Hoşgeldiniz  

Bölgenin Kalbi Havsa Festivalinde Atıyor.

admin | 06 Eylül 2018 | bayram, BÖLGE, ekonomi, Genel, hayvancılık, Tarım, yaşam A- A+

18.Havsa Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali düzenlenen çeşitli etkinliklerle başladı. Havsa halkı ve çevre ilçelerden gelen vatandaşların büyük ilgi gösterdiği festivale İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Havsa Kaymakamı Yunus Ataman, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, S.S. Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ramis Özgen, STK ve oda temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları katıldı. Festival ilk olarak Saat: 17.00’de Atatürk İlk Öğretim Okulu önünden Kortejin Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtı önüne kadar yürümesiyle başladı.

Kortejin yürüyüşü esnasında yol kenarında bulunan Vatandaşlar korteji alkışlayarak bu mutluluğa ortak oldular. Program yapımcısı Recep Dural’ın sunuculuğunu yaptığı Festival kapsamında Saat: 17:15’te Belediye Başkanı Oğuz Tekin Atatürk Anıtı önüne Çelenk sundu. Ata’nın huzurunda Saygı duruşunda  bulunulup İstiklal marşı okundu. Daha sonra Törene katılan konuklarla birlikte “Kent Konseyi Kadın el emeği” sergisi gezildi. Ardından Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali Açılış kurdelesi kesildi. Günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı 9 yıldır Havsa ilçesinin büyümesi ve kalkınması için gece gündüz demeden ekibi ile birlikte büyük bir sevda ile çalışan Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin yaptı. Tekin konuşmasında; “Bugün burada siz değerli katılımcılarımızla birlikte 18.Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivalimizi büyük bir coşku ile gerçekleştiriyoruz. Her zaman bizlere destek veren, bizlerin yanında olan tüm vatandaşlarımıza, ilçemizdeki tüm kuruluşlarımıza, festivalin aralıksız sürmesini sağlayan tüm belediye başkanlarımıza, festival süresince güvenliğimizi sağlayacak olan emniyet güçlerimize, her zaman bizlerin yanında olan, çalışmalarımıza destek veren ve kısa bir süre sonra bizlere veda edecek olan değerli kaymakamımıza çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Daha sonra konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Et ve tırnak gibi bir arada olmaktan onur ve gurur duyduğum sevgili Havsalı hemşerilerim festivaliniz hayırlı uğurlu olsun. Mazeretlerimizi bir tarafa bırakıp Oğuz kardeşimizin davetiyle koşa koşa geldiğimiz ve sizlerle buluştuğumuz Havsa Tarım Aletleri ve Hayvancılık festivalinin bugün burada coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Günümüzde Belediyecilik sadece yol yapmak çiçek ekmek, altyapı veya üst yapı hizmetleri yapmak değildir. Onlar bir şehirde yaşayan insanların refahı için gereklidir. Ben buradan Türkiye’de en başarılı Belediye Başkanlarından biri olan Sevgili Oğuz Tekin başkanımı bir kez daha tebrik ediyorum.” Dedi.

Daha sonra İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu birer konuşma yaptı. Milletvekillerinin konuşmasından sonra günün son konuşmasını Havsa Kaymakamı Yunus Ataman yaptı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2018 Yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesiyle Çorum’un Boğazkale ilçe kaymakamlığına atanan Yunus Ataman Konuşmasında; “Festival kapsamında gerek ilçe dışından ve ülke dışından gelen tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Burada görev yaptığım yaklaşık 20 ay boyunca tarihi ve kültürel mirasıyla, tarımı, hayvancılığı ve coğrafi konumuyla gelişime çok açık bir şehir olan Havsa’nın potansiyelinde de faydalanarak çeşitli projeler yapmaya çalıştık. Bir kısmını tamamladık ve bir kısmıyla ilgili de çalışmalar hala devam ediyor. Eminim ilerleyen süreçte bu çalışmalar da mutlaka tamamlanacaktır. Havsa’nın çok faklı etnik gruba ev sahipliği yapıyor olmasına rağmen birliğin, berberliğin, yardımlaşmanın, komşuluk hukukunu takdire şayan seviyede ileri getirdi. Bunun için de ben buradan Tüm Havsa’lılara ayrıca teşekkür ediyorum. Yaptığımız tüm projelerde desteğini esirgemeyen Havsalı işadamlarımıza, esnaflarımıza, kamu-kurum ve kuruluşlarımıza ve siz kıymetli Havsalı kardeşlerime teşekkür ediyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin ve Meclis Üyeleri Kaymakam Yunus Ataman’a günün anısında hediye ve plaket takdim etti. Daha sonra basına hatıra pozu verildi. Daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde bölgemize ait Türküler söylendi. Ardından Halk Oyunları Topluluklarının Mini Gösterileri büyük bir ilgiyle izlendi. Havsa Belediyesi Yazlık Düğün Salonunda etkinliklere gecenin geç saatlerine kadar devam edildi. 4 gün sürecek olan Festival 9 Eylül Pazar günü sona erecek.

452 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3475
EURO 6,1008
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2369

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle