fikri_yalin_kose            Atatürk dendiği zaman  gözleri parlayıp duygulanmayan ona saygı duymayan  insanların  bu ülkenin birlik ve beraberliğinden yana olduğundan  Cumhuriyeti içine sindirdiğinden  şüphe ederim.

77  yıl önce  aramızdan ayrılan ulu önderin  ölüm yıldönümünde bakıyorum. İnsanlarımızda Atatürk sevgisi ona olan bağlılık tazeliğini koruyor.Bu hiçbir lidere nasip olmayan bir sevgi.

            Aradan bir insan ömründen uzun bir süre geçmesine karşın bu sevgi neden tazeliğini koruyor. Bunun altında yatan nedir? Bunun sosyologlar tarafından incelenmesi lazım. Bu sevginin törpülenmesine çalışılmasına Atanın yaptığı hizmetlerin  hafife alınması ve yok sayılmak istenmesine  karşın hiçbir engel Atatürk sevgisini yok edemiyor.

Bugün bakıyoruz insanlarımız Atanın aramızdan ayrılışının yıldönümünde bir hüzün vardı. Saat 9’u beş geçe insanlarımız bir kez daha saygı duruşlarıyla ve onun bu ülkeye yaptığı hizmetleri hatırlayarak  saygı ile  ona bağlıklarını ifade ettiler.

            Bazıları gerçek sevgilerinden bazıları ise  bu sevgiye karşı duramadıkları için  yayın organlarında  Atamızı ölüm yıldönümünde anmak zorunda kaldılar.

Dünyanın hiçbir ülkesinde yıllar geçtikçe sevgisi artan  özlemi duyulan bir başka liderin olduğunu sanmıyorum. Bu bizim Atamıza has bir sevgi.

            Ulu önderimizin yeterince kıymetini biliyor muyuz dendiğinde, o konuda şüpheler var. Bazı çevreler bugün için seslerini yeterince yükseltmeseler dahi Atatürk ve silah arkadaşlarının ülkemize yaptığı hizmetlerini hafife almak yok saymak gibi çabaları var. Bunlar aslında boşuna çabalamasınlar.

Arkalarında ne kadar güç olursa olsun, bu halkın Ata’sına  olan sevgisini hiçbir kuvvet engelleyemez. Bugüne kadar bu yolu deneyenler hüsrana uğradılar. Bundan sonra da çabaları sonuç vermeyecektir. Denemek isteyenlerin haberi olsun.

Özellikle ülkemizin Edirne’nin de içinde bulunduğu batı bölgelerinde Atatürk sevgisinin bir başka değeri vardır. Hangi siyasi görüşte olursa olsun Atamıza dil uzatanlar olduğu zaman hemen karşısında tavırlarını koyarlar.

Bu sevgi tüm sevgilerin üzerinde bir bağlılıktır. Bu topraklarda yetişmiş bu bölgenin folkloruna  seven Edirne7ye ayrı bir sevgisi olan gözleri ile bu bölge insanının benzeri olan Atamıza olan sevgimiz bizim için ekmek su kadar önemlidir. Bu sevgide  önemli olan onun öğretilerini, onun arzuladığı ülkeyi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak, bu yönde çaba harcamak olmalıdır.

Atatürk’ü sevmek göğüslere onun rozetini takma veya araçlarımıza” atam izindeyiz” diye yazarak olmaz, Atamız slogan sevgisi ile sadece lafta kalan bağlıkla anılmak istemiyordu.

Onun tek amacı ülkenin bir an önce kalkınması, insanların  başka ülkelere muhtaç olmadan yaşamasaydı. Söylevlerinde bunu defalarca dile getirdi.

Atamız en çok ezilen köylülere, gençlere güveniyordu. Köylülerin uzun yıllar ezilmişliği onu rahatsız ediyordu.” Bu ülkenin hakiki efendisi köylüdür” sözünü bu amaçla söylemiştir.

Yine Gençlere duyduğu güveni “Gençliğe Hitabesinde” ve bu konuda yaptığı konuşmalarında geleceğin gençlerde olduğunu ifade etmiştir.

Yine ülke barışı için “ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünün günümüz koşullarında da ne kadar önem taşıdığını her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

                    BÖYLE SAYGISIZLIK OLMAZ

            Her 10 Kasım gelip saat 9’u beş geçe siren sesi ile birlikte tüm insanlar Atasına saygı duruşunda bulunur. Bu kurucuya Ulu öndere  saygıdan kaynaklanmaktadır. Bir minibüs durağında araç beklerken saat tam Atatürk’ün ölüm satıydı, baktım siren sesine rağmen insanlarımız bazılarının saygı duruşuna durmalarına aldırmayıp yollarına devam ediyorlardı. Bu kişilere saygı duruşunda durması gerektiğini söyleyenleri terslediğine tanık oldum.

            Burada en ilginç olanı siren sesini duyan araç sürücülerinin arkasından gelen araç sürücüsünün korna sesi ve “ neden durdun” dercesine el kol hareketi yaparak yolda devam etmesini  istemesi,  iki dakikalık saygı duruşunu bu ülkeyi bize emanet eden  Türkiye Cumhuriyetimizin değerli insana  çok görmesi gerçekten üzüntü vericiydi.

                                    10 KASIM

ATATÜRK’ÜN ÖLÜM GÜNÜ…

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ 9’U 5 GEÇENİN ACI HABARİNİ ALIR.

OKULDA GÖREVLİ BİR ALMAN PROFÖSÖR DERSE GİRİP GİRMEME KONUSUNDA KARARSIZ KALIR.

            AKLINA REKTÖRE DANIŞMAK GELİR.

 REKTÖRÜN ODASINA ÇIKAR VE;

-“ EFENDİM  ACABA NE YAPSAM? DERSE GİRİP GİRMEME KONUSUNDA BİR TÜRLÜ KARAR VEREMEDİM” DER.

  REKTÖR;

“SİZİN ÜLKENİZDE BÖYLE BİR ADAM ÖLDÜĞÜNDE NE YAPIYORSANIZ, LÜTFER BURADA DA AYNISINI YAPIN”DER.

ALMAN PROFÖSÖR KISA SİR SÜRE DÜŞÜNÜR VE

-BENİM ÜLKEMDE ŞİMDİYE KADAR HİÇ  BU KADAR ÖNEMLİ BİR İNSAN  ÖLMEDİ Kİ” DER.