Gazetemize açıklamalarda bulunan Edirne Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, kendisinin Edirne’nin en önemli bir kurumunda Meclis Başkanlığı görevini sürdürdüğünü belirterek, “Bunun yanında Edirne’de Enerji Verimliliği Derneğinin Edirne  Şube Başkanlığı görevini de sürdürüyorum. Bölgemizde toprak konusu gerçekten önemli. Fakat ben burada gündemin sıcak konusu olan enerji konusuna değinmek istiyorum.  Bugün, dünyanın geldiği nokta bütün ülkelerin gelecek açısından kaygılandıkları önemli  bir konu var, o da enerjidir.

CANIM, “ ülkemizdeki enerji kaynaklarını iyi değerlendirmeliyiz” (1)

 

 

 

 

 

 

 

İNSANLAR İÇİN ENERJİ OLMAZSA OLMAZ 

İnsanlarını daha huzurlu daha mutlu yaşatabilmek için enerji olmazsa olmazdır. Bütün yaşam şekilleri konfor ve rahatımız dünyanın bugün ulaştığı teknolojik seviyede enerjiye bağlıdır. Meseleyi bu doğrultuda değerlendirmek gerekir. Enerji konusu ülkemizin ve Ortadoğu’nun en önemli sorunu oldu. Enerji ülkemizi doğrudan alakadar etmektedir.

Bilindiği gibi Ortadoğu en çok enerji kaynaklarının bulunduğu yerlerdir. Dünyanın bütün gözü bu enerji alanlarına çevrildi. Yarım yüzyıldan bu yana enerji kaynaklarına sahip olmak için ülkelerin mücadelesi sürüyor. Bunun için bu bölge insanlarını çok mağdur ettiler.

Bu bölge coğrafyasının  yeniden şekillenmesine neden oldular. Gelişmiş ülkelerin bu bölgeye yönelmelerinin temel amacı bu bölgelerdeki enerji kaynaklarıydı. Bugün Türkiye ile Rusya’nın yaşadığı kriz de enerji kaynaklarından doğdu.

CANIM, “ ülkemizdeki enerji kaynaklarını iyi değerlendirmeliyiz” (2)

 

 

 

 

 

 

 

Rusya’nın Suriye’deki çıkarları bizim de bu yöndeki tutumumuz devlet olarak  tavrımız çok ciddi ve kararlıdır.

Enerji bugünün olduğu gibi geleceğin de en önemli konusu olmayı sürdürecektir. Bu noktada biz Enerji Verimliliği Derneği olarak dışarı bağımlı olmadan ülkenin kaynaklarından yararlanmayı amaçlıyoruz. Bugün bakıyoruz Rusya doğal gazı keserse ne yapabiliriz tezek mi yakarız tartışmasını yapıyoruz.

Bunu tartışacağımıza ülkemizin alternatif enerji kaynakları var, bunları harekete geçirebiliriz, Bugün için hem devlet olarak hem STK’lar ve bireyler olarak bunları konuşmalıyız.

CANIM, “ ülkemizdeki enerji kaynaklarını iyi değerlendirmeliyiz” (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

RÜZGÂR VE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANAMIYORUZ

Bölgemizde güneş enerjisi imkânlarımız var. Ayrıca rüzgâr enerjisi için uygun coğrafyamız bulunmaktadır. Almanlar denizin ortasına rüzgâr enerjisi santralı kurmuşlar. Almanya yenilebilir enerjiden ihtiyacının %27’sini karşılıyor. Bu ülkede enerji tüketimi çok yüksek biz ise ancak %4’lerdeyiz.  Böyle enerjinin çok önemli olduğu bir dönemde biz de Enerji Verimliliği Derneği olarak gündemde olan bu sıcak gelişmeleri önümüzdeki günlerde Ticaret Borsasında düzenleyeceğimiz panel, sempozyum gibi etkinlikle gündeme getireceğiz. Bu toplantıda tartışarak soru cevap şeklinde bölgemizin dinamiklerini gündeme gelebilir. Bu arada böyle konularda yatırım yapacakları da bir araya getirebiliriz. Diğer taraftan güneş enerjisi de bölgemiz açısından çok  önemli  Bu enerji  santralı için baştan maliyeti olmasına karşın uzun vadede çok yararlı bir enerji kaynağıdır. Tarlalarımızda güneş enerjisinden yararlanabiliriz. Bizim dernek olarak görevimiz bu konularda halkımızın duyarlı olmasını sağlamak olacaktır” dedi.

 

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz