fikri_yalin_kose         Günümüzde. Huzur ve güvenin çok elzem olduğu huzur ve mutlu yaşamın en büyük özlem haline dönüştüğü bir dönemde Edirneli olmak farklı algılanmalıdır.

            Bunu neden söylüyorum. İnsanlarımız işleri veya farklı nedenlerle ülkemizin farklı illerini gidip görme imkânı buluyorlar. Böylece o illerdeki sosyal yaşamını halkını huzur düzeyini tanıma fırsatı buluyorlar.

Edirne dışındaki illerin çok büyük bölümünde şehirleri sosyal yaşantıları konusunda genellikle ifade edilen şöyle; Edirne dışında günün her saatinde rahatlıkla gezebileceğiniz, huzur içinde yaşayabileceğiniz kent sayısı her geçen gün azalıyor bu iller bir elin parmakları seviyesine indi.

            Edirne’de ise böyle bir sorun huzur ve güvenlik yok. Kentimizde bu yönde sorun yaratmak isteyene kentin yaşantısından farklı uygulama yapmak isteyenlere huzuru zedelemeyi amaçlayanlara bizim halkımız zaten izin vermez.

Tatil günü bakıyorum havanın güzel olmasından yararlanan Trakya Üniversitesi öğrencilerimiz piknik alanlarında rahatlıkla gezme, tatilin tadını çıkarma imkânı buluyorlar.

            Öğrencilerin kentimizde huzur içinde gezip eğlendikleri bu ortamda ben merak ederek bir üniversiteli kız öğrencimize Edirne’yi öğrencilerin yaşamı konusunda nasıl bulduklarını, her hangi bir engelle karşılaşıp karşılaşmadıklarını, buradaki yaşamlarından memnun olup olmadıklarını sordum.

Orta Anadolulun bir ilinden olan, Trakya Üniversitesi öğrencisi olan kardeşimiz bana aynen şöyle söyledi.” Bizim ilimizde bayanların yalnız başına böyle yerlerde gezmesi, dolaşması genellikle büyük risk oluyor. Daha ziyade akşamları hava karardıktan sonra bayanların sokağa çıkmaları mümkün değil.

            Biz Edirne’de böyle bir uygulamanın olmadığını görünce mutlu olduk. Bizim bölgelerimizde özellikle öğrenciler potansiyel suçlu gibi kabul ediliyor. Aile baskıları da bu doğrultuda uygulanıyor.

Açıkça söylemek gerekirse, Edirne’de olan insanların kişisel hürriyetini, huzurunu Anadolu’nun başka illerinde göremezsiniz. Özellikle kadınlara ve kız öğrencilere yönelik baskılar daha da yoğun.

Edirne’nin bu çağdaş yapısını illerimizdeki arkadaşlarımıza anlattığımızda bize inanmak istemiyorlar.

Kendilerine Edirne’nin bu güzelliklerini gittikleri yörelerde de anlatmalarını, kentimizin tanıtımına katkı yapmalarını istedim.

            Öğrenciler Üniversitede tercihlerinin Edirne olmasının en önemli gerekçesinin bu kentin öğrenci yaşamı için uygun olduğunu dikkate alarak, Trakya Üniversitesini tercih ettiklerini, Üniversite öğreniminin sorunsuz mutlu geçmesini isteyen herkesin Trakya’daki Üniversiteleri tercih etmelerinin yararlı olacağı önerisinde bulunarak”  Burada okuduğumuz sürede ailelerimiz ‘aman evladımın durumu nedir, başına bir şey gelmesin’ diye merakları olmuyor” şeklinde Edirne’de ailelerinin de huzur içinde olduğunu söylemeleri biz Edirneliler için onur verici bir durum.

Peki bu denli önemli ve çağdaş bir kentte yaşadığımız halde bunun yeterince değerini biliyor muyuz derseniz bu konuda olumlu yanıt vermek mümkün değil.

            Adeta deryada yaşayıp deryanın farkında olmayan balıklardan farksız yaşıyoruz. Başka illerin insanları yılı belli günlerinde geceler düzenleyip kendi illerini tüm yönleriyle tanıtıyor. Karadeniz bölgesi iller bu konuda çok faal bu geceler aynı zamanda ulusal basın tarafından haber konusu oluyor. Böylece illerin folkloru, kültürü mutfağı tarihi zenginlikleri kısaca tüm boyutlarıyla tanıtılmış oluyor. Bizde böyle bir etkinliğe neden gerek duymuyor?

İmkânım olduğunca yurdumuzun farklı yörelerinden gelip Edirne’de yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımızın kahvelerine giderek sohbetlerine katılıyorum. Bazı kahvelerdeki sohbetlerde tanık olduğum, Edirne aleyhindeki sözler bir Edirneli olarak beni huzursuz ediyor.

            Yaşadığı topraklardan kopup Edirne’ye gelip bu kentte diğer insanlarla birlikte huzur içinde yaşam süren burada geçimini  buradan sağlayan, çocuklarını buranın okullarında okuyan kızını çocuğunu bu kentte yapılan düğünle evlendiren bölge insanından sevgi ve saygı gören bu insanlarımızdan Edirne için sevgi ve saygıyı kapsayan sözler beklemek hakkımız değil midir .

Bu mantığı olan Edirne’yi bu gözle gören kimselere sormak gerekmez mi? Edirne’de insanlar huzur içinde mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor kimse bir başkasının haklarına müdahale etmiyor, insanlar çağdaş ortamda yaşamlarını sürdürüyor.

            Acaba Edirne’yi beğenmeyen yaşadığı kente kara çalan bu zatların daha önceleri yaşadıkları ve güzelliklerini anlatmakla bitiremedikleri o illerde bu hakların ne kadarı bulunuyor.

Edirne halkı yurdun neresinden gelirse gelsin tüm insanları kucaklıyor eşit yaşam hakkı tanıyor. Acaba kendi illerinde dışarıdan gelen insanlara bu hakların ne kadarı sağlanır. Bunu bölgecilik amacıyla yapmıyorum.

            Yalnız bu kentte yaşayan, burada yaşamda huzur bulan insanlarımızın da buranın ortak değerlerini Edirne sevgisini bizlerle paylaşmaları gerekmez mi?  Bu sevginin pekişmemesinde bizlerin de suçları olduğunu kabul etmek zorundayız.

Ne yazık ki Edirne gibi örnek, dünya mirası olan bir şehri yeterice tanıtamıyoruz. Bu görevi bürokratların yapmasını bekliyorsak aldanıyoruz. Onların da bu tanıtımda yeterli gayreti göstermedikleri biliniyor. Böyle olmasına rağmen bu kişiler Edirneli siyasiler ve STK’lar tarafından el üstünde tutuluyor. Çok yazık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz