İlimiz Mehmet Akif Ersoy Okuma Grubu tarafından hazırlanan Mehmet Akif Ersoy Panelleri 30 Aralık 2015 Çarşamba günü iki ayrı panel şeklinde gerçekleştirildi.

İlk panel 10.30’da Selimiye İmam-Hatip Ortaokulu Şehit Ressam Hasan Rıza Toplantı Salonu’nda, ikinci panel ise saat 13.30’ da Edirne Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (4)

 

 

 

 

 

 

 

Düzenlenen panele, İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Maarif Müfettişleri başkanı Ayhan KARAN, Müdür Yardımcısı Cemal TURAN, Şube Müdürleri,Okul Müdürleri, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN yapmış olduğu konuşmasında, “Geçmiş, geleceği inşa edecek bir birikime sahip olduğunda ancak değerlidir. Her değer geleceğe ulaşmak için mücadele eder. Tarihin zorlu mücadelelerinden başarıyla çıkanlar, dünyayı yeniden imar etme fırsatını kazanırlar. Derdimiz, insanlığa rehber olmuş eserler veren medeniyetimizin kilit taşı isimlerine, değerlerin anlamını yitirdiği günümüz dünyasında, hak ettiği yeri tekrar kazandırmak ve medeniyetimizi yeni ufuklara yükseltecek şahsiyetlerin yeniden yetişmesine öncülük etmektir.​Bugün etkisini en sıcak haliyle hissettiren zirve isimlerden biri de şiiri bir yaşam tarzı haline getirmiş Mehmet Akif Ersoy’dur. Akif’in şairliği, düşünce ve dava adamlığının sözcülüğüdür. Zamanının tüm zorluklarıyla mücadele eden fedakâr ve vefakâr bir şahsiyet, hiçbir engel karşısında yılmayan eşsiz bir karakterdir.

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

​            “Türk edebiyatında Akif kadar hayatı şiire ve şiiri hayata sokmuş şair yoktur.” Der Sezai Karakoç.Nazım Hikmet, Memleketimden İnsan Manzaraları’nda Akif’i inanmış adam olarak niteler.Nurettin Topçu da, Mehmet Âkif’i: “Büyük adam, eseriyle hayatını birleştiren adamdır.” diye tarif eder.

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (3)

 

 

 

 

 

 

 

Mâzinin ve Âtinin şairi Akif, aynı zamanda batının ve doğunun birikimiyle de donanımlıdır. Ânın ıstırabını yaşarken sonuna kadar da çareler arar. Hayatın tüm tonlarını şiirlerinde görmek mümkündür. O,  şiiriyle söylediği her erdemi yaşayan ve yaşanmasını arzu eden bir bilge kişiliktir. Yüzeyselliğin hayatımızı kuşattığı günümüzde, bu okumaları çok değerli buluyoruz. Okumak ve yazmak, kalıcı olanı tercih etmektir. Tarihe iz bırakmak, geçmişi geleceğe taşımaktır.  Toplumu iyiye, güzele yönlendirmek, öncülük etmek, lider yetiştirmektir.

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

İstiklâl Şairimiz; Mevlana, Yunus Emre, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bu toprakların ortak değeri, birleştirici gücüdür. Şairimizin büyük mirasını anlayabilmek, Safahat’ı tam manasıyla okuyarak mümkün olacaktır. Çünkü onun şiirleri eskiye değil, günümüze ve geleceğimize ışık tutan sönmez bir meşaledir.Değişimin hızına yetişmenin, sınırsız, sonsuz istek ve beklentilerine cevap vermenin adeta imkânsız hale geldiği çağımızda, olumsuz bulduğumuz yönelme ve olgulara karşı gereken mücadeleyi verebilmek için de gençleri edebiyata yöneltmeyi önemsiyoruz.Amacımız, öğrencilerimizin edebiyata ilgisini arttırmak, yeteneklerini ortaya çıkararak topluma yön verecek geleceğin edebiyatçılarının yetişmesine katkı sağlamaktır. Eğitim camiası olarak geleceğimizi oluşturacak gençlerin eğitimlerine büyük önem veriyor ve yaptığımız çalışmalarla onları en iyi şekilde geleceğe hazırlıyoruz.

Gençliğini bu milletin geleceğine feda eden Mehmet Akif Ersoy’un şiirleriyle gençlerimizin ufkunu genişletmeyi hedefliyoruz. İnanıyorum ki aramızda olsaydı kendisini en güzel anlatan şu dizelerle bizlere hitap ederdi:

Hayır, hayal ile yoktur benim alışverişim

​İnan ki, her ne demişsem görüp de söylemişim

​Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek

​Sözün odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

Şiir için “gözyaşı” derler; onu bilmem, yalnız,

​Aczimin giryesidir bence bütün asârım.

​Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyliyemem;

​Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizârım!

​Oku, şayed sana bir hisli yürek lâzımsa;

​Oku, zira onu yazdım, iki söz yazdımsa…

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

İlimiz Mehmet Akif Ersoy Okuma Grubunun oluşturulmasında katkısı olan, aynı zamanda “Mehmet Akif Ersoy Okumaları” projesinin öncüsü, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ’ye, projenin hayata geçmesinde büyük emekleri olan Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Ömer AKAR’a, projenin il koordinatörü 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Arzu ULAŞTIR’a, panelist öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (5)

 

 

 

 

 

 

 

Ardından Panel, Mehmet Akif Ersoy Okuma Grubu’nun bildirisinin okunmasıyla başladı.

İlimiz merkezinde öğrenim gören, farklı liselerin öğrencilerinden oluşan Mehmet Akif Okumaları Grupları panelde, “Mehmet Akif Ersoy’un Karakteri, Mehmet Akif ve Asım’ın Nesli, Mehmet Akif’in Sanat Anlayışı, Mehmet Akif’in Milli Mücadeleye Bakışı, Mehmet Akif’in Din ve Ahlak Anlayışı, Mehmet Akif ve İstiklal Marşı’mız konularını ele aldılar.

Paneller, soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Bugünü Anlamak İçin Akif’i Okuyoruz paneli düzenlendi (7)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz