Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, çiftçilerin borçsuz şekilde üretim yapamaz hale geldiğini iddia etti. Çiftçilerin bankalara mahkum edildiğini savunan Ergin, “Tarlasını ekebilmek, masraflarını karşılayabilmek için üreticiler bankalardan borç almak zorunda kalıyor” dedi.

Başkan Ergin, tarımsal üretim maliyetlerinin yükselmesinin ardından üretimde zorluklar yaşanmaya başladığını söyledi.

Çiftçilerin üretime devam edebilmek için borçlandığını savunan Ergin, hükümetin bu konuda acil önlem alması gerektiğini ifade etti.

“Yüzde 30 faiz ödemek zorunda kalıyoruz”

Son aylarda faizlerinde arttığına dikkat çeken Ergin, şunları kaydetti: “Bir zamanların ‘tarım ülkesi’ Türkiye’de çiftçi, artık borçsuz ve bankasız üretim yapamaz hale geldi. Tarlasını ekebilmek, masraflarını karşılayabilmek için bankalara mahkum ediliyor. Gelinen noktada Tarım Kredi Kooperatiflerinin faiz oranları yüzde 30 ile zirve yaptı. Yani geçmişte Tarım Kredi’den yüzde 8 indirimli tarımsal kredi kullanan çiftçi şimdi yüzde 30 faiz ödemek zorunda.

Türkiye genelinde örgütlü bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı var. Tarım Kredi’den yüzde 30 faizle tarımsal kredi kullanan bir çiftçi 100 lira kredi kullanırsa çiftçi, bu borcunu ‘kaynak kullanım ücreti’ gibi masraflarda eklendikten sonra ancak yaklaşık olarak 135 liraya kapatabilecek.

Türkiye şartlarında hiçbir sektörde yüzde 30 oranında karlılık bulunmazken çiftçiye yüzde 30-35 maliyetle kredi kullandırılması ülke tarımının neden içler acısı duruma düştüğünü gözler önüne seriyor. Bu şartlarda çiftçinin üretim yapması imkansız hale gelirken, bu konuda yetkililerin bir çözüm üretmemesi ise düşündürücüdür.”