EDİRNE VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI “VERGİDE ELEKTRONİK TEBLİGAT” KONULU EĞİTİM VERDİ

Edirne Vergi Dairesi Başkanlığınca Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nde “Vergide Elektronik Tebligat” konulu bir eğitim toplantısı düzenlendi. Edirne ESOB’a bağlı oda başkanları ve oda genel sekreterlerinin katıldığı toplantıda Edirne Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal ve Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Hasan Ahmet Erdal tarafından bilgi verildi.

Edirne vergi dairesi’nden eğitim (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal elektronik tebligat yöntemi sayesinde mükelleflere bilgilendirmenin çok daha hızlı ulaşacağını belirtti. Edirne Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal “E-tebligat uygulaması 1 Ocak 2016 tarihinde başlayacak. Ancak bu tarihten önce e-tebligat uygulamasına geçmek için bildirimde bulunanlara 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren e-tebligat yapılabilir.” Dedi.

Uygulama hakkında bir sunum yapan Edirne Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Hasan Ahmet Erdal “ E-tebligat uygulamasını zorunluluğu başkanımızın da belirttiği gibi 1.Ocak.2016 tarihinden itibaren başlayacaktır. Bu uygulamaya zorunlu olarak geçecek mükellefler;

Kurumlar vergisi mükellefleri

Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar (Kazançları basit usulde tespit edilenler ve gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçiler hariç) e-tebligat uygulamasına geçmek zorundadırlar.

Ayrıca kendilerine e-tebligat yapılmasını talep edenlere isteğe bağlı olarak e-tebligat yapılacaktır. Bu hususta örnek vermek gerekirse sadece sahip olduğu araç nedeniyle motorlu taşıtlar vergisi mükellefi olan bir vatandaşımız sistemi kullanmak zorunda değildir. Ancak kendisine kesilen trafik para cezasından veya idari para cezalarından hızlı ve zamanında haberdar olarak haklarından faydalanmak isterse e-tebligat sistemine dahil olabilir.” Dedi.

Edirne vergi dairesi’nden eğitim (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Hasan Ahmet Erdal “E-tebligat uygulamasından kullanacak olan mükelleflerimizden tüzel kişiler vergi dairesi veya internet adresinden edinecekleri elektronik tebligat talep bildirimi(Şirketler ve diğer tüzel kişiler için) ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunacaklardır. Gerçek kişi mükelleflerimizde aynı tüzel kişiler gibi elektronik tebligat talep bildirimi(Gerçek kişiler için) ile bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunabilecekleri gibi, internet vergi dairesini kullanarak elektronik ortamda elektronik tebligat adresi edinebilirler. Mükelleflere e-tebligat yapıldığında, Elektronik Tebligat Bildiriminde yer alan telefon numarası veya e-posta adreslerine; SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır.  E-tebligat sistemini kullanmak zorunda olup bildirimde bulunmayan ve e-tebligat sistemine dahil olmayanlara idare tarafından  Vergi Usul Kanununun ilgili maddelerince özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.” Dedi.

Düzenlenen bilgilendirme toplantısı için çok teşekkür eden Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ “Vergi Dairesi Başkanlığımıza düzenledikleri bilgilendirme toplantısından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yeni geçilecek sistem sayesinde biz mükellefler bildirimleri çok daha süratli alarak işlemlerimizi takip edebileceğiz.” Dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz