Hoşgeldiniz  

DEMİRKIRAN “seçimde başkanlık sistemi denendi”

admin | 05 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

ALİ DEMİRKIRAN

 

 

 

 

 

 

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Erhan DEMİRKIRAN,1 Kasım sonrası yaptığı seçim değerlendirmesinde şunları kaydetti, “1 Kasım’da yapılan seçim değişik bir seçim oldu nedenine gelince 7 Haziran’da yapılan seçimden sonuç çıkmadı. Bu seçim de Başkanlık sistemi kabul edilmemiş olmamasına karşın, fiilen başkanlık sistemi denendi. Bu seçimleri iki turlu seçim olarak kabul edebiliriz. Bilindiği gibi başkanlık sisteminde iki turlu seçim yapılır. Siyasi sistemlerde kural bu Türkiye’de de bu uygulandı. Seçime de en yüksek oyu alan iki parti yanı AKP ve CHP sanki iki turlu seçime katılmışlar, ikisi adaymış gibi görüldü. Bakıyoruz CHP’nin de oyu azalmadı. Nedenine gelince ikinci turun bir ayağı da CHP idi. Onların dışındaki siyasi partiler kendine en yakın partiye oylarını verdiler. Aynen iki turlu seçim uygulanmış oldu. Bizler Saadet partisi ve MHP’nin oyu gitti diye üzülüyoruz. İki turlu sistemlerde en güçlü iki partinin dışındaki partiler seçime katılmıyor. Vatandaşlarımız bunu böyle algıladı. İnsanlarımız madem iki parti şanslı görülüyor biz de tercihimizi öyle yapalım diye düşündü. Diğer partilerimizin kayıpları kayıp olarak kabul edilmemeli. Saadet partisi geçen seçimde %2 oyu almış bu seçimde partililerimiz oyumuz ziyan olmasın diye bize en yakın partiye verdiler. Bu uyanıkça uygulanan bir sistem. AKP tek başına iktidar oldu. Batalım verdikleri sözleri var ülkemizin sıkıntıları var. Eğer verdikleri sözleri yerine getirmezlerse vatandaşlarımız bunun hesabını soracaktır.  Bu seçimde vatandaşlarımız yeterli de olmasa iktidarın vaatlerine kanıp oylarını verdiler. CHP’de iktidar olma şansını göremedikleri için oylarını AKP’ye verdiler.

Böylece bu partiye büyük sorumluluk yüklediler. Biz bunun takipçisi olacağız. Ülkemizde araba üretiyoruz deniyor. Bizler bu arabaların nerede üretildiğini araştıracağız. Üretildiği söylenen arabalar nerelerde yapılıyor bakacağız. Bunlar vatandaşı kandırmak amacıyla kullanılıyorsa onları teşhir edeceğiz. Yerli otomobil yapıldığı söyleniyor biz bir motor yapamazken nasıl bir otomobil yapacağız. Bu vaatler halkın gönlünü ve reyini almak için yapılmamalı.  Ülkemizde alt yapı yeterli olmadığı için devalüasyon dahi tetikleyici olamıyor. Ülkemizde üretim ve saniyileşme sorunu bulunmaktadır. Bunların yaptığı montaj sanayi değil ithalatçılık yapıyorlar. Montajı dahi yapamıyoruz. Ülkemizde ithalat genişliyor pazarlar onlara teslim ediliyor. Bu koşullarda bizim gençlerimiz nasıl iş bulacak. Sanayi tesislerini kurmadığımız, istihdam yaratmadığımız sürece ekonomi dibe vurur. İhracatımızın %65’ini ithal ham madde ile yapıyoruz. Ara mal alınması bu malları ihraç dahi edemeyeceğiz. Aslında ara malın burada üretilmesi, ülkemizin ekonomisine katkı yapması gerekir. Yanlış politikalar sonucunda ara malı dışarıdan alarak zarar etmiş oluyoruz. Bu zararlar halkın tükettiği ürünlerden petrolden elektrikten ve vergilerden karşılanıyor. Böylece üretim yapmak isteyenin yükünü arttırıyorsunuz. Ara mal üretimi pahalı olması nedeniyle üretim yapılamıyor ve bu tür işyerleri kapanmak zorunda kalıyor. Ülkemizin ihracatında birinci sırada otomobil ihracatı var peki hangi otomobili ihraç ediyoruz. Bu otomobili üretmek için 18 milyarlık ithalat yapıyor. Bunun sonunda 20 milyarlık ihracat yapılıyor.  Otomobillerin ara malını üretmiş olsak karımız daha fazla olacak. Bu çiçeği dışarıdan alıp işleyip satmaya benziyor. Bölgemizde tarımla geçimini sağlayanların ürünlerini nereye satacakları belirsiz.  Geçen yıl iki liraya sattığı çeltiği bu yıl 1,3 liraya satarsa nasıl kar edecek. İşine böyle devam ederse bankalara mahkûm olur ve sonunda batar gider. Tarım ürünleri fiyatlarının önceden belirlenmesi lazım. Bugün ülkemizde uzun vadeli tarım politikası yok, bırakınız uzun vadeliyi 6 aylık dahi yok.  Dünyada fiyatların düştüğü söyleniyor.

O zaman sen de kendi çiftçinin batmaması için gereken önlemi alacak ve destek vereceksin. Çeltik ve ayçiçeğinde ülke ihtiyacının ancak yarısı üretiliyor. Çiftçilerime destek sağlansa bu ürünlerin tamamını üretebiliriz. Bu ürünleri ithal ederek dövizlerimizin dışarı veriyoruz yeni kurulacak hükümetin tarıma destek sağlaması gerekir” dedi.

 

 

 

729 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle