Hoşgeldiniz  

Edirne’de 15 Temmuz Etkinlikleri

admin | 16 Temmuz 2018 | BÖLGE, Genel, yaşam A- A+

Tüm yurtta olduğu gibi Edirne’de de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri düzenlendi. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen etkinliğe Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol ve 657. Kırkpınar Güreşleri’nin Başpehlivanı Orhan Okulu da katıldı.

Edirne Valisi Günay Özdemir,  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliklerinde yaptığı konuşmada Edirne’nin iki sevinci ve iki heyecanı birlikte yaşadığını dile getirerek, Çünkü 15 Temmuz Türk kahramanlığının, Türk vatanseverliğinin vatanın bölünmeyeceğinin hainlere karşı Türk milletinin ayakta olduğunun göstergesidir. Biz bu heyecanı Kırkpınar’ı yine heyecanla yapmak için verdik. Çünkü Kırkpınar bizim geleneğimiz tarihi mirasımız ve Türkiye’nin güreş konusunda en iyi markasıdır. Onun için Kırkpınar’ın aynı gün 15 Temmuz’a denk gelmesi, bizim için Edirne için önemli bir gündü. Kırkpınar ne kadar bizim için önemliyse, 15 Temmuz da bizim için önemli. Çünkü 15 Temmuz sayesinde Kırkpınar’daki güreşlerimiz yapılıyor. Kırkpınar’da cenge, güreşe davet eden davul zurnalarımız rahat bir şekilde çaldı ve cazgırlarımız Hazreti Hamza’dan beri devam eden dualarını rahat bir şekilde yaptı. Eğer o gün 251 şehidimiz olmasaydı biz bugün bu kahramanlarımızla bu güreşçilerimizle ve sizlerle bir arada olamazdık dedi.

657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu da şehit ailelerine baş sağlığı, şehitlere de Allah’tan rahmet dilediğini belirterek, ‘’Bu kemeri de şehitlerimize armağan ediyorum’’ dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunması, 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterisi, mehteran konseri, Devlet Türk Müziği Topluluğu tarafından tasavvuf ve kahramanlık türkülerinin seslendirilmesi ve saat 0013’ü gösterdiğinde ise tüm camilerden sela okunması ve ardından şehitlerimiz için dua edilmesi ile sona erdi.

381 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle