Hoşgeldiniz  

Edirne Belediyesi ‘YAPEX Restorasyon Fuarı’nda

admin | 20 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Edirne Belediyesi, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), Tarihi Kentler Birliği ve Akdeniz Tanıtım A.Ş.’nin destekleriyle, 18-21 Kasım 2015 tarihleri arasında Antalya’da, uluslararası boyutta bu yıl beşincisi düzenlenen Kırsal Yaşam konulu, YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda yer aldı.

Edirne Belediyesi ‘YAPEX Restorasyon Fuarı’nda (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, her yıl Antalya Expo Center’da gerçekleştirilmekte olan ve tarihi kent belediyelerinin ve kamusal yatırımcıların da ilgi odağı olan tarihi miras ve eski kent yapılarının koruma ve restorasyon projeleri için geliştirilen çözümlerinin de ele alındığı  ‘YAPEX Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’na bu yıl ilk defa Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Edirne Belediyesi’nin de projeleriyle katılım gösterdiğini söyledi.

Edirne Belediyesi ‘YAPEX Restorasyon Fuarı’nda (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Fuarda, 29 Haziran 2011 tarihinde UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine dâhil edilen ‘Selimiye Camii Külliyesi’ ile 16 Kasım 2010 tarihinde UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne dahil edilen ‘Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ gibi birçok kültürel değerin tanıtıldığını ifade eden Gürkan, “Ayrıca fuarda Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım Projesi, Selimiye Camii meydanında yer alan Edirne Belediyesi ve Edirne Valiliği’nin finanse ettiği Müze Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen Yemiş Kapanı Kurtarma Kazısı, Elektrik Fabrikası Restorasyonu,  Cihannümalı Ev Restorasyonu, Kırkpınar Alanı (Er Meydanı), Tavuk Ormanı Rekreasyon Projesi ve Sokak Sağlıklaştırma Projeleri’nin tanıtımını yaptık.  Balkan Savaşlarında Edirne’ konusunun da vurgulandığı Edirne Belediyesi’ne ait stantta Edirnekâri, mis sabunu, aynalı süpürge gibi Edirne’ye özgü geleneksel el sanatlarının yanı sıra badem ezmesi gibi lezzetler de tanıtılmaktadır” diye konuştu.

Fuarda, Edirne Belediyesi adına İmar ve Şehircilik Müdür V. Şehir Plancısı Dinçer Asar, Y. Mimar Ender Özden, Y. Mimar Özlem Yıldız ve Turizm Uzmanı Sibel Kıyak yer aldı.

 

 

653 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle