fikri_yalin_kose            Trakya insanının genel yapısında diğer bölgelere göre farklı bir görüntü vardır.  Bölge kadınlarımız da hiçbir zaman öfkesini ön planda tutmaz,  soğukkanlı ve sabırlıdırlar.  Her şeyden önemlisi yasalara gelenek ve göreneklerine çok saygılıdır. Kadınlarımız bu görüntüleriyle Anadolu kadınlarına göre farklılık gösterirler.  Her zaman her alanda,  tüm  etkinliklerde erkeği ile her zaman  omuz omuzadır. Gerektiğinde onun yapacağı işleri üstlenir. Çarşı, pazarda, okullarda, veli olarak evlatlarının başarısı için erkeklerden daha çok çaba harcar.

Kadınlarımız bilir ki evde doğacak bir ekonomik sıkıntı ve çocukların sorunları ilk olarak analara yansır. Kentte köyde kim olursa olsun bir şey sorulduğunda kadınlarımız çekinmeden onu cevaplar. Medeni cesaretleri vardır.  Kadınlarımız yaptıkları işlerde de en az erkekler kadar başarılıdırlar.

            Şu anda ve daha önceki yıllarda Edirne’de faaliyet gösteren tekstil fabrikalarında erkekler kadar ve bazı bölümlerde onlardan daha çok kadınlar çalışıyordu. Bu kadınlarımız ve kızlarımız işlerinde çok başarılı oluyorlardı. Kendilerine verilen görevi çabuk benimseyip yapacakları işlerde çok verim sağlıyorlardı. Bunu dikkate alan işveren erkeklerden ziyade kadınlara istihdam sağlıyorlardı.

Bugün Türkiye’nin en çok kadın çalıştıran işyeri Edirne’de Modavizyonİ fabrikamızın işçilerinin büyük çoğunluğu bayanlardan oluşuyor. Bu ülkemiz açısından bir örnek. İmkânlar sağlandığında kadınların istihdama büyük katkı yapacağını işlerinde çok başarılı olacaklarını gösteriyor. Yine bakıyoruz her geçen yıl bayan şoförlerimiz artıyor.

            Daha önceleri otomobillerinde evin erkeğinin yanında oturan, direksiyon başına geçme imkânı bulamayan kadınlarımız kendilerine güven duyulması üzerine rahatlıkla ve trafik kurallarına harfiyen uyarak aracını kullanabiliyor. Trafik cezası dökümüne bakıldığında kadınların trafik cezaları trafik kuralı ihlalleri erkeklere oranla daha düşük. Bu da kadınlarımızın, erkeklerin kural tanımazlığına karşılık trafik kurallarına uymalarından kaynaklanıyor.

Bölgemizde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da desteği ile farklı alanlarda faaliyet gösteren kadın derneklerimiz var, onlar kadınlarımızın bilinçlenmesi haklarına sahip çıkması için tüm imkânlarını seferber ediyorlar, gerektiğinde sokağa çıkıp kadına yönelik şiddeti kınıyorlar, “bu mücadelede ön saflarda bizler de varız” diyorlar.

            Ülke nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın üretime katkılarının artması ülke üretim ve yönetiminde söz sahibi olmaları halinde demokrasimizde olduğu gibi kalkınmamızı da olumlu etki yapacaktır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda kadınların her alanda aktif olduğunu görüyoruz. Evinde mahkûm edilen kadından nasıl bir verim beklenebilir.

Yasalarda kadınlara verilen kısıtlı haklara rağmen başarı oranlarının arttığına tanık oluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisinde kadınlara tanınan kontenjanlar göstermelik olmamalı. Kadınlarımız seçilemeyecekleri yerlerden milletvekili adayı gösterilmemeli.

Her alanda olacağı gibi ülke yönetiminde de kadınlarımız hak ettikleri yere ulaşmalı. Bakıyoruz:

Bugün için ülkemizde kaç kadın valimiz var?

Belediye başkanlarımız arasında kaç kadın var,

 Ticaret odamızda kaç kadın yöneticimiz var?

 Ticaret Borsası yönetiminde kadınlarımız var mı?

 Meslek kuruluşlarımızın başkanları arasında yönetim kurullarında kaç kadın bulunuyor?

Sendikaların üst yönetimlerinde kadınlara yer veriliyor mu?

Muhtarımız arasında kaç kadın muhtarımız var?

 Büyükelçiler arasında kadınlarımıza neden yer verilmiyor?

Kaç okulumuzda bayan müdür bulunuyor?

Siyasi partilerin il ve ilçe başkanları arasında kaç kadınımız   görev alıyor?

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Gelecek nesilleri yetiştirmede en önemli görevi üstlenen okullarda, öğretmenlik görevini en iyi şekilde yerine getiren kadınlarımız değil midir?

Yine finans kuruluşlarında en güç işleri başaran bankaların en  çetrefil  görevlerini başaran bizim kadınlarımız değil mi?

            Direksiyon başında başarılı olan, fabrikalarda en yüksek verimi sağlayan sağlıkta başarısını kanıtlayan tarlada kırda bayırda evde ineklerinin sağımında erkeklerden daha çok çalışan evine ekmek kazandıran evlatlarının başarısı için erkeklerden daha çok çaba harcayan onlara kol kanat geren bizim kadınlarımız değil midir?

Rahmetli Çetin Altan’ın unutamadığım bir sözü vardır. Yazılarında kadınlarla ilgili konuları dile getirdiğinde Altan,“ülkemizde kahvehanelerde kadınlar da erkeklerle birlikte olmadığı sürece medeni olamayız” mealinde söylediği sözlerin haksız olduğunu söyleyebilir miyiz? Bu durum bazı yerlerde gerçekleşmeye başladı. Erkeklerin kadınlarla birlikte olduğu yerlerde konuşmalar daha medeni ve saygılı oluyor.  Bir de sadece erkeklerin kaldığı ortamlara bakınız ne durumdadır.

            Kadınlarımıza sözde değil özde güven ortamı yaratıldığı takdirde onların erkeklerle omuz omuza bu ülkenin kalkınmasına katkı yapacağına güven duyulduğu zaman erkeklerden yasalara daha saygılı ve üstlendikleri görevi eksiksiz yapan uygar kadınlarımız ile ülkemiz bugünkünden daha ileri düzeye ulaşacaktır. 

Bugün işlenen suçlara bakıldığında kadınların işledikleri suçlar erkeklere oranla çok düşük düzeydedir. Bu eksiklikler giderildiği kadınlarımızın yasal hakları eksiksiz uygulandığı zaman kadınlarımız kendilerini güven altında görecektir. Bunun gerçekleşmesi ile kadına yönelik baskılar azalacak kadın çocuk gelinler, olmayacaktır.

            Bakıyoruz küfürler arsında en çok kadınların, anaların yer alması varlığımız sebebi olan anaların en çok küfür malzemesi olması da kadınlara verdiğimiz değeri göstermiyor mu? Dinimizde “cennet anaların ayağı altındadır” diye buyurduğu halde biz bunları bir yana bırakıp kadın haklarımızı ayak altına alıyoruz. Çok yazık.   

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz