fikri_yalin_kose            CHP Edirne örgütlerinde delege seçimlerinin ardından ilçe kongrelerine devam ediyor.

Bugüne kadar Havsa, Uzunköprü ve Meriç ilçe kongreleri tamamlandı. Bu ilçelerde Havsa seçime tek liste halinde girdi.

Uzunköprü ilçe kongresi ise büyük mücadele içinde geçti. Üç liste başkanlık için mücadele verdi. Meriç ilçesinde ise iki liste seçime katıldı. İlçe seçimlerine bugün de devam ediliyor.

Bugün CHP’nin İpsala ilçe seçimi var. Perşembe günü ise Lalapaşa’da seçim var. Cuma günü Süloğlu ve Enez ilçe başkanları belirlenecek. Cumartesi günü ise Keşan ilçe başkanlığı seçimi yapılacak.

Hafta sonunda ise Edirne Merkez ilçe kongresi var. Böylece ilçe kongreleri tamamlanmış olacak. İl Başkanlığı seçimi 3 Temmuzda yapılması gerektiği halde parti örgütü bu tarihte yetişmediği için Genel Merkeze 27 Aralıkta yapılması teklifinde bulundu.

Buradan gelecek haber doğrultusunda Edirne il kongresi gerçekleşecek. Bu kongrede il başkanının yanında 6 kişiden oluşan kurultay delegeleri de belirlenecek.

PARTİLİLER ÖRGÜTLERDE KÖKLÜ DEĞİŞİM BEKLİYOR

            Partililer yapılacak seçimler sonunda gerçekleşecek kurultayda parti örgütlerinde köklü değişiklik yapılması beklentisinde. CHP’nin seçimlerde başarılı olması için örgütsel değişikliğin zorunlu olduğu, bunun yapılmaması durumunda CHP’nin değişikliği yapmaması halinde başarılı olmasının mümkün olmadığı görüşündeler.

Parti üyeleri CHP iktidar alternatifi ve halkın güvenini kazanmak istiyorsa bugüne kadar izlediği politikayı değiştirmek, siyasetini benimsetemediği illerdeki vatandaşlara partinin politikasını iyice anlatmak ve buralardaki oy oranını yükseltmek zorunda.

            Bugüne kadar izlenen politika ile yurdun belli kesimlerinde batı kesimlerinde benimsendi. Bu durum partimizin başarılı olması için yeterli olmuyor.

Onun için CHP’nin oy oranı yıllardır yerinde sayıyor %25 oranında oyla yetinmek zorunda kalıyoruz, onun üzerine çıkma başarısını bir türlü gösteremedik.

Birçok ülkede seçimlerde iktidar partisi yıpranıp muhalefet partileri oy oranlarını arttırdığı halde, bizim ülkemizde bunun için en elverişli konumda olan ve ülkenin en köklü partisi olan CHP bir türlü oy oranını arttıramıyor.

Eğer, CHP bugüne kadar izlediği politikayla devam ederse bundan sonraki seçimlerde bugün aldığı oyu dahi alması çok zor görünüyor.

CHP seçimlerde başarılı olmak için ilk olarak parti teşkilatlarını yukarıdan tabana kadar daha dinamik ve halkla dahi iyi diyalog kurabilecek konuma getirmek zorundadır.

Bunu sağlamak için milletvekilleri kendi bölgelerinde siyasi çalışmalara katılmak yerine CHP’nin oy alamadığı Anadolu illerinde ve Karadeniz bölgesinde siyasi çalışmalara aktif olarak katılmaları gerekir.

            Eğer bu çalışmalar bu kez de ihmal edilir, yine bugüne kadar bilinen yöntemlerle siyaset yapılmaya devam edilirse CHP’nin geleceği belirsiz duruma gelir, böylece Ana muhalefet olma konumu da tehlikeye girebilir.

CHP’nin oy sıkıntısı yaşadığı yüzde ona ulaşamadığı bölgelerdeki parti teşkilatları üst yönetimlerde etkin olmalarına rağmen kendi illerinde partinin oyunun yükselmesinde yeterli olmuyor.

Milletvekilleri CHP’nin çok az oy aldığı bölgelerdeki parti teşkilatları ile  koordineli olarak çalışmaları o bölgelerin acil sorunlarına ana muhalefet partisinin tüm boyutlarıyla   sahiplenmesi, ona göre  politika geliştirmesi gerekir.

Ülkenin batı bölgelerde izlenen politika ile diğer bölgelerin siyasi yapısı farklı olduğu için o bölgelerde farklı siyaset izlenmeli.

CHP bu çalışmalara bugünden başlanmalı.  Sayılı gün dediğin çok çabuk geçiyor.

Bölge Milletvekillerinin kendi bölgelerinde zaman geçirmelerine gerek yoktur. Onlar parlamento dışındaki zamanlarını farklı illerde siyaset yaparak geçirmek zorunlu hale gelmiştir. İlçe ve il kongreleri CHP’nin bu konudaki tavrını ortaya çıkaracaktır.

                                  BİLET

            Akli durumu yerinde olmayan bir adam gişeden bilet alarak içeri girer. On dakika sonra  geri  dönüp gişeden bir bilet daha alarak içeri girer. Tekrar geri dönüp bir bilet daha teklif edince gişedeki görevli kişi; “ Bundan sonra bilet istemeyin, vermem. Bilet karaborsasının cezasının ne olduğunu biliyorsunuz sanırım” diye uyarır. Bilet alan kişi;

 “ Ne karaborsası?”

“  Devamlı gişeden bilet alıp içerde yüksek fiyatla biletleri satıyorsun”

“ siz ne diyorsunuz efendim, tabii bilet alacağım çünkü bilet alıp içeri girdiğimde delinin biri biletimi alıp ortadan yırtıyor ben de yeniden bilet almak zorunda kalıyorum” demiş

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz