Hoşgeldiniz  

CHP’de delege seçimleri tamam

admin | 17 Kasım 2015 | BÖLGE A- A+

fikri_yalin_kose              Edirne CHP’de 1 –Kasım seçimleri öncesi başlayan,  daha sonra Milletvekili seçimi nedeniyle ertelenen delege seçimleri Pazar günü Edirne’nin en büyük Mahallesi olan Şükrüpaşa ve daha sonra 1.Murat mahallesi delege seçimleriyle Edirne merkezde delege seçimleri tamamlanmış oldu.

Genel Merkezin aldığı karar gereği 16 Kasım’a kadar delege seçimlerinin tamamlanması hedeflenmişti.

20 -Kasımda ise ilçe kongreleri başlayacak ve 6 Aralıkta ilçe kongreleri tamamlanmış olacak.  Edirne’de delege seçimlerinde iki liste mücadele etti. Belediye Başkanı tarafından desteklenen mavi renkli delege listesiyle ona karşı olanların destek verdiği kırmızı liste mücadelesi şeklinde geçti.

Aslında listelerde, delege seçiminde ön planda olması gereken partiye yararlı hizmet verecek kimselerin seçimlerde söz ve karar sahibi olmaları.

Seçilen listelerde buna ne kadar özen gösterildiği bundan sonraki örgüt çalışmalarında belli olacak.

Delege seçimleri sonrası ilçe seçimleri yapılacak, ilçe yönetimleri belirlenecek,  Onun ardından il başkanlığı seçimi ile Edirne’nin seçilmiş örgüt temsilcileri belli olacak.

Bugün CHP’nin seçimlerde yeterli başarı gösterememesini bazıları sadece üst yönetimin başarısızlığına bağlamak istiyor.

Bu doğru değildir. Ana Muhalefet Partisinin aslında bir piramit gibi tabandan tavana kadar yeni örgüt yapısına daha aktif kadrolara kavuşması gerekir.

Bunun yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Sadece partinin sadece üst yöneticilerinin başarısız olduğunu iddia etmek haksızlık olur.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun seçim çalışmaları döneminde büyük gayret gösterdiğine tanık olduk.

Şu halde bu yeterli olmuyor, olmadığı görüldü. Partinin tüm organlarının aynı gayreti göstermeleri gerekirdi.

Bunun yeterince yapıldığını parti örgütlerinin en az genel başkan kadar gayret gösterdiğini söylemek mümkün değildir.

Seçim çalışmaları döneminde dahi küçük hesaplar peşinde koşan parti ilkeleri doğrultusunda hareket etme yerine onun bunun yararına hizmet veren,  gurupçu anlayışı ön planda tutan hizipçi siyasilerin bu partiden ayıklanmadığı, herkesin önce parti ilkeleri anlayışı etrafında birikmediği sürece CHP’nin bundan sonra da   %25 bandını aşması mümkün değildir.

Bırakınız bu oranı aşmayı parti aynı yapısıyla devam ettiği sürece Bugün aldığı oyu da arar duruma gelebilir.

CHP’nin en geç önümüzdeki ocak ayında yapılacak kurultayında bu örgüt zaafları konusunun da gündeme gelmesi, hatta en önemli maddeyi oluşturulması zorunludur. Bu eksiklik dikkate alınarak parti teşkilatlarında tabandan tavana kadar revizyona uğraması kaçınılmaz olacaktır.

Parti bu hantal yapısı, bilinen kalıplaşmış yıllardır kullanması sonucu dejenere olan siyasi söylemlerin ötesinde politika üretmeyen, birbiri ile didişme alışkanlığından vazgeçmeyen kadrolardan kurtulması, sadece parti ilkelerini savunur duruma gelmesi gerekir.

Partinin bugünkü örgüt yapısının bunda yeterli olmadığı görülmektedir.

Partililer arasında her kafadan ayrı ses çıkarsa o parti halk arasında güven kazanamaz. Bir de şunu kabullenmek zorunlu hale gelmiştir. CHP günün koşullarına göre siyaset geliştirmesi,  bilinen yöntemleri parti kurucularını sahiplenmiş sadece onlara sığınarak, aslında o ilkelerden daha da uzaklaşarak bir yere varması mümkün değildir.

Ana Muhalefet partisi uzun yıllardan bu yana iktidar alternatifi olamıyor. Her seçimde %25 bandında çakılıp kalıyor

Bu siyasetinde eksiklik olduğu,  çekirdek kadrosu dışında halktan oy alamadığı anlamına gelmektedir.

Bu yöntemle ve bu statik siyasette yerinde sayan kadrolarla CHP’nin oyunu artması mümkün görülmüyor.

Yeni, aktif güncel politikaları üretebilen bunları her platformda dile getirebilen siyasi donanımlı genç kadrolara ihtiyaç vardır.

Yıllardır görevde olup partiye yararı dokunmayan fosilleşmiş kadrolar köşelerine bundan böyle çekilmeli parti yönetimlerine dinamik genç kadrolar gelmelidir. CHP’nin iktidar alternatifi olamamasında böyle bir kadro değişikliğine gidilmemesinin etkin olduğu herkes tarafından kabul ediliyor.

Kurultaylar böyle kadroların kurulması için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Bu sağlandığı takdirde CHP halkta yeni bir umut yaratabilir. Gelecek seçime kadar bu parti yöneticilerinin önlerinde uzun zaman vardır.

Hataların bu süre zarfında giderilmesi yönetici kadroların çok iyi bir eğitimden geçirilmesi gerek. Partili olma sorumluluğu olmayan ve siyasi bilinçten yoksun kimselerin bundan böyle siyaset yapmaları mümkün değildir.

Hamasi nutuklarla haklı ikna etmek mümkün değildir. Özellikle karşında iyi bir siyasi eğitim almış muhalif kadrolar olduğu sürece bu partinin başarıyı yakalaması hayalden öteye gidemez.

Partinin her kademesinde olan özeleştirisini yapmalı bu maratonda koşamayacak olanlar boşuna koltuklarını işgal etmemeli.

Bu kurallar bugün delege seçilenlerden merkez ilçe, ilçe yönetimleri, il yönetim kademesinde olanlar ve kurultay delegeleri ile onların seçeceği üst yönetim kadrolarına kadar geçerli olmalıdır.

Öyle sanıyorum ki,  CHP için bu kurultay son fırsattır.

Partisinin geleceğini düşünenler bu fırsatı çok iyi değerlendirmek zorundadır.

Bu fırsat da kaçırılırsa daha sonraki seçimlerde CHP bugünkü oy oranını dahi arar duruma gelebilirler.

989 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle