Edirne Merkez  Kulekapı  iş merkezi 2. Katında faaliyet gösteren Edirne Tüketiciler derneğine vatandaşların başvurusu her geçen yıl katlanarak artış gösteriyor. 6502yasanın3. Maddesi m fıkrası kapsamında görev yapan tüketiciler Derneğinin en yoğun şekilde karşılaştıkları sorunların başında Elektrik faturalarındaki “Kayıp Kaçak” bedellerinin geri ödenmesinin oluşturduğunu belirten Edirne Tüketiciler Derneği Başkanı Murat KOCABAŞ, Edirne Tüketici Derneği Başkanı olarak Enerji Bakanına sesini duyurmak istediğini kaydederek, “ kayıp kaçak bedellerinin iadesine karar verilmesi halinde Bakanlık olarak yasal düzenleme yapılıp bundan böyle tahakkuk edecek olan elektrik faturalarından mahsuben iade yoluna gidilmesi olacaktır. Yaptığımız araştırmada Edirne Merkez ilçede 80.000 il genelinde ise 160.000 abone bulunmaktadır. Bu da eğer hakem heyeti yoluyla çözülmeye kalkarsa yüz altmış bin dosya demektir.

Edirne Tüketiciler Derneği'ne başvurular katlanarak artıyor

 

 

 

 

 

 

 

Edirne hakem heyetimiz 2013-2014 yıllarına ait tüketici sorunları hakkında yapılan başvurularda Başkanlığını Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN, belediye temsilciliğini Mehmet KOÇ, Baro Temsilcisi olarak Anıl GÖKSEL, Odayı temsilen Çetin UZER Tüketici Derneğini temsilen de benim katıldığım Tüketici heyeti başkanlığı hakem heyeti ayda iki kez toplanarak uyuşmazlık konusu olan dosyaları inceler. 2014- yılı sonu itibariyle vatandaşlarımızdan 14.322 başvuru yapılmış.  Bankalarla ilgili başvuru sayısı 4.394, bunlardan 3.993’ü tüketici lehine sonuçlandı. Tüketici aleyhine ise 401 dosya oldu. Böylece bankalarla ilgili başvuruların 595’i tüketici lehine sonuçlanmış oldu.

Aynı süre içinde diğer hizmet ve ürünlerle ilgili başvurularda 422 başvuru oldu.  Bunlardan 260’ı tüketici lehine 182 dosya ise tüketici aleyhine sonuçlanmış oldu. Tüketici derneğimize günde ortalama 57başvuru yapılmaktadır. En çok başvurular ise yılın son ayında oluyor. Başvuruda bulunan tüketicilerimizin parasal sınırı 3.300,00 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda İl Hakem heyetine 2.200,00 liraya kadar olan uyuşmazlıklarda ise kaymaklıkların bünyesinde faaliyet gösteren ilçe hakem heyetlerine başvurmaları gerekiyor. Bu arada vatandaşlarımız sabit veya cep telefonlarını arayarak, SMS göndererek birtakım vaatlerde bulunanlara kesinlikle itibar etmemelidir. Bu durumda birtakım dolandırıcıların tuzağına düşebilirler “ uyarısında bulundu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz