Edirne Şehit Aileleri Derneği Başkanı Faruk Çiftçi, yaptığı açıklamada, Tüm şehitlere Allahtan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti, “ Edirne Şehit Ailelere Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 1993 yılında kurulan bir sivil toplum örgütüdür.6 Aralıkta 11.genel kurulu yapıldı. Bu genel kurulda yönetim kendi içinde küçük görev değişimleri yaptı.

DERNEĞE YENİ YÖNETİM

Yeni dönemde kıymetli arkadaşlarımız oyları ile nöbeti bizlere devrettiler. Bundan sonra 3 yıllık sürede nöbeti bizler götüreceğiz. Edirne Şehit Aileleri Derneği, şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak, onların kıymetli emanetleri yakınlarına hizmet sunmak, yavrularının eğitimlerine destek olmak için kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan böyle de hizmetlerine başarı ile devam edecektir. Edirne’de 27 şehitlikte 220 bin şehidimiz yatmaktadır. Şehit Aileleri Derneği olarak bu 27 şehitliği belirlemek, tescillerini yaptırmak, şehitliklerin imarlarını yapmak gibi, ulvi bir görev üstlendik. Edirne Askeri Hastanesi Şehitliğinde bunu gerçekleştirdik. Diğer şehitlikleri de gün yüzüne çıkartmak, kahraman ecdadımızın anılarını yaşatma arzumuz devam etmektedir.

ÇİFTÇİ, “bölgedeki tüm şehitlikleri ortaya çıkaracağız”    (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

YURT DIŞINDAKİ ŞEHİTLİKLER BELİRLENECEK

İlk aşamada bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Kurtkale Karakol Şehitliğini gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. Ardından onunla birlikte Yassıtepe Şehitliği, Arnavut köy ve Sabuncu Bağları Şehitliği, Keşan Tabur ve Mezartepe Şehitliklerini düzenlemek, tescil işlemlerini yaptırmak istiyoruz. İmkanlarımız elverdiğince de bunları  gerçekleştireceğiz Bu görevlerin nihai noktasında Şükrüpaşa Anıtımızın bulunduğu bölgede, Bir Göç Şehitliği düzenlemesi yapacağız.Bu konuda  ön çalışmalarımızı yapıyoruz.

ÇİFTÇİ, “bölgedeki tüm şehitlikleri ortaya çıkaracağız”    (4)

 

 

 

 

 

 

 

GÖÇ ŞEHİTLİĞİ YAPACAĞIZ

Göç Şehitliğinde son yüz yılda bu coğrafyada yer değiştiren, Balkanlardan Anadolu’ya, Kafkaslardan Anadolu’ya, Kırımdan, Musul’dan Kerkük’ten Anadolu ya çekilirken yollarda kaybettiğimiz dedelerimizin, ninelerimizin aziz hatıralarını yaşatacağımız bir şehitlik olacaktır. Bu alanda tahmini olarak bir bilyon 837 bin civarında kaybolan insanımızın olduğunu biliyoruz.Bunları kesinleştirerek net rakamları bularak, bu şehitlikte o dönemdeki isimlerini yazarak ailelilerin bu dönemdeki isimlerini kullanarak kaybolan aileleri ise ay yıldızlarla bu miktarda şehidimizin bu şehitlikte hatırasını yaşatmak arzusundayız. Derneğimiz son yapılan genel kurulunda yönetim Kurulunu ve denetim kurulunu yenilemiştir. Türkiye de bir ilki gerçekleştirmiştir. Kendi bünyesinde üyelerinden sözü geçecek büyüklerimizden, şehit babalarımızdan oluşan danışma meclisi oluşturdu. Bu meclis bizlere yol gösterecek yönetim kurulumuzun çalışmalarına destek olacaktır. Bunda amacımız Edirne’ye daha iyi hizmet sunmaktır. Biz bu konuda başarılı olacağımıza inanıyoruz. Bu genel kurulda bir başka ilki daha gerçekleştirdik. Bizim Keşan’da, Kırklareli’nde, Edirne’de muharip gazi derneklerimiz var.

ÇİFTÇİ, “bölgedeki tüm şehitlikleri ortaya çıkaracağız”    (3)

 

 

 

 

 

 

 

ORTAK PROJE HAZIRLAYACAĞIZ

Edirne merkezde engelli dernekleri merkezlerimiz var. Bunlarla ilişkilerimizi sıkı tutmak , bu dernekleri güçlendirmek,ortak projelerde yer almak için koordinatörler atadık Dernek başkanlarımız bu işin koordinatörlüğünü üstlendiler. Muharip Gaziler Yönetim Kurulu bizim derneğimiz arasında koordinatör. Aynı şekilde Engeli derneklerine üye olan bizim derneğimize de üye olan bir arkadaşımız koordinatör olarak görev yapacak. Bunların ortak özelliği aynı zamanda bizim derneğimizin de üyesi olmaları. Kendi üyelerimiz arasından ilçelerdeki ailelere daha çabuk ulaşabilmek, onların sorunlarını çözebilmek için temsilciler atadık. Temsilcilerimiz Uzunköprü, İpsala, Meriç, Lalapaşa ve Havsa’da görev yapacaklar. “ diye konuştu.

VATANINA BAĞLI HERKESLE ORTAK HAREKET EDERİZ

Edirne Şehit Aileleri Derneği bayrağını, vatanını seven herkese kapısını açmıştır. Diyen Çiftçi bu vatan uğruna yola çıkacak herkesle yol alırız. Lakin hainlerle bizim işimiz asla olamaz. Bugüne kadar olmadı. Bundan sonra da olması söz konusu değildir. Bu ülkeyi korumak için gazilerimizin gönlümüzde şehitlerin yolundan gitmeye her zaman hazırız. Ülkenin korunması, Cumhuriyetimizin korunup, kollanması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.

ÇİFTÇİ, “bölgedeki tüm şehitlikleri ortaya çıkaracağız”    (1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz