Hoşgeldiniz  

Edirne Sevdalısı KAZANCIGİL unutulmadı

admin | 14 Ağustos 2018 | BÖLGE, Genel, yaşam A- A+

Edirne’nin simge isimlerinden biri olan Edirne Belediye Başkanlığı ve Sağlık Müdürlüğü görevlerinde de bulunan; Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesinin emekli öğretim üyelerinden araştırmacı yazar Yrd.Doç.Dr. Ratip Kazancıgil, ölümünün birinci yılında Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen törenlerle anıldı.

Dr. Ratip Kazancıgil’in ölümünün 1. yıl dönümü dolayısıyla Edirne Belediyesi Eski Nikah Salonu’nda  düzenlenen törende; Kazancıgil’in dostları, sevenleri Kazancigil’i ve Kazancıgil’in Edirne’ye kazandırdıklarını anlattı.

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kazancıgil’in çok uzun ve dolu bir ömür geçirdiğini belirterek, “Kuşkusuz tüm insanlar uzun ve dolu bir ömür geçirmek ister. Üretebiliyor musunuz, bu dünyadan göçtükten sonra sizi ürettiklerinizle bıraktıklarınızla ananlar oluyor mu, önemli olan budur. Sevgili Ratip Hoca ile birçok şey paylaştık. Ratip Hoca’nın beni en çok etkileyen yönlerinden biri bitmeyen, tükenmeyen heyecanıydı” diye konuştu.

Dr. Ratip Kazancıgil’in her zaman saygı ve hürmetle anılacağını ifade eden Gürkan, “Edirne Belediye Meclis Salonu’nda eski belediye başkanlarının çerçeveli fotoğrafları yer almaktadır. Ratip Hoca’nın da fotoğrafı vardır orada. Aslında Ratip Hoca bildiğiniz anlamda belediye başkanlığı yapmamıştır. O dönemde belediye başkanının bir soruşturma nedeniyle açığa alınmasından dolayı vekaleten iki kez görev yapmıştır. Teknik anlamda bir belediye başkanlığı sayılmaz ama. Onun Edirne için yaptıkları, Edirne için mücadelesi ve sevgisi nedeniyle bugüne kadar bende dahil hiçbir belediye başkanı, 1955’ten beri o fotoğrafı orada durur ve kimse dokunmaz. İki yıl önce biz, askeri dönemde, askeri vesayet döneminde, darbe dönemlerinde atamayla görev yapmış belediye başkanlarının fotoğraflarını bir meclis kararıyla kaldırdık ama Ratip Hoca’nın fotoğrafı orada duruyor ve durmaya da devam edecek. Bir kez daha değerli hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun. Edirne için yaptığı çalışmalar, bıraktığı eserler ve bize bıraktığı örnek uygulamalar ve davranışlar ile Edirne’de dün olduğu gibi gelecekte de en değerli en, en önemli isimlerinden biri olmaya devam edecektir. Bizde onun tavsiyelerini, eleştirilerini ve önerilerini yaşama geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir de Ratip Kazancıgil’in eserleriyle yaşadığını belirtti. İnsanoğlunun her zaman kalıcı olmayı istediğini anlatan Demir, Kazancıgil’in kalıcı olabilenler arasında yer aldığını söyledi.

Edirne’nin önceki dönem Belediye Başkanlarından İbrahim Ay; Kazancıgil ile yaşadığı anıları anlattı.

Ender Bilar da Dr. Ratip Kazancıgil’in yaşamı boyunca yaptığı çalışmaları katılımcılara aktardı. Bilar, ayrıca Dr Ratip Kazancıgil ve Edirne’si isimli kitabın yakında yayınlanacağını müjdeledi.

Tören sonunda Kazancıgil’in Yıldırım Mezarlığı’ndaki kabri ziyaret edilerek dua edildi. Ardından Edirne Kent Müzesi’nde Fotoğraflarla Ratip Kazancıgil sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Selimiye Camii’nde mevlit okutuldu.

306 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3475
EURO 6,1008
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2369

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle