CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere 81 ilin il başkanlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı İl Başkanları toplantısı Nevşehir’de sona erdi.
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın da katıldığı toplantıda 16 Ağustos 2019 Cuma günü Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve İl Başkanları Hacı Bektaş Veli Anma törenlerine katıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı chp-nevşehir-2-1-1024x683.jpg
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı chp-nevşehir-3-1.jpg


İ.B.B. Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılım sağladığı toplantıya ilgi büyük oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “Genel Başkanımız, Yerel seçimlerden sonra 81 İl Başkanları ile ilk kez bu toplantıda bir araya geldi. 18 Ağustos Pazar gününe kadar süren İl Başkanları Toplantımızda Genel Başkanımız tüm il Başkanları ile ayrı ayrı görüşüp sorunları dinledi. Toplantıda Yerel seçim sonuçlarının değerlendirilmesinin yanı sıra partinin bundan sonraki yol haritası da belirlendi. Yerel Seçimlerde alınan başarıdan dolayı Genel Başkanımız bizleri tebrik etti. Eksiğimiz var mı? Elbette var ama önemli olan eksiğimizi görüp, onu tamamlamak. Başarımız var ama eksikliklerimiz de var. Şimdi o eksiklikleri görüşme ve bir daha ki seçimlerde eksiklikleri tamamlama sürecini birlikte hayata geçirmek zorundayız. Bu kapsamda parti yönetimi, il başkanlarının taleplerini ve önerilerini dinleyip, yeni politikalar geliştirilecek.” Dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ECKhU8AX4AA8PAa-1024x670.jpg


17 Ağustos 2019 Cumartesi günü İl Başkanları toplantısında konuşan CHP Genel BaşkanI Kemal Kılıçdaroğlu; “Bedeli ne olursa olsun adaleti sağlamak hepimizin ortak görevi. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını adalet ortamında ararsınız. Vatandaşın ödediği vergilerin nerelere harcandığını adalet ortamında ararsınız. Adaletin olmadığı yerde bunlar sorulamaz, sorulamıyor ama biz soracağız, mutlaka soracağız.” dedi.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Nevşehir’in Gülşehir ilçesindeki bir otelde düzenlenen CHP İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, seçimlerden sonra il başkanlarıyla ilk kez bir araya geldiğini belirtti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı chp-nevşehir-1-1-1024x683.jpg


Seçimlerde belirli bir mesafe katettiklerini, sadece toplumun değil, Türkiye’yi dikkatle izleyen bütün kesimlerin derin bir nefes aldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Onlar da şunu söylediler, ‘Türkiye’de halk her zaman yeri ve zamanı geldiği zaman demokrasiden yana bir ağırlık koyuyor.’ Biz bu ağırlığı hissettirdik, dolayısıyla mutluyuz ama asıl görev bundan sonra başlıyor.” diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, herkesin sorumluluğunun bulunduğunu ve özellikle il başkanlarının ayrı bir sorumluluk taşıdığını kaydetti.
Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerden dolayı bütün il ve ilçe başkanlarını yürekten kutladığını, herkesin elinden gelen çabayı gösterdiğini vurgulayarak, “Eksiğimiz var mı? Elbette var ama önemli olan eksiğimizi görüp, onu tamamlamak. Başarımız var ama eksikliklerimiz de var. Şimdi o eksiklikleri görüşme ve bir daha ki seçimlerde eksiklikleri tamamlama sürecini birlikte hayata geçirmek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.
Belediye başkanları toplantısında, belediye başkanlarının uyacakları 7 ilkeden söz ettiklerini ve hepsine uymalarını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, dün yaptığı gezide bunu gördüğünü anlattı.
İl başkanları için de 7 ilke belirlediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
“Bu ilkelere her il başkanının uymasını isterim. Her il başkanı, bulunduğu yerde bir CHP belediyesi varsa onun başarısı için çalışacak. Partinin öngördüğü 7 ilkeye belediye başkanlarımızın uyup uymadığını denetleyeceksiniz. Bu konuda asla taviz verilmeyecektir. Herkes belediye başkanıyla oturup çalışacak. Belde için değil, Türkiye için çalışacak. Önümüzde genel seçimler var. Türkiye’nin yerel seçimlerde elde ettiği demokratik başarıyı genel seçimlerde de yapması gerekiyor. Birinci kuralımız budur. İkinci kural asıl olan sizin belediye başkanlarından talepleriniz değil, asıl olan vatandaşların talepleridir. Vatandaşın belediye başkanlarından taleplerinin sizler de tek tek takipçisi olacaksanız. Vatandaşın talebi yerine geliyor mu, gelmiyor mu? Üçüncü kuralımız, belediye başkanlarımızın başarısı için eğer bir fedakarlık yapmak gerekiyorsa o fedakarlığı il başkanlarımız yapacak.”
Yeni süreçte kendilerine yeni görevler düştüğünü anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Eski alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakacağız. İç çekişmeleri bir tarafa bırakacağız. İç çekişmeleri kim yaparsa partinin dışında kalacak. Kim bu ülkenin sorunlarına ‘ben kafa yoruyorum’ diyorsa ‘bu ülkenin sorunlarını çözmek için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırım’ diyorsa benim başımın üzerinde yeri var. Ama çalışacak, söylemle değil, aynı zamanda eylemle de söylediği düşüncenin arkasında duracak. Biz yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getiriyoruz. Gerginlikler üzerine kurulan bir siyaset anlayışı değil. Sorunların çözülmesi üzerine kurulan bir siyaset anlayışını. Toplumları, kitleleri veya belli kişileri dışlayarak değil, vicdan adaleti yapıyoruz. Vicdan siyaseti yapıyoruz. Vicdanlı olan herkese sesleniyoruz. Devlette adaletin nasıl olması gerektiğini, liyakatin nasıl olması gerektiğini, anlatma çalışıyoruz. Topluma bu kavramlar unutturulmak isteniyor. Kavramlar konusunda da vatandaşın kafası karışık, o karışıklığı gidermek zorundayız. O yüzden hepimizi büyük görevler düşüyor.”
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.
Yerel seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıya, çok sayıda milletvekili ile il başkanları katıldı.