fikri_yalin_kose       Büyük marketlerin insan trafiği yoğun olan işyerleri özellikle ana caddeye yakın olan yerlerden E-5 yolunun Kipa önündeki yol yayalar ve yolda seyreden araç sürücüleri için büyük tehlike oluşturuyor.

Bugüne kadar bu yolda birçok trafik kazası meydana geldi. Yeni uygulamaya konulacak şehir içi hız sınırına henüz alışamamış sürücüler belirlenen hız sınırını aşarak adeta trafik kazalarına davetiye çıkarıyorlar.

            Tabii burada suçu sadece sürücülere yüklememek gerekir. Bu yoldan trafik ışıklarına dikkat etmeden geçmek isteyen yayalar ve motosiklet sürücüleri de trafik kurallarını hiçe sayarak hayatlarını tehlikeye atıyorlar.

Böyle acı bir kazaya bir defa daha tanık olduk. Kırmızı ışığın yandığı yolda seyreden araçlar için yolun trafiğe açık olduğu bir anda yan yoldan Kipa önünden yola çıkmak isteyen bir motosiklet sürücüsü bu kural ihlalini canı ile ödedi.

            O sırada Edirne merkezi istikametine hızla giden bir otomobilin çarpması sonucu bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu tür kazaları gördükçe insanın yüreği yanıyor. Ortada bir daha geri gelmeyecek hayat var arkada kalanların gözyaşları var.

Bakıyorum kazanın olduğu yerde çevreye yayılan yiyecekler ve hurda haline gelen motosiklet. Ne yazık ki, trafik kuralları insanlarımız için olmazsa olmaz kural olduğu bir türlü benimsenmedi.

Hal böyle olunca trafik kurallarında slogan haline gelen “acele giden ecele gider” kuralı geçerli oluyor. Burada da buna bir kez daha tanık olduk.

Onun için araç trafiğinin yoğun olduğu yollarda siz siz olun hayatınızı tehlikelere atacak kural ihlali yapmayınız. Araçların durduğuna iyice emin olmadan yola çıkmayın. Sürücülerimiz de trafik kurallarına uymamayı sürdürdükleri sürece trafikte acı haberlerin arkası kesilmez.

            Yaya geçitlerinde öndeki araç durup yayaların geçişine izin veren aracın arksından gelen araç sürücüsü klakson çalarak “ ne duruyorsun devam etsense” anlayışı sürdüğü, arkadaki  araç sürücüsünün yolda yayaların geçişine izin veren aracın yanından yoluna devam etmek isteyip yayaların yaşamını tehlikeye atacak kural tanımazlığı olduğu  sürece Edirne’de trafik düzeninin sağlanması mümkün olamaz.

Bu yönde yetkili kurumlar yılmadan usanmadan kural tanımaz sürücülerin Edirne’de trafik kurallarına uyması için tüm yaptırım güçlerini kullanmalı.

            Edirne’nin trafik kurallarının harfiyen uygulandığı bir çağdaş Avrupa kenti haline gelmesi gerçekleşmeli.

                        BU OLMAMALI

Gündüz araç trafiğinin yoğun olduğu bir saate Edirne merkezinden E-5 yoluna devam eden caddede bakıyoruz yoldaki araçlar adım yol alıyor.

            Herkes “acaba bir kaza mı var” diye merak ediyor. Ordu Evi yanına gelindiğinde mesele anlaşılıyor.Meğer ana caddede yolda çizgi çalışması varmış.Gündüz saatinde üstelik araç trafiğinin en yoğun olduğu bir saate yapılan bu iş   gece yapılamaz mıydı.

Belki bazıları araçlar biraz geç gitsin diye düşünebilir. O araçlarda otogara yetişmek isteyen insanlar olabilir o an için garajda yetişebileceği bir zamanda toplu ulaşım araçlarına binmiş terminalde otobüsüne yetişmeye çalışıyor. Yolların kapalı olması sonucu bilet aldığı otobüsüne yetişemiyor veya gitmesi gereken yere zamanında varamıyor.

            Aslında bu tür işlerin geceleri yapılması daha uygun olmaz mı? O saatlerde çalışanlara verilecek birkaç saatlik mesai ücreti için insanlara bu kadar eziyet çektirmeye değer mi?

BİR ÖLÇÜSÜ OLMALI

Birçok öğrenci öğlen yemeği için ailesinden birkaç lira para alıyor. Okulun tatil olduğu saatte genellikle dönerciye giderek öğlen yemeği için nafakasını alarak karnını doyurmak istiyor.

            Parasını verip kâğıda sarılı dönere baktığında ne görsün, kendisine döner diye verilen yiyeceğin içinde ekmek arasına konulan birkaç küçük parça tavuk eti onun yanında bol miktarda yeşillik görünce yapacağı bir şey yok.

Dikkatimi çekti bir öğrencinin yediği dönere baktım gerçekten utanılacak durum o yavrucuk karnını doyurmak için elindeki birkaç lirayı verip karnını doyurmak istiyor sen o yavrunun yiyeceğini resmen çalıyorsun.

            Maalesef bu tür çok sayıda yakınmalar var. Onun için bu tür yiyecek satanlardan genellikle öğrenciler ve dar gelirliler yararlanıyorlar. Bu durumda olan insanların nafakaları ile oynamak esnaflık karakterine yakışır mı?

Bu arada sattığı yiyeceği dürüstçe satan esnafları tenzih ederim. Fakat ne yazık ki, böyle insanların nafakasından çalmak isteyenler var. Onun için aslında bu işin en güvenli yolu bu tür yiyecekleri satanlar müşteriye arkasını dönerek değil onun da göreceği şekilde yiyeceklerini hazırlamaları hakkı ne ise müşteriye onu vermesidir.

            Bu tür yakınmaları şikayetleri  duymak bir Edirneli olarak bana üzüntü veriyor.Hani mümkün olsa da belli bir ölçü dahilinde bu tür yiyecekler satılsa herkes ne aldığına emin olsa daha iyi olmaz mı.

Diğer yandan Pazar yerlerimizde pazarcıların terazilerinin de müşterilerin ağırlığını görecek yere koymaları konusunda talepler var. Müşterilerin bazı açıkgöz satıcıların tartıda hile yapabileceği şüphesi var.

                                MEMNUNİYET 

Benden zarar gelmez/ Kovandaki arıya /Yuvasındaki kuşa.

Ben kendi halimde yaşıyorum/şapkamın altında.

Sebepsiz gülüşüm caddelerde/Memnuniyetimden.

Ve bu çılgınlık delicesine/içimden geliyor.

Dilsiz değilim susamam/ Öyle ölüler gibi.

Bu güzel dünyanın ortasında.

                       RÜŞTÜ ONUR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz