Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran yeni devlet hastanesinin şehir dışına yapılması ve eski hastanelerin acil ve enjeksiyon ( iğne) hizmeti vermemesi halkı sıkıntıya sokmaktadır, dedi.

“Açıklamasında hastanelerin çevresindeki esnafla, halkla ve muhtarlarla görüştüklerini söyleyen Demirkıran,  iki hastanenin kapatılarak şehir merkezine oldukça uzak mesafede olan Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nin hizmete girmesiyle herkesin, bilhassa eski yerleşim semtlerinde yaşayanların mağdur edildiğini ifade etti.

Demirkıran “Halkımız mağdur ediliyor”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halkın şikâyetleri özetle şöyle;

Devlet Hastanesinin bulunduğu semt ve çevresi;

– Eski Devlet Hastanesinde sadece psikiyatri bölümü kalmış. O da ne zamana kadar hizmet verecek belli değil.

– Hastane faaliyette iken günlük 10 bin insan gelip gidiyordu.  İlçe ve Köylerden hastaneye gelen insanlar işi bitince çarşı – pazara iner alış verişini yaparak piyasaya canlılık katardı.

– Sadece hastane civarındaki esnafa değil, çarşı esnafına da olumsuz etkisi oldu.

– Eski Hastane binasında en azından acil servis hizmet vermeli idi.

– Çevrede yaşayan insanlar bir iğne yaptırmak için yeni hastaneye gitmek zorunda kalıyor. Örneğin 10-15 tane iğne yaptıracak bir hasta taksiyle gitmek zorunda kaldığı için yüzlerce lira vermek zorunda kalıyor. Toplu ulaşım aracıyla gitsin diyebilirsiniz; Adı üzerinde hasta. Ayakta duracak hali yok, minibüs mü beklesin, minibüste ayakta mı gitsin!.

– Eski hastanenin ne olacağı belli değil. Halk arasında ’rant’ elde etmek için bazı planlar yapıldığı endişesi var.

– Aile hekimlikleri bazı semtlerde mahalleden uzak yerlerde hizmet veriyor. Mesai saati dışı, hafta sonu ve resmi tatillerde onlarda çalışmıyor.

Edirne Devlet Hastanesi Selimiye Ünitesinin bulunduğu semt ve çevresi;

– İnsanların yakın yerde tedavi olmaya ihtiyaçları var. Yakın çevrede Aile Hekimliği  yok.

– Hastanemiz kapatıldı, hiç olmazsa Polikliniğimizi veya Acil bölümünü bırakmalıydılar. Bu konudaki taleplerimize doğru dürüst cevap bile alamıyoruz. Halkın talepleri hatta mahalle halkının dilekçeleri dikkate alınmıyor.

– Vasıtasız gidilebilecek mesafede bir iğne yaptıracak imkân bile yok.

– Yeni Hastaneye bir iğne yaptırmak için gidecek bazı insanlar iki vasıta değiştirerek gitmek zorunda.

– Hastanede bir tahlil yaptırdığımızda, örneğin tahlil sonuçlar 2 saat sonra verilecek olsa gitsen bir türlü gitmesen bir türlü. Gitsen, minibüs çilesi ve parası, gitmesen kafeteryada küçük şişe suyu 1,5 lira, bir bardak çay 2,50 lira. Sebebi kafeteryanın aylık kirası 100 bin liraymış. Güneş çarığı, çarık ayağı sıkıyor. Bu durum mutlaka düzeltilmelidir.

Sonuç itibarıyla hastane ve okullar şehir dışına çıkarılıyor, AVM’ler şehir merkezlerini istila ediyor. Halkımız ilgililerden bu mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz