T.Üniversitesi Meriç Sosyal tesislerinde düzenlenen toplantıda; Bulgaristan’da İnsan hakları, temel hak ve hürriyetler, konulu 2014 yılında hazırlanan raporun tanıtımı yapıldı.

Basın açıklamasının yapıldığı toplantıya T.Ü Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Bülent Yıldırım, İ.İ.B.F Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selda Çağlar, T.Ü Balkan Araştırmaları Enstitüsünden Dr. Kader Özcan katıldı.

Konu ile ilgili açıklamayı Koordinatör Yrd. Doç Dr. Bülent Yıldırım yaptı. Yıldırım Konuşmasında, bu raporun Trakya Üniversitesinde oluşturulan bir ekip tarafından hazırlandığını belirterek, “Bu çalışmaya neden gerek duyduk o konuda bilgi vermek istiyorum. Bu konuda boşluğun ve Bulgaristan hakkında uzman hocaların bulunması oldu.

Bulgaristan’da insan hakları konulu rapor tanıtımı yapıldı

 

 

 

 

 

 

 

Üniversitemiz diğer üniversitelere oranla bu konuda daha avantajlı durumda. Bulgaristan’da en büyük azınlık Müslüman Türk azınlığıdır. Çalışmamızda insan hakları ve hürriyetler konusu ele alındı. Raporda ayrıca genel görünüm, siyasal, kültürel örgütlenme ve dini alanlardaki hak ve özgürlüklerin yanında nesnel bir değerlendirme yapıldı.

Bulgaristan yönetim olarak çeşitlilik oluşturuyor. Azınlıklar hakkında sorunları olan Bulgaristan’ın, insan hakları alanında nasıl bir yol izlediği araştırılmıştır.5 yıllık sürede Birleşmiş Milletler Avrupa Konseyi AGİK gibi kurumlara üye olan Bulgaristan’da konu ile ilgili gelinen durumun ne olduğunu araştırmaya çalıştık.

Bulgaristan’ın AB’ye üye olduğu 2007 yılına kadar geçen zamanda demokratik bilinç; siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda yapılan araştırmada ortaya çıkan sonuçta istenilen başarıyı

yakalayamadığını söyleyebiliriz. Bu sonuçlar da Avrupa Komisyonunun Bulgaristan ile ilgili konuya ilişkin değerlendirmeleriyle örtüşmektedir.

Başta azınlıklar olmak üzere ayrımcılık olgusu hem kamusal, hem de özel alanlarda devam etmektedir. Kişisel, siyasi ekonomik sosyal ve kültürel haklar uluslar arası sözleşmeler ve AB normları çerçevesinde yeterince yerine getirilememekte bu alanda ihlaller yaşanmaktadır.

Buna örnek verilmek gerekirse Bulgaristan resmi olarak azınlık kavramını kabul etmemektedir. Bu durum azınlıkların hukuki bir statüye sahip olmalarını engellemektedir. Diğer taraftan 2014 yılı içende azınlıkların kendi ana dillerinde seçim kampanyası yürütmeleri engellenmektedir. Bu bağlamda Hak ve Özgürlükler Hareketi Lideri Lütfi Mestan’a verilen para cezası örnek oluşturmaktadır. Rapor kapsamında Bulgaristan’da nefret dilini en fazla kullanan gurubun siyasiler olduğu görülmüştür.

Dini alanda ise Müslümanların ibadethanelerine yapılan saldırıların arttığı görülmüştür. Aynı şekilde terör örgütü oldukları gerekçesiyle Müslümanların oturdukları mahallelere yapılan baskınlar toplumsal huzuru rahatsız edici olmuştur.  Ekonomik alanda ise ülkedeki genel ekonomik sorunların yanı sıra Müslüman Türk azınlığın ülkenin en dar gelirli gurubunu oluşturduğu anlaşılmaktadır. Eğitim konu başlığında ise ders kitaplarının içeriği, azınlıkların ana dil dersi alabilmeleri gibi konularda yapısal sorunlarla karşılaşılmaktadır” dedi.

Daha sonra toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz