fikri_yalin_kose            CHP’nin ilçe seçimleri sona erdi. Edirne Merkez İlçe Başkanı olan Fevziye Kirezci mazbatasını alarak görevine resmen başladı.

            CHP’de Şimdi gözler ay sonunda yapılacak il başkanlığı seçimine çevrildi. İl Başkanlığı seçiminde tüm ilçelerdeki il delegeleri oy kullanacakları için il başkanlığı seçimi mücadeleli geçecek gibi görünüyor.

İl Başkanlığında siyasi kulislerden edindiğimiz izlenime göre, iki eczacı aday olmak için delegelerin nabzını yokluyor.

            İl Başkanlığında adı geçenlerden biri eski parti yöneticilerinden Eczacı Bülent Varel, diğer aday ise eski İl Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu.

Bu iki aday henüz il başkanı adayı olduklarını açıklamadılar. Şükrü Ciravoğlu kendisine destek vadeden delegelerin il başkanı olması için ısrarlı olduğu bu ısrar sonucu Ciravoğlunun önümüzdeki günlerde il başkanı adayı olduğunu açıklaması bekleniyor.

            Yine İl Başkanı adayı olması beklenen Bülent Varel de delegelerin nabzını yokladığı ona göre adaylık konusunda karar vermesi bekleniyor.

Böylece şu anda il başkanlığı için iki eczacı başkanlık için yarışacak duyumunu alıyoruz.   Edirne CHP il başkanlığı için kimlerin aday olacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

            Bu arada Edirne’de CHP il başkanlığı için üçüncü bir sürpriz adayın çıkması bekleniyor. Böylece CHP il başkanlığı seçimi ilçe seçimi gibi sakin geçmeyeceğe büyük mücadele içinde geçemeye aday olacağı ifade ediliyor.

İl başkanlığı için aday olacaklar arasında kimin adaylıkta şanslı olduğu henüz netlik kazanmış değil.

            Seçimin sonucunu Uzunköprü il delegelerinin tavrının belirleyeceği onların bir aday üzerinde odaklanmasıyla o adayın seçilme şansının daha yüksek olduğu siyasi kulislerde tartışılıyor.

Keşan, İpsala ve Enez’in büyük ihtimalle İl Başkanlığı adaylığı konusunda bir aday etrafında odaklanacağı bu gurubun diğer ilçelerden destek arayacağı ifade ediliyor.

İki eczacı adayın dışında üçüncü adayın çıkması ile dengelerin değişebileceği, o nedenle CHP İl Başkanlığı seçiminin yoğun kulislerle büyük mücadele içinde geçmesi bekleniyor

MÜZAYEDEYE ÇIKAN TARLALAR ELDEN GİDİYOR

            Edirne ve ilçelerinde miras yoluyla anlaşmazlık sonucu müzayede çıkan tarlaların tamamı Nevzat Demir adına tarla aldığı söylenen kişilerce yüksek fiyat uygulanarak satın alınıyor.  Varisleri uzlaşmazlığı sonucu mahkeme tarafından açık arttırma ile satışa çıkan tarlaları mirasçıların alması mümkün olmuyor.

Böyle olduğu bilinmesine karşın yine de itilaflı tarlalar için varisleri açık arttırma ile satışı yoluna gidiliyor. Bunun sonucunda tarlaya ihtiyacı olan varisler açık arttırma sırasında fiyatı ne kadar yükseltseler dahi onlardan daha yüksek fiyat veren tarla toptancıları tüm itilaflı ve satışa sunular tarlalara sahip oluyorlar.

            19 dönüm bir tarlayı varislerle anlaşamadıkları için müzayedeye çıkardıklarını, baba yadigarı bu tarlayı almak için tüm imkanlarını kullanıp yüksek fiyat vermesine rağmen her zaman böyle satışları bekleyen firma yetkililerinin kendisinden daha yüksek fiyat vererek tarlayı sahipleniyor. Akrabaların anlaşmazlığını tarlasını elden çıkmasına neden olduğunu belirten bir vatandaş baba ata yadigarı tarlanın başkalarının eline geçmesini bir türlü hazmedemediğini, tarlanın yanından geçerken yüreğinin sızladığını söyledi.

Tarlalarının müzayede ile satacakların aslında çok yanlış yaptıklarını bu iş için yapılan bir dizi masrafların ardından topraklarının yüksek fiyat verenlerin elinde kaldığını belirtti.  Satılan tarlaların kendi yakınları tarafından satın alınmasının mümkün olmadığı ifade etti. Trakya’da tarla simsarlarının yüksek fiyat uygulamaları sonucunda toprakların el değiştirdiğinden yakındı.

            Geçim zorluğu çekip tarlalarını satmak zorunda kalan köylülere devletin yardım etmesiyle köylülerin toprakları ellerinde kalacağı böylece köylülerin de yüzlerinin güleceği tarlalarda üretimin yüksek oranda gerçekleşeceği uyarısında bulundu.

Köylülerin geçinemedikleri ve başka gelirlerinin olmadığı için tarlalarını satmak zorunda kalmalarına siyasilerin de el atması gerekir. Bu tarlalar kimin tarafından ne amaçla alındığı iyice araştırılmaları Trakya’da yüz binlerce tarlayı sahiplenerek ne yapılmak isteniyor.

            Tarlaların satılmasından sonra bu tarlaların etrafında yerleşim alanları kurulması ile bölge insanının konumu ne olacak. Tüm bunların siyasi parti yetkililerimiz tarafından iyice irdelenmesi ona göre tarlasını satacak halkın uyarılması gerekir. Yoksa böyle devam ederse bu kış günlerinde geçinmekte zorlanan halkın elinden bir o kadar daha tarla çıkmış olacak.

Bu durum aslında bu halkın Parlamentoda temsilcilerini huzursuz etmeli. Onlar bu soruna çare bulma yollarını aramalı. Yoksa ilerdeki yıllarda onların durumları da tartışılır hale gelebilir. Bölge halkı yeni yerleşim alanları ile ekalliyete düşebilir.

Trakyalılar Amerika’daki Kızılderililer gibi azınlığa düşebilir. Yıllardır bir arada yaşamış Trakya halkının profili değişebilir.

EDİRNELİLER HİZMET EDENE DEĞER VERMELİ

            Tarım İl Müdürlüğü çalışanları yeni yapılan bina ile rahat bir ortama kavuşacaklar. Bir tarım kenti olan Edirne’ye yakışan bu binanın yapılmasında destek olan, Baştan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu konuda büyük gayret gösteren, binanın bir an önce bitirilmesinde ısrarcı olan Edirne Valimiz Dursun Ali Şahin’e çalışmaları yakından takip eden Edirne İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı bunun yanında binayı tüm imkanlarını zorlayarak zamanında tamamlayan, bir gecede elektrik ve doğal gaz bağlantısını yapan ve binanın eksiklerini gidererek bugün hizmete hazır duruma getiren, binanın yapımını üstlenen müteahhit, Nesim  İba’nın binanın yapılmasında gayretlerini Edirneliler olarak takdirle karşılama gerekir. Hizmetler lafla olmuyor, ancak böyle gayretle oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz