Hoşgeldiniz  

Edirne’de Lavanta Şenliği’ne büyük ilgi

admin | 07 Haziran 2018 | BÖLGE, Eğitim, ekonomi, Genel, kültürel, Magazin, Sağlık, SPOR, Tarım, turizm, yaşam A- A+

Edirne’de Lavanta Şenliği’ne büyük ilgi

Edirne’nin gururu Pereja’nın ana sponsorluğunda 7-10 HAZİRAN tarihleri arasında gerçekleşecek olan Edirne Lavanta Tarla Günleri “Edirne Lavanta Kokacak” etkinliğinin ilk günü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bölge Müdürlüğü’nde başladı. Etkinliğe ilgi büyük oldu.  Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bahçesi’nde gerçekleşen Lavanta şenliğinin İlk gününde Çocuklar ve Lavanta Tarlası Ziyareti, Çocuklara Ayçiçeği Buğday ve Çeltik Tanıtım Masaları, Lavanta Tarlası Mini Konser, Lavanta Tarlası ve Çocuklar Fotoğraf Atölyesi, Çocuklarla Lavantalı hediyelik obje tasarımları ve resim atölyesi, Çocuklara İkramlar ve Belge dağıtımı yapıldı. 5-7 yaş grubu çocuklar ve anaokulu öğrencileri –öğretmenler – veliler ve fotoğraf ve resim grupları Lavanta bahçesine büyük ilgi gösterdi.

Konuyla ilgili Gazetemize açıklama yapan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek; “Lavanta ile ilgili çalışmalara başladık. Tabi bu tür projeler süreç alıyor. Lavanta ile ilgili belki çok eski bir geçmişimiz yok ama bu 5 yıllık zamanda ben şahsen güzel bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum. Lavanta konusunda bu işi 1. Derecede yıllardır yapan yanı başımızda Bulgaristan’da ki kuruluş olan  Gül ve Tıbbi Bitkiler Araştırma Enstitüsü’nün teknik bilgi ve donanımlarından faydalanmak  bizim için çok önemliydi ve faydalandık ta. Onlar da bu etkinlikte misafirimiz olacak. Bu etkinliği biz düzenlerken, sektör temsilcilerimizin de bu etkinlikte yer almasına büyük önem gösterdik. Baktığınızda, Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği ve en güzel tarafı da ileride bu çalışmaların çıktısını kullanacak olan bölgemizde bulunan “Pereja” gibi kurumların olması bu çalışmaya ayrı bir önem kazandırmıştır. Tabi diğer STK temsilcilerimizle de bu çalışmaları filen yürütüyoruz. 7 Haziran Perşembe günü etkinlik başladı ve çok güzel bir ilgi var. Amaç burada sadece üretici, çiftçi ve sanayici değil aynı zamanda vatandaşın Edirne’deki sevgili halkımıza bir nebze olsun değişiklik anlamında bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Etkinliğin ikinci günü olan (8 Haziran Cuma) günü saat: 14.30’da program başlayacak.  Program akışı: Tarla Konseri, Edirne Lavanta Kokacak’ Projesi Tarla Günleri Açılış Konuşmaları, Lavanta Çeşitliliği, yetiştiriciliği ve Hasadı Arazi Bilgilendirmeleri, Lavanta Hasadı ve Lavanta Çiçeklerinden Yağ Çıkarma ( Distilasyon ), 19.30’da ise Edirne Karaağaç Lozan Caddesi’nde PE RE JA Koku Atölyeleri ve Lavanta ürünleri Standı gezilecek. Karaağaç Mahallesi Lavanta Bahçesi Gezilmesi ve Fotoğraflama etkinlikleri ile 2. Gün sona erecek. Etkinliğin 3.cü ve son günü saat: 15.00’te Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bölge Müdürlüğü Karaağaç Mahallesi Lavanta Bahçesi Etkinlikler, Tarlanın Gezilmesi ve halka açık fotoğraf çalışmalar, Saat: 18:30’da ise Karaağaç Lozan Caddesi Lavanta Bahçesi’nde  PE RE JA Koku Atölyeleri ve Lavanta ürünleri Standının gezilmesi, Lavanta Tarlası hediyelik tasarımlar ve son olarak Lavanta Tarlası Konseri ile etkinliğimiz sona erecek”

“TEMA Vakfı Edirne’den Anlamlı Teşekkür”

Edirne Lavanta Tarla Günleri “Edirne Lavanta Kokacak” etkinliğine katılan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL yaptığı açıklamada; “Edirne Lavanta Kokacak” sloganıyla gerçekleştirilen Edirne’de tarımsal çeşitliliği arttırma, ekonomik, tarımsal girdilere katkı sağlama ve tarım odaklı kültürel,  Gastronomi Turizmine destek olmak amacıyla hayata geçirilen ‘Edirne Lavanta Tarla Günleri etkinliğine Yüksel Yeşil İlkokulu “yavru tema öğrencilerimizle birlikte katıldık.

Lavanta bitkisi Trakya’da alternatif önemli bir ürün olabilir. Katma değer itibarıyla da bakıldığında lavanta bitkisi bölgemiz çiftçisine yüksek gelir getirecek bir ürün. Böyle güzel bir etkinlikte bizleri buluşturan Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Adnan Tülek ‘e, Edirne Tanıtım Turizm Derneği Başkanı Bülent Bacıoğlu’na organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.” Dedi.

 

 

1410 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle