“Söz verdik; yapıyoruz” diyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2014 yerel seçimlerinden Edirne Halkı’na vadettiği en önemli sözlerinden biri altyapı çalışmalarına en sorunlu mahalle olan Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nden başladı. Başkan Gürkan, ilk olarak Kocasinan Mahallesi’ne İçme Suyu Şebekesi’nin döşeneceğini daha sonrada abone bağlantılarının yapılacağını belirterek, “İçme suyu en temiz kaynaktan en temiz borularla evinize ulaşacak. Çeşmeden akan suyu ilk ben içeceğim. Edirneliler, bundan sonra çeşmeden su içebilecek. Kanayan yaramız altyapı sorunu artık son buluyor” dedi.

                Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 2014 yılında yerel seçim çalışmaları sırasında Edirneliler verdiği en büyük vaatlerden biri olan altyapı çalışmaları; kentin en sorunlu bölgesi olan Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nde düzenlenen törenle başladı.

Altyapı çalışmaları nedeniyle düzenlenen tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törene Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Fatih Mahallesi Muhtarı Bilal Ürer, Kocasinan Mahallesi Muhtarı Rahmi Kızmaz, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda mahalle halkı katıldı.

Konuşmasında Edirne’nin yılardır kanayan yaralarına son verdiklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Vahşi depolamaya; Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri ile son verdik. Çöpten 25 Kasım 2018 tarihinden itibaren elektrik üretmeye başladık. 16 bin evin aylık elektrik ihtiyacını çöpten bir saatte üretiyoruz. Atık Su Arıtma Tesisi’miz bitiyor. İçme suyu kaynak sorununu çözdük. İçme suyu arıtmasını yaptık. Bugün de yeni hatlarını bağlamaya başlıyoruz. Edirne’nin güzel insanlarına hayırlı uğurlu olsun. 2050 yılına kadar Edirne’de su sıkıntısı yok, bitti” dedi.

                İLK OLARAK TEMİZ İÇME SUYU KAYNAĞINI ÇÖZDÜK

                Altyapı çalışmalarına başlamadan önce ilk olarak temiz su kaynak suyunu çözdüklerini ifade eden Gürkan,  “2014 yılında göreve başladığımızda; çektiğimiz fotoğraf da şunlar vardı. 60 yıldır, yapılamamış, bir türlü kapatılamamış vahşi çöplük. 30 küsur yıldır, su aldığımız en büyük su kaynağımız olan Süloğlu Barajı. Ama askeriyenin atış tatbikat bölgesinde kaldığı için top mermileriyle her tarafı kirlenmiş bir Süloğlu Barajı. Adeta arkadaşlarım her gün o Süloğlu Barajı’ndaki mangal seviyesini düşürmek için; insan sağlığını tehdit eden o kirliği önlemek için mücadele etmekteydiler. Diğer taraftan Paşaçayırı’nda 13 tane su kuyusu; elektrik ile suyu çekiyoruz.  O çektiğimiz suyu yine elektrikle Buçuktepe’ye yüklüyoruz. Her ay 350 bin TL’lik elektrik faturası. Atık Su Arıtması olmayan; hiçbir arıtma yapılmamış ve kent kurulduğundan bugüne evsel ve kanalizasyon atıklarını arıtmadan Meriç Nehri’ne akıtan bir Edirne. 82 bin aboneye su ulaştıran hat artık iflas noktasına gelmiş. Kanalizasyonun sorunlu noktaları, bölgeleri olan; yanlış bağlantılar ile bir türlü çalışmayan yağmur suyu toplama kanalları. Bütün uzmanları topladık. Tablo bu. Edirne’nin altyapısı halletmeden üst yapısına başlayamayız. Ne yapmamız gerekiyor? İmkanlarımız bunlar. Finansımız bu. 140 trilyon borçla devraldığımız bir belediye. Uzmanlar şunu söyledi; içme suyu kaynağını çözmeden şehir içi şebekeyi çözemezsiniz” diye konuştu.

                İlk olarak temiz içme suyu sorunun çözdüklerini ve daha sonra da bu suyu arıtacak bir Arıtma Tesisini hizmete sunduklarını ifade eden Gürkan, “Bunları, “Bize 5 yıl neden bekledin?” diye soranlara, niye beklediğimizi anlatmak için söylüyorum” dedi.

Projenin tamamlanması ve ihalenin yapılmasının ardından 3 Nisan 2018’de belediye meclisinden kredi onayını alarak, İller Bankası’nda kredi talebinde bulunduklarını belirten Gürkan, kredinin bir türlü onaylanmadığını, bu nedenle altyapıya kendi imkanlarında başladıklarını söyledi.

                Altyapı çalışmaları sırasında yaşanacak olan sıkıntılardan; vatandaşa verilecek olan rahatsızlıktan dolayı şimdiden özür dilediğini belirten Gürkan, “Bizim çektiğimiz sıkıntıları 3 yıl sonra çocuklarımız çekmeyecek. Kısmet olursa; Allah’ın izni, sizlerin de takdirleriyle ikinci dönem üstyapı projelerine başlıyoruz” diyerek ikinci dönem yapacağı projelerden bahsetti.

Altyapı çalışmalarına ilk kepçeyi ise Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan vurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz