fikri_yalin_kose            Belediye başkan yardımcıları belediye başkanlarının en önemsenen yardımcılarıdır. Belediye Başkanın yokluğunda bir yerde görevde olduğunda belediyenin işlerinin düzenli ve aksamadan yürütülmesini onlar sağlarlar. Başkan görevinde olmadığı zamanlar işler aksayacak endişesi yaşamaz, gözü arkada kalmaz.

Çevresindeki kadrosu yardımcıları işi bilen ve özveri ile çalışan bunun için zaman dinlemeyen kadrolarla belediye başkanlarının başarıları bir o kadar artmış olur.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın belediye başkan yardımcılarının böyle üstün bir gayret içinde olduklarına tanık oluyoruz.

Nerede bir belediye sorunu bulunuyor, belediyenin yapması gereken işler var. Belediye Başkanı bir başka yerde olsa dahi yardımcılarının o işin takibinde olduğunu görüyoruz.

Sosyal etkinliklerde, cenaze hizmetlerinde de aynı duyarlılık göze çarpıyor.

Belediye Başkanı Gürkan’ın bir de kadın başkan yardımcısı var. Onun da gecesini gündüzüne katarak dur durak bilmeden görevini sürdürmesi kadınların tüm etkinliklerinde yer alması, kadınlarımıza çalışmalarında yapacakları etkinliklerinde kadınların sorunlarının çözümünde cesaret veriyor onların onur kaynağı oluyor.

Yapacağı işi sessizce ve eksiksiz özveriyle yürütme gayreti içinde olan ve  son gayreti ile  çalışan  Çiğdem Gegeoğlu’nun bu çalışması üzerine aldığı görevi eksiksiz yürütme gayreti içinde olması Belediye Başkanı Gürkan’ın  kadınlarla ilgili etkinliklerinde sağ kolu oluyor en büyük desteği sağlıyor.

Belediye Başkan yardımcılığı gerçekten çok sorumluluk isteyen,  birçok görevi de içinde kapsayan çok yorucu çaba isteyen bir görev olarak bilinir.

            Bunu bir kadının başarması daha do zor olur. Zira belediye ile sorunu ve talebi olan bayanlar ilk olarak sorunlarını hemcinsine Belediye Başkan Yardımcısı Gegeoğlu’na anlatmak ister.

Çiğdem Gegeoğlu da bu sorunu dinlemek ve çözümüne katkı yapmak gayreti içinde olur. Yoğun ve rutin işleri arasında bir de böyle fazladan işleri üstlenmesi Gegeoğlu’nun iş yükünü daha da arttırdığı kuşkusuz.

            Bu işleri eksiksiz yürütmek çok yoğun olan bu görevin altından kalkmak ancak o görevi sevmekle, sorumluluğun bilincinde olmakla mümkün olabilir.

Belediyeye her gittiğimizde Başkan yardımcısı Gegeoğlu’nun oradan oraya koşuşturduğunu masa başında oturmak yerine her zaman hareket halinde olduğunu görürsünüz. Bu arada kendisine ulaşmak isteyen herkesin sorunlarını dinler gerekli kolaylığı gösterir.     Nüfusumuzun yarısını oluşturan bayanların sorunlarını üstlenen Gegeoğlu’nun bu arada kendisinin üstlendiği görevleri yerine getirme görevinin zorluğunu kimse hafife almamalıdır.

            Çiğdem Gegeoğlu sosyal ilişkilerine gösterdiği özen görevinin bilincinde olması nedeniyle bugüne kadar görevini başarı ile sürdürdü. Bundan sonra da edineceği tecrübe ve deneyim ile bu görevindeki başarısı belediye görevlerine katkısı artarak devam edecektir.

Kadınlarımız da tüm etkinliklerinde sorunlarının çözümünde Belediye Başkan Yardımcısını aralarında görmek ,kendilerine destek vermelerini istemeleri Gegeoğluna güç vermekte, cesaretlendirmekte,   görevine daha da bağlanmasına neden olmaktadır.

                HİÇ SESİ DUYULMAYAN SENDİKA

Edirne’nin en büyük sendikası, aynı zamanda Türk-İş içinde en etkin olması gereken bir sendika var. Adı TES-İŞ sendikası.  Son yıllarda adı hiç duyulmayan, sendikal alanda hiçbir etkinlikte yer almayan bu sendika daha önceleri kamu sendikacılığından yararlanıp az da olsa işçi hakları mücadelesinde ve diğer etkiliklerde yer alıyordu.

Bunların yetkili olduğu işyerlerinin bir biri ardına özelleşmesinden sonra bu sendikanın sesi soluğu duyulmaz oldu. Bu sendikanın Edirne’deki şubesi aynı zamanda Trakya’yı temsil ediyor.

Bakıyoruz. Bu sendikanın yetki kapsamına giren alanlarda taşeron işçiliği için sendikacılar ne düşünüyor. Bundan basının ve kamuoyunun haberi yok.

Şöyle bir gazete arşivlerini karıştırdım, bu sendika yöneticilerinin çalışmaları ile ilgili bir habere rastlamadım.

Sendikal faaliyetler sadece grev yapma ve benzeri konularda gündeme gelmez. Bu sendikaların toplumun geniş kesiminin ilgi alanına giren konularda da tavrını ortaya koyması gerekir, sendika tavrını açıklar.

Bu anlamda TES-İŞ sendikasının ses getirebilecek bir görüşüne rastlamadık. Her halde tepe yöneticilerinin bu yönde tavırları onlar için geçerli ve yeterli oluyor.

Bu çalışanların hakkını savunmak için faaliyetini sürdüren sendikaların bu denli sus pus olmaları üyeleri tarafından nasıl yorumlanır. Bunu kendilerine havale ediyorum.

Yine bölgemizde önemli bir konu. TES-İŞ sendikanın yetki kapsamındaki TREDAŞ faaliyetleri tüm insanlarımızı ilgilendiriyor. Bu kuruma bağlı ilçelerdeki şubeleri kaldırılıyor. Şu anda Lalapaşa, Süloğlu, Havsa şubeleri kaldırıldı. Bu halkımız için ayrı bir külfet demektir. Elektrikle ilgili işleri olanlar Edirne’ye gitmek zorunda kalacaklar. Sendikacıların bu konuda söyleyecekleri sözleri yok mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz