Trakya Üniversitesi ile imzaladığı Esnaf eğitimi protokolü, her ay bir saat canlı Radyo programları ile tüketicileri bilinçlendirme, yaptıkları denetimlerle fiyat hareketlerini regüle etme, haksız fiyat artışlarının önüne geçmek için verdikleri mücadele, fiyat etiketi kontrolleri, basına yansıyan ve yansımayan vb. birçok hizmetleri halkımızın beğenisini kazanmakta ve dikkatlerini çekmektedir. Şimdi de yabancılarla kolay anlaşmaları için esnafa SÖZLÜK hizmeti. Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN, gazetemize yaptığı açıklamada; “Bilindiği gibi döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı, komşu Yunan ve Bulgar vatandaşların alışveriş amaçlı ilimize yoğun bir ilgisi var. Bu ilgiyi arttırmak için ticaretin kolay, hızlı ve güvenli olması gerekmektedir. Ticaretin; kolay, hızlı ve güvenli olabilmesi için de bütün kurum ve kuruluşlar yerel ve ulusal anlamda ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Tabi bu yetmez mal ve hizmet sunanların da ulusal ve uluslararası kurallara uymaları gerekmektedir.

Genel anlamda Türkiye’nin ve bütün illerin 2018 yılı ihracat ve ithalat rakamları Sayın Bakanımız tarafından açıklandı. İlimizin; 2017 yılı ihracatı 42.075.544 dolar iken 2018 yılında bu rakam %24.3’lük artışla 52.300.317 dolar olmuştur.

Bu ihracat rakamlarına, komşu ülke vatandaşlarının ilimizde yaptığı alışverişler dahil değil. Diğer Balkan ülkelerinden gelen vatandaşlar hariç olmak üzere; 2018 yılında; 1.804.853 Bulgar, 481.682 Yunan vatandaşı olmak üzere toplamda 2.286.535 kişi İlimize giriş yapmış. İlimize alışveriş amaçlı gelen Bulgar ve Yunan vatandaşlarının her birinin ortalama 50 Dolar harcama yaptığını varsayarsak bu da yaklaşık 115.000.000 Dolar yapar ki bu rakam İl ihracat rakamının iki katından fazlayı oluşturmaktadır.

İlimizdeki ticaretin hızlı, kolay ve güvenli olmasına yardımcı olmak maksadıyla, Edirne Ticaret İl Müdürlüğü olarak, başta Sayın Valimiz olmak üzere Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi’nin destekleri ve katkıları ile daha önce bir çalışması yapılan Türkçe, Yunanca ve Bulgarca dillerde ticarette en çok konuşulan kelimelerden oluşan her dilde 280 kelimelik mini alışveriş sözlüğü hazırladık. Şimdilik 3.000 adet bastırdık ve esnafımıza dağıtılmak üzere ilgili oda ve kooperatife teslim ettik. Benzerini Küçük Sanayi Sitelerimiz için de düşünüyoruz. Esnafımıza faydalı olmasını diliyorum. Dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz