payı olan Türk kadınına dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının tanınmasını sağlamıştır. İşte, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuştuğu tarih olan 5 Aralık, 1934 yılından bu yana “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

erdin bircan

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaya örnek olan Kadın Hakları Günümüz kadınların temsildeki oranlarının yüzde 50 olmasına kadar aynı zamanda bir farkındalık günü olacaktır. Kadınların içinde bulundukları fiili eşitsizlik, bir yandan haklarının verilmemesi, diğer yandan da ana gereksinimlerinin hak olarak kabul edilmemesi nedeniyle beslenerek büyüyor. Kadın cinayetleri, aile içi şiddet, namus cinayetleri,  işyerinde, sokakta yaşanan cinsel taciz olayları… Sonuçta henüz mevcut durum itibariyle “kadının insan hakları” üzerinde “insan haklarından” farklı olarak ayrı bir vurgulama yapmanın gerekliliği devam ediyor.

Kadına seçme ve seçilme hakkını Avrupa’dan önce vermekle övünsek de Kadınların yaşam hakkının sağlanamadığı gerçeği en büyük utancımızdır. “Kadının insan hakları” bir azınlık grubuna ait özel alanla kısıtlı kalan bir sorun değil, toplumsal kalkınma sürecinin temel taşlarından biridir. Ailede demokrasi olmadan toplumda da demokrasi olmayacaktır.

Türkiye’nin bir kadın politikası oluşturulmadan kadın eşitsizliğinin önüne geçilmesi mümkün değildir. Biz CHP olarak her noktada pozitif ayrımcılığı savunmaya devam ediyoruz. Bizim bir kadın politikamız var. CHP tüzüğüne koyduğumuz yüzde 33 cinsiyet kotamız ile kadınlarımızın siyasette söz sahibi olmalarını güvence altına alan partiyiz.

Tüm dünyada kadın haklarının artırılmasını, kadının toplum içindeki hak ettiği erkek ile eşit düzeye her alanda ulaşmasını ve özgürlüğünü kazanması temennilerimle, tüm kadınlarımızın Kadın Hakları Günü’nü kutlar, sağlıklı ve mutlu günler dilerim” dedi .

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz