fikri_yalin_kose           Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana tam 92 yıl geçmiş. Bir asra yakın zaman. Ağır aksak da olsa cumhuriyet idaresi ile yönetiliyoruz. Dünyada “ Cumhur’un”  halkın söz sahibi olduğu en çağdaş idare Cumhuriyet idaresidir.

İslam ülkeleri arasında cumhuriyet idaresini sürdürmeye çalışan, Ortadoğu’nun tek ülkesi Türkiye’dir.

            Bu nedenle halkı, Osmanlı Devleti döneminde teba olmaktan kurtarıp, vatandaş olarak söz sahibi olmamamızı sağlayan Cumhuriyet kurucularımıza minnettarız.

Onların İmparatorluk yöneticilerinin ülkeyi kurtarma yerine ” Hangi ülkenin himayesine girelim” diye kelle koltukta mücadeleleri olmasaydı. Bugün yaşadığımız topraklarda acaba hangi idare olurdu. Bizler kimin himayesine girerdik. Cumhuriyet idaresini beğenmeyip imparatorluk özlemi içinde olanlar, bugün ulaştıkları makamlara o zaman ulaşabilirler miydi?

            Cumhuriyet idaresi sayesinde bir köyden yetişen Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı oldu. Daha önceleri köylerinden dışarı çıkamayan adı sanı duyulmayanlar ülke idaresinde söz sahibi oldular.

Cumhuriyetten önce halkın ancak %3’ü okuma yazma biliyordu. Kadınlarda ise bu oran yok denecek kadar azdı.

Kadınların ailede ve yasalar nezdinde hiç bir söz hakkı bulunmuyordu. Ülkede çıkan gazete ve basılan kitapları ise büyük şehirlerdeki elit tabakalar okuyabiliyordu. Kırsal kesimde yaşayan halkın bundan haberi yoktu. Okullar sadece dini dersler veriyordu.

            Böyle bir ortamdan Cumhuriyet idaresi filizlendi. Bu idareyi kurmak isteyen Atatürk ve çevresindeki fedakâr insanların ne güçlüklere katlandıklarını unutmamalıyız.

Bugün tuzu kuru olan ve hazıra konanlar, Cumhuriyeti kuran kadrolara kara çalmaya kalkmaları ile ancak kendilerini aldatırlar. “Güneş balçıkla sıvanmaz” Değil 92 yıl asırlar da geçse bugünkü Cumhuriyetin kurucularını yok saymaya onların bize emanetini yıkmaya kimsenin gücü yetmez.

            Bu tabii ki, Cumhuriyete sahip olmak isteyenlerde rehaveti gündeme getirmemeli.

Bu ülke idaresine sahip olmak isteyenler bu görevlerini layığı ile yapmak zorundadır. Sadece nutuk atarak, yakasına rozet takıp veya araçlarının arkasına “ Atam izindeyiz” diye Cumhuriyet savunulmaz.

            Cumhuriyet döneminde halk yoksulluk içinde olmasına rağmen Osmanlı borçları ödendi. Yıkılan yakılan yerler tekrar onarıldı. Ülkenin her yerleşim alanında okullar açıldı. Türkiye’de kamu malı fabrikalar kuruldu. Okuma yazma oranı çığ gibi büyüdü. On yılda on beş milyon olan nüfusumuz bugün Cumhuriyetimizin 92. Yılında dört kat artarak 75 milyonu aştı, nüfusun yarısı genç nüfus.

Ülkemiz bu arada çok gelişti. Modern görüntü kazandı. Ortadoğu’nun en modern ve en çağdaş ülkesi konumunu kazandı. Okullarımızın sayısı arttı, her ilde üniversitelerimiz var. Yollar köprüler, hava alanları yapıldı. Bu ülkemizin artıları.

            Bu arada halkımızın Cumhuriyet değerlerine sahip çıkması konusunda gereken duyarlılık gösterilmediği yolunda emareler var.

Cumhuriyeti için sindiremeyen karanlık zihniyetli kişilerin bu tavırları hoşgörü ile karşılanıyorsa. Bu geleceğimiz açısından iyiye alamet değil.

            İmparatorluk özlemi çekenler, eskiden medet umanlar aslında fırsat kolluyorlar imkân bulduklarında bu görüşlerini daha yüksek sesle duyurmaya çalışacaklar.

Bu arada bakıyoruz. Cumhuriyet döneminde fakir halkın katkıları ile kurulan devlet kuruluşları bir bir elden çıkıyor. Çimento fabrikaları, limanlar, şeker fabrikaları bunlara benzer yüzlerce devlet kuruluşu özelleştirme adı altında satıldı.

Onların yerine gökdelenler konutlar yükseldi. Bu ülkemizin kalkınmasına ne kadar katkı yaptı. Bugün geldiğimiz noktada olumlu katkısının olduğunu söyleyemeyiz. Günümüzde Ulusal Bayram kutlamaları da coşku ile kutlama yerine sade sönük törenlerle kutlanır hale geldi.

Daha önceleri kutlanan Cumhuriyet Bayramlarında halk  Talatpaşa asfaltında kurulan bayram yerinin çevresini doldurur, öğrencilerin  şiirlerini dinler, cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili  konuşmalara tanık olurdu. Daha sonra öğrencilerin geçit törenini görerek evlerine  cumhuriyete bağlılığı tazelenerek giderdi.

            Bugün öyle coşkulu törenler yok. Ulusal Bayramlarda halkın katılımına set çekildi. Bugünkü kutlamalara baktığımızda, birkaç sade törenden öteye kutlama programı yok.

CHP’nin Cumhuriyet yürüyüşü de soruna çare olamaz. Halkın eski kutlama törenlerine talebi olmalı. Böyle yürüyüşlere katılarak bu talebini ortaya koymalı. Halk olanları kabullenip sineye çekerse yarın Ulusal Bayram kutlamalarında bugünü daha arar hale geliriz.

            Onun sonucunda da Cumhuriyet ve kurucuları hatırlanmaz hale gelir. Yine dikkati çeken bir husus Böyle ulusal bayram kutlamalarında daha önceleri tüm evler ve işyerleri bayraklarla donatılırdı. Bugün halkımızın bu milli duyarlılığı da ortadan kalkıyor. 

Bizler yeni nesle Cumhuriyetine duyarsız bir ortam bırakırsak yarın bu hakların daha geriye gitmesinden şikâyet etmeye hakkımız olamaz. Onlar bize” cumhuriyet ilkelerine duyarsızlığı ülke önderlerine karşı ilgisizliği sizler öğrettiniz” demelerinde haklı olmazlar mı?

            Her ülke önderlerini el üzerinde tutar. Yüz yılda bir yetişebilen Atatürk gibi bir önder dünyanın hangi ülkesinde var.

Tüm dünyanın başarısını inkâr etmediği bir liderimize bizim yeterli sevgi saygıyı,  eserlerine sahip olmayı gösteremiyor, saygı göstermeyenlere engel olamıyorsak daha sonraki yıllarda işimiz çok daha zor demektir. Bu yıl 92. Yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramında Cumhuriyet kazanımlarına ve onun kurucularına karşı gereken sevgi saygı ve sahiplenmenin yapılmadığına dikkat çekmek istedim.

Tüm bu olumsuz koşullara rağmen Türk gençliği Atasının mirasına sahip olacak, emanetine hıyanet edebilecek ellere bırakmayacaktır. Onda kimsenin endişesi olmamalı.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutlar, bu bayramın ve Cumhuriyetimizin sonsuza dek yaşaması dileklerimi sunarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz