fikri_yalin_kose            27 –Aralık Pazar günü yapılacak il başkanlığı seçimi öncesi CHP’de farklı sesler yükselmeye başladı.

            Merkez ilçe seçimlerini sorunsuz tek liste ile geçmesinin daha sonrada il kadın kolları ile bu birliktelik devam etmesinden sonra iş pazar günü yapılacak il başkanlığı seçimine gelindiğinde daha önce birlikte olan partinin etkin isimleri arasında sorunların olduğu su yüzüne çıktı.

İl Başkanlığı için adı geçen Eczacı eski parti yöneticisi Bülent Varel’in aday gösterilmemesi üzerine daha önceleri Belediye Başkanı Recep Gürkan ile birlikte hareket eden Nejat Gencan, Bülent Varel Yunus Saç ve ekibi Fevzi Pekcan’ın il başkanlığı adaylığına karşı çıktı.

            Ve bu aday belirlemede parti ilkelerinin değil partide tek adam olmak isteyenlerin talebinin dikkate alındığını, CHP’lilerin kişiler değil, parti ilkeleri etrafında bir araya gelmeleri gerektiğini savunan Nejat Gencan ve arkadaşları bu karşı çıkış nedenlerini açıklamak için basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında İl başkanlığında adı geçen Varel değil Eski Milletvekili Nejat Gencan konuşmasında sorunu gündeme taşıdı.

            Gencan, kendi ifadesine göre bir süredir Belediye Başkanı Recep Gürkan ile aynı amaç etrafında birleştiklerini, delege, il ve merkez ilçe yönetimlerinin kadrolarını belirlemede mutabakat sağladıklarını delege ve merkez ilçe seçiminde bu birlikteliğin sürdüğünü söyledi.

İl başkanlığı seçimi konusunda yaptıkları toplantıda bu kez kendilerinin önerdikleri Bülent Varel’in yerine Fevzi Pekcanlı’nın gündeme gelmesinden sonra Belediye Başkanı Gürkan ile  fikir birlikteliklerinin son bulduğunu ifade etti.

Buna gerekçe olarak kendilerinin ilke olarak yönetimlerde birilerinin etkisinden çok partinin ağırlığının olması gerektiğini, adı geçen kişinin aday gösterilmesiyle bu ilkenin uygulanmasının mümkün olamayacağı partinin kişilerin denetimine gireceği iddiasında bulundu.

Böylece bir süredir devam eden birlik ve beraberlik son bulmuş oldu. Bu toplantıda ayrıca partiye büyük zarar verebilecek iddialar gündeme taşındı.

            Ayak oyunları ile 2019 yılında yapılacak milletvekili seçimi hesaplarının yapıldığı CHP’deki bu türde guruplaşmanın gelecek beklentisinden kaynaklandığını,  bugün aday olan Şükrü Ciravoğlunun yanında Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun  diğer aday ve ona destek veren Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın  yanında da Erdin Bircan’ın olduğu, bu bloklaşmanın  partiye büyük zarar vereceği iddia edildi.

Kısaca, bir süre öncesine kadar birbirine destek veren aynı amaç etrafında kenetlenen Eski Milletvekili Gencan ve ekibi ile Belediye Başkanı Recep Gürkan arasındaki dostluk, Varel’in  il başkanı adayı gösterilmeyip yerine Fevzi Pekcanlı’nın  adaylığı ile  aralarındaki bağları kopardı.

Seçime kısa bir süre kala bu sorunun ortaya çıkması kartların yeniden karılmasına neden olabilir.

İl Başkanlığı için İki adayın belli olmasından sonra onlara alternatif bir başka adayın gündeme gelmesi söz konusu olması bundan sonra çok zor görülüyor.

            Burada ilginç olan, Basın açıklaması yapan böyle kurt politikacıların” Biz söylenenlere inandık böyle bir sonuç çıkacağını düşünmüyor,  örgüt seçimlerinde sonuna kadar birlikte olacağımıza inanıyorduk” anlayışında olup kendi ifadeleriyle böyle bir oyuna gelmeleri gerçekten çok ilginç. Bugüne kadar delege seçimleri ile Merkez ilçe seçiminde ortak hareket ettikleri Belediye Başkanı ve ekibiyle pazar günü yapılacak seçimde nasıl bir tavır izleyecekleri konusunda basın toplantısında yapılan konuşmada bir netlik göremedik.

            Şu anda İl Başkanlığı için iki aday mevcut bu ekibin etkili olacağı il delegeleri seçimde hangi adaydan yana tavır alacak.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın destek verdiği Fevzi Pekcanlıya mı yoksa onun karşısında olan Şükrü Ciravoğluna mı oy verecek. Seçime kadar geçecek üç günlük sürede guruplar arasında başka hesapların da gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

            Delegelerin iki adaydan birine veya boş oy vereceği dikkate alındığında bu durum adayların şanslarını etkileyebilir. Görünürde Fevzi Pekcanlı’nın seçilme şansı kağıt üzerinde ve Edirne merkezden seçilen delegeler dikkate alındığında yüksek görünse de bu son yapılan basın toplantısının delegeler üzerinde ne gibi etki yapacağı, dengelerin değişmesine katkı yapıp yapmayacağı, ayrıca Taban hareketinin taraftarlarına çektikleri mesajlarda “ Şükrü Ciravoğlu’na destek veriyoruz” demeleri seçim arifesinde nasıl bir etki yapacak.

Bu siyasi çalkantılar partililer arasındaki guruplaşmalar gösteriyor ki, CHP’de özlenen birlik ve beraberliğin sağlanması için daha uzun zamana ihtiyaç var.

            Partililer arasında uyuşmazlık guruplaşmaların İzmir seçimleri ve bazı illerde olduğu gibi Edirne’de de yaşandığına tanık oluyoruz.

Bu klikleşmenin partiye bir yarar sağlamayacağı partililerin yaptığı açıklamalarda da ifade ediliyor.

Guruplaşmalardan şikâyet edenler dahi bir anlamda da bölünmüşlüğe çanak tutmaları ilerde CHP’de daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

            Bazılarının daha bugünden 2019 yılında yapılacak milletvekili seçimleri hesabını yapması partide büyük fırtınanın kopmasına neden olabilir.

Bunları iddia etmek bugün için erken olsa da Milletvekilleri ve Belediye Başkanları arasındaki uyuşmazlık bu endişeleri güçlendiriyor.

            Eğer Ocak ayında yapılacak CHP kurultayında bu bölünmüşlüğe neşter vurulmaz, partide guruplaşmalar devam ederse ,gelecek seçimlerde CHP’nin ana muhalefet partisi olması riske girebilir.

Bugün partililer arasında  “kılıçların çekilmesi”  bunun sinyallerini veriyor.

            CHP’de her yöneticinin kendi görevlerinin sınırları içinde kalmadığı, parti örgütlerinin ağırlıklarını hissettirmedikleri sürece, partide bugün var olan hizipleşmeler “ Senin- benim adamım”  anlayışı devam eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz