Haber: EROL ERGÜLEN – EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45’inci yıl dönümü nedeniyle Edirne’de program düzenlendi.

Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan programda günün önemini anlatan konuşmayı İl sekreteri Fevzi Demir yaptı.  Demir konuşmasında; “Bugün hepimiz tarifi olmayan bir duyguyu yaşıyoruz. Çünkü o günü hepimiz değişik heyecanlarla yaşadık. Hepimiz biliyoruz ki bizler oraya Kıbrıslı vatandaşlarımızın can güvenliğini kollamak amacıyla gittik. Amacımız savaş değil barış olduğunu bütün Dünyaya anlatmaya çalıştık. Fakat, oraya çıkış esnasında Rum ve Yunan askerlerinin ateşi ile karşılaşınca, bizler onların mukavemetine karşılık vermek zorunda kaldık. Oradaki yurttaşlarımıza güvenli bir toprak bütünlüğü yetecek kadarına kani olduktan sonra mücadelemizi durdurduk. Bu çarpışma esnasında 498  şehit verdik. Bu kahraman şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi.

Dernek Başkanı Ahmet İsmailoğlu derneğin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Geçtiğimiz Hafta Ankara’ya ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden İsmailoğlu;         Ankara’daki ziyaret programımız kapsamında, Gazilerimizim istek ve önerilerini yetkili mercilere ilettik. Gazilerimizin maaşlarına iyileştirme ve gazi çocuklarımıza iş talebinde bulunduk.” Dedi.

Daha sonra konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Edirne İl Müdürü Bilgin Özbaş ta; Kıbrıs’ta yaşanan mücadelede Türk askerinin büyük kahramanlık örneği sergilediğini söyleyerek, “Kan ve göz yaşını durdurmak, adaya barış ve huzuru getirmek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45’inci yıl dönümünde Kıbrıs halkının ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramını kutluyorum. Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden gazilerimize Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize sağlıklı ve mutlu, uzun ömürler diliyorum.” Dedi.

  Ardından Sitti Şah Sultan Cami imamı Mesut Güzey tarafından Kur’an okundu. Daha sonra Gazi İbrahim Aksal tarafından yaptırılan Pilav ve Pasta ikramına geçildi. Daha önce verilen Madalya beratları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş tarafından takdim edildi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı ve Milletvekilleri Ankara’da oldukları için törene katılamadı.