Hoşgeldiniz  

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı

admin | 30 Ekim 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (9)

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. Yıldönümü, Cumhuriyet Bayramımız yurdun dört bir yöresinde olduğu gibi Edirne’de de coşku içinde kutlandı. İlk olarak saat 09.00 da Edirne Valisi Dursun Şahin makamında tebrikleri kabul etti.

Talatpaşa Caddesinde devam eden kutlama töreni, saat 10.00 da Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Garnizon Komutanı Tuğ General Hidayet ARI Belediye Başkanı Recep GÜRKAN askeri araçla, silahlı kuvvetlerin, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ardından İstiklal marşı, göndere bayrak çekilmesiyle devam eden kutlamalarda bir öğrenci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajını okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı şöyle:

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (13)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümüdür.

81 ilimizde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. 29 Ekim 1923’te ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92’nci kuruluş yıldönümü coşkusunu, millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (11)

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.

600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Aziz Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (12)

 

 

 

 

 

 

 

Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır.

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (10)

 

 

 

 

 

 

 

 

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir.

78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (4)

 

 

 

 

 

 

 

Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir. Geçtiğimiz yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemi hep birlikte inşa ettik. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da, yine hep beraber sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (17)

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı’nın mesajının okunmasından sonra söz alan Edirne Valisi ŞAHİN, Kurtuluş savaşı yıllarında birçok imparatorluk tarihe kavuştu yerine yeni imparatorluklar kuruldu. Bunların başında dünya tarihini değiştiren çağ açıp çağ kapatan Osmanlı İmparatorluğunun yerine genç Türkiye Cumhuriyeti Kurulmuştur. Yaşasın var olsun Cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti başta büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurucuların tasavvur ettikleri yönde modern demokratik ve hür bir devlet olarak ilerleyişini 92 yıldır sürdürmektedir. Bu başarı ile onur duyuyoruz. Bu bizim en temel hakkımızdır.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (14)

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyetimizin mimarı Ula Önder Mustafa Kemal Atatürk bundan 92 yıl önce önümüze koyduğu hedeflerinde çok büyük mesafeler aldık. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali,bu yoldaki ideali olan devletlerden her zamankinden daha yakın. Bundan sonra hedefimiz ülkemizi çağdaş dünyanın daha ilersine götürmektir. Cumhuriyetimiz kurulurken bu ülkenin dört bir yanından çıkıp bu ülkenin kurtuluşu uğruna can veren şehitlerimiz ne ise bugün de ülkenin birlik ve beraberliği için canlarını feda eden şehitlerimiz de bizler için aynı  anlamı ifade etmektedir, ruhları şad olsun.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (15)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi ifade ile “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır”  sözleri ile anlamı olduğu üzere. Bu topraklar şehitlerimizin kanları üzerinde vatan toprağı olmuştur. Cumhuriyetimizin yücelmesi cumhuriyetimizin kalkınması Bu bayrak yarışı ile mümkündür.

Dünya durdukça bu bayramın yepyeni ufuklarda yepyeni meydanlarda sürüp gitmesini diliyor bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” diye konuştu. Daha sonra okulların ve askeri birliklerin tören geçidi yapıldı. Bayram alanının çevresinde biriken binlerce vatandaş tören geçişini ilgi ile izledi ve törende geçen okullara ve askeri birliklere alkışları ile sevgi ve saygılarını iletti.

Cumhuriyet Bayramı coşku ile kutlandı (16)

945 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle