Hoşgeldiniz  

Borsada tarihi rekor kırıldı, Bir günde 1.415 ton Ayçiçeği işlem gördü.

admin | 03 Eylül 2018 | BÖLGE, ekonomi, Genel, Tarım, yaşam A- A+

Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım Yaptığı açıklamada; Edirne Ticaret Borsasında haftanın ilk günün ayçiçeği işlem hacminde tarihi bir rekor kırıldı” dedi.

Bölgemizde Ayçiçeği hasadı yaklaşık olarak 10 günden bu yana devam etmektedir. Dolayısıyla Kurban Bayramından itibaren biçimler başladı ve devam ediyor. Ayçiçeği verimleri çiftçilerimizi bu yıl hem verim olarak, hem yağ oranı olarak hem de fiyat olarak diğer yıllara oranla iyi seviyelerdedir.  Bugün Ayçiçeği Edirne Ticaret Borsası’nda daha önceki yıllara göre 1.415 ton ayçiçeği işlem görmüş ve tarihi bir rekor kırılmıştır.  Bu da daha önceki yılların rekorudur. Ortalama fiyatımız şu anda 2.533 TL’dir. İşlem adedi 16 adettir. Ortalam yağ miktarımız  46 dır. Artık hasat ortasına geldik sayılır. Üreticilerimiz bu yıl Edirne Ticaret Borsası’ndaki fiysatları beğeniyorlar. Bunun yanında Trakya Birlik, Tarım Kredi Kooperatiflerinde de üreticilerimizin Ayçiçeği teslimatları devam etmektedir.” Dedi.

“Önemli olan değerinde satmak ve karşılıklı memnuniyettir.” 

Daha önceki yıllarda Borsada bir günde 1200 ton işlem hacmi gerçekleştiğini ve Haftanın ilk günü olan Pazartesi ise bu rekorun 1.415 ton olarak yenilendiğini belirten Canım; “Burada üreticilerimizin piyasa koşullarında ürünlerini en iyi şekilde değerlendirip, ürünlerini güven içerisinde teslim etmeleri ve aynı gün içerisinde satıkları ürünün paralarını alması gayet çok güzel bir olaydır. Dolayısıyla piyasanın böyle bir sıkışık bir zamanında üreticimizin de nefes alması sağlanmıştır. Önemli olan değerinde satmak ve karşılıklı memnuniyettir. Ben buradan aynı zamanda ETB’de ki tüccarlarımızın da sanayicimizin de gayretinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Tüccar arkadaşımız da üreticiler tarafından gelen Ayçiçeği ürünlerini en iyi şekilde değerlendiriyorlar ve Pazar arıyorlar. Onların ödemelerini gerçekleştiriyorlar. Dolayısıyla Edirne piyasasına her gün yaklaşık olarak 4 ila 5 Milyon arasında para girmektedir. İnşallah üreticilerimiz ve tüccarlarımız hepsi memnun kalırlar. Bize güvendikleri için de çiftçilerimize teşekkür ediyoruz.” Dedi.

648 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3475
EURO 6,1008
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2369

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle